A prednisolon a szteroidok, azon belül a kortikoszteroidok közé tartozó hatóanyag. A kortikoszteroidokkal a mellékvesekéregben termelődő hormonok (kortizol és aldoszteron) hatását pótolhatjuk, amelyek széles körű hatással vannak a szervezet működésére, így a hiányuk is sokféle betegség forrása lehet.
A szintetikus kortikoszteroidok (és ezen belül a prednisolon) elsősorban a mellékvesekéreg hormontermelésének zavarai vagy hiánya esetén, illetve különböző gyulladásos jellegű betegségek esetén alkalmazandók.
(A kortikoszteroidok nem keverendők össze a testépítésben alkalmazott ún. anabolikus szteroidokkal. Bár a nevük hasonló, teljesen más hatással rendelkeznek.)
A prednisolon alkalmazása
A prednisolon terápiás indikációi többek között az alábbiak lehetnek (a teljesség igénye nélkül):
- a mellékvesekéreg hormontermelésének zavara vagy hiánya (Addison-kór, veleszületett mellékvese-túltengés),
- súlyos rheumatoid arthritis és egyéb autoimmun kórképek,
- súlyos asztma,
- arcidegbénulás,
- a Basedow-kór bizonyos tünetei,
- súlyos bőrbetegségek,
- egyes hematológiai és daganatos megbetegedések,
- szervátültetést követően a transzplantált szerv kilökődésének megakadályozása,
- fokozott koponyaűri nyomás csökkentése (általában rosszindulatú megbetegedések tüneti kezelése).
Amennyiben terhes, szoptat vagy gyermeket tervez, prednisolon alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával, gyógyszerészével. A prednisolon egyéb gyógyszerekkel való kölcsönhatásairól konzultáljon szakemberrel.
A prednisolon felhasználási területei
A különböző szintetikus kortikoszteroidok – és azon belül a prednisolon – fő felhasználási területe a mellékvesekéreg hormonjainak pótlása, illetve a gyulladáscsökkentés.
- Gyulladáscsökkentő hatás. Nagy mennyiségű szintetikus hormonnal helyettesítve a mellékvesekéregben termelődő kortizolt, erős gyulladáscsökkentő hatást érhetünk el. Ez teszi a prednisolont a különböző elhúzódó, súlyos gyulladások kezelésének egyik leghatékonyabb hatóanyagává – függetlenül attól, hogy mi a kiváltó inger. Fontos azonban tudni, hogy a szteroidkezelés csupán a gyulladás tüneteit szünteti meg, minden esetben szükséges tehát a gyulladást kiváltó okot is felderíteni és kezelni.
- Onkológiai felhasználás. A prednisolon az onkológia területén is fontos szerepet tölt be. Néhány daganattípus esetén a sejtek jelátviteli mechanizmusait megváltoztatva gátolja a tumorsejtek szaporodását, bizonyos kemoterápiás kezelések mellett alkalmazva pedig jelentősen csökkenti a mellékhatásokat.
- Transzplantációs felhasználás. A prednisolon jelentős mértékben csökkenti az immunválaszt. Ez a hatás a transzplantációt követő terápia során kihasználható a beültetett szerv kilökődésének megakadályozása érdekében.
A prednisolon adagolása
Az alkalmazásról és a mellékhatásokról minden esetben kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Az alábbiakat érdemes szakemberrel tisztázni, mielőtt elkezdi alkalmazni a készítményt – ezek egyes készítményektől függően változhatnak, így amennyiben új hatóanyagot próbál ki, frissítse a tudnivalókat szakemberrel, illetve olvassa el a betegtájékoztatóban foglaltakat.
- Hogyan kell alkalmazni?
- Meddig kell alkalmazni?
- Mikor kell alkalmazni?
- Milyen dózisban kell alkalmazni?
A prednisolon lehetséges mellékhatásai
Mint minden gyógyszernek, a prednisolonnak is vannak mellékhatásai. Az itt jelzett mellékhatások általánosak, az egyes hatóanyagokhoz tartozó pontos mellékhatásokról és azok gyakoriságáról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Amennyiben úgy érzi, nem várt mellékhatást tapasztal a gyógyszer szedése közben, azt lehetősége van bejelenteni. Ennek folyamatáról ITT olvashat bővebben.
A prednisolon leggyakoribb mellékhatásai az alábbiak:
- ödéma és súlynövekedés,
- emésztési problémák,
- alvási zavarok (insomnia),
- nyugtalanság,
- emelkedett vércukorszint,
- gyomorfekély,
- fokozott izzadás.
Az alábbi tünetek észlelése esetén értesítse kezelőorvosát:
- láz, hidegrázás, torokfájás, fülfájdalom, köhögés, a nyál mennyiségének vagy színének megváltozása, fájdalmas vizeletürítés, szájfekély vagy nem gyógyuló sebek – ezek valamilyen fertőzésre utalhatnak, melynek esélye szteroidterápia alatt emelkedett;
- zavartság és fáradtság, fokozódó szomjúság és éhség, gyakori vizeletürítés, kipirulás, gyors légzés, gyümölcsillatú lehelet – a magas vércukorszint jelei lehetnek;
- súlygyarapodás, ún. „holdvilágarc” megjelenése (puffadt, kerek arc, bölénypúp), erős fejfájás, lassú sebgyógyulás – ezek a Cushing-szindróma jelei;
- rossz közérzet, hányinger, hányás, szédülés, ájulás, izomgyengeség, fáradtság, hangulatváltozások, étvágytalanság, fogyás – a mellékvese zavaraira utalhatnak;
- izomfájdalom, gyengeség, izomgörcsök, szokatlan szívdobogásérzés – az alacsony káliumszint jelei lehetnek;
- gyomorfájás, hátfájás, gyomorrontás, rosszullét – a hasnyálmirigy problémáira utalhatnak.
A prednisolon és egyéb gyógyszerek, étrend-kiegészítők kölcsönhatásai
Ha más gyógyszert is szed, prednisolon alkalmazása előtt konzultáljon kezelőorvosával, gyógyszerészével! A prednisolon bizonyos gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet. Ez eredményezheti a két gyógyszer hatásának gyengülését, elmaradását vagy a mellékhatások nagyobb kockázatát.
A prednisolon a leggyakrabban az alábbi hatóanyagokkal lép kölcsönhatásba:
- bizonyos epilepsziaellenes készítmények (phenobarbital, phenytoin),
- a tbc (gümőkór) egyik kezelőszere (rifampin),
- bizonyos gombás fertőzések elleni hatóanyagok (pl. ketoconazole),
- acetilszalicilsav hatóanyagú szerek,
- egyes vérhígítók (warfarin),
- minden élő kórokozót tartalmazó vakcina.
Amennyiben prednisolont szed, kerülje az alkoholfogyasztást!