Az országot járó szűrőbuszokon alapvetően a szervezett szűrővizsgálatok elérhetőek a szűrőközpontoktól távol eső településeken élő lakosság számára. A szervezett szűrővizsgálatok célja, hogy a tünetmentes személyek időszakosan megismételt vizsgálatával korai szakaszban megtalálják azokat a betegeket, akiknél betegséget megelőző állapotok vagy tüneteket még nem okozó betegségek alakultak ki.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ jogelődjének (Nemzeti Népegészségügyi Központ) irányításával 2019-ben indult meg a többféle szűrést biztosító „Helybe visszük a szűrővizsgálatot” kezdeményezés.
A Belügyminiszter döntése alapján 2023. április 1-jétől az Országos Kórházi Főigazgatóság átvette a „Helybe visszük a szűrővizsgálatokat” program megvalósítását a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ jogelődjétől és vele együtt többek között a 10 db általános szűrőbusz üzemeltetését is.
A „Helybe visszük a szűrővizsgálatokat” program elsődleges célja, hogy hozzáférést biztosítson a szűrővizsgálatokhoz elsősorban olyan kis lélekszámú, hátrányos helyzetű települések lakosai részére, akik a gazdasági körülmények és a közlekedési lehetőségek miatt nehezen férnek hozzá a szűrésekhez és az állapotfelmérésekhez.
Ezzel a program nem csak a lakosság egészségfejlesztését szolgálja, hanem az egészség-egyenlőtlenség csökkentését is.
A jól felszerelt buszokon általános állapotfelmérésre és különböző szakorvosi vizsgálatra is sor kerülhet. A program keretein belül elérhető például vérnyomás-, vércukor- és koleszterinszint mérés, kardiológiai vizsgálat (pl. EKG) és nőgyógyászati vizsgálat is.
A szűrőbuszokon a fentieknek megfelelően a kialakítás függvényében
- nőgyógyászati vizsgálat,
- szájüregi szűrés,
- melanomaszűrés,
- szív- érrendszeri rizikószűrés érhető el.
Ezek mellett egyéni tanácsadás is történik az alábbi területeken:
- melanoma kockázatcsökkentő tanácsadás
- dohányzásról való leszokás támogatása,
- „testösszetétel” vizsgálata,
- vérnyomásmérés,
- légzésfunkciós vizsgálat,
- érrendszeri szűrővizsgálat,
- és egyéb életmód tanácsadás.
Lehetőség van:
- a mell helyes önvizsgálatának megtanulására,
- dohányzás, alkoholfogyasztás, mozgásszegény életmód következményeinek megismerésére,
- a magasvérnyomás betegség más megbetegedéseknél betöltött szerepéről ismeret kapni,
- táplálkozási tanácsadás gyakorlati oldalának megismerésére (okos tányér program),
- laikus által végzett újraélesztés, automata defibrillátor használatának megtanulására.
Maga a szűrővizsgálat megelőző célzatú: ha a vizsgálat eredménye betegség gyanúját veti fel, megerősítő vizsgálatokra kerül sor. A vizsgálatokat olyan egészségügyi szolgáltatók egészségügyi szakemberei végzik, akik szükség esetén gondoskodnak a kiszűrt személyek további vizsgálatának, utánkövetésének és kezelésének megszervezéséről is, amely ellátási események már az egészségügyi ellátórendszeren belül vehetők igénybe.
A szűrőprogramoknak köszönhetően a betegségek miatti korai halálozások száma csökkenthető, mivel a vizsgálatból kifolyólag a betegség felismerésére jóval korábban sor kerülhet, mint szűrővizsgálat nélkül. A vizsgálatok során kiszűrt betegek a korai felismerésnek köszönhetően sokszor jelentősen jobb gyógyulási vagy túlélési esélyekkel részesülhetnek kezelésben.
A szűrőbuszok menetrendje az Országos Kórházi Főigazgatóság honlapján található.