egeszsegvonal logonnk logo szurkearnyalatos

1812 gomb

eeszt gomb

A humán papillomavírusok (HPV) több mint 140 típusból víruscsalád, amely elsősorban szexuális érintkezéssel terjed. A vírus alacsony kockázatú típusai felelősek a bőrön és a nemi szerveken a szemölcsök kialakulásáért, valamint a magas kockázatú típusai felelősek egyes rosszindulatú daganatos elváltozások kialakulásáért (pl. méhnyakrák, végbélnyílás környéki rák – mely nem keverendő a végbélrákkal illetve fokozzák egyes rosszindulatú daganatok esetén az előfordulást (pl. gégerák).

 

Az emberek 85-90 százaléka megfertőződik élete során a HPV-vel, többnyire azonban idővel a vírus magától eltűnik a szervezetből.  Néha azonban a vírus hosszútávon megmarad a szervezetben és ekkor daganat kialakulásához vezethet. A fertőzés csak helyi válaszreakciót okoz, nem váltja ki az immunrendszer általános aktiválódását, tehát védettség sem alakul ki. Élete során ezért bárki többször is fertőződhet. A HPV elleni védőoltással hosszútávú, az adott oltóanyagban található HPV-típusok elleni védettség alakítható ki, így a védőoltás hatékonyan megakadályozza a HPV okozta betegség (szemölcsök, HPV-asszociált daganatok) kialakulását.

 

Fontos azonban kiemelni, hogy a HPV elleni védőoltás nem minden típus ellen ad védettséget, így a szűrés az oltást követően is javasolt!

 

A HPV elleni védőoltásról itt olvashat bővebben.

A HPV elleni védőoltással kapcsolatos tényekről és tévhitekről itt olvashat.

A humán papillomavírusokról általánosságban itt olvashat.

 

Kinek szükséges beadatnia a HPV elleni védőoltást?

Bár Magyarországon a HPV elleni védőoltás nem kötelező, iskolai kampányoltás keretében önkéntes alapon választható lányoknak és fiúknak egyaránt. A 12. életévüket betöltött (és 15 évesnél fiatalabb) 7. osztályos tanulók ősszel (októberben) kapják az 1. oltást, tavasszal (áprilisban) pedig a 2. oltást. A 15 évesnél idősebb 7. osztályos tanulók 3 oltást kapnak a védettség kialakításához. A megfelelő védettség érdekében mindkét, illetve mindhárom oltás szükséges. Az iskolások számára a védőoltás ingyenes.

 

Aki felnőttként szeretne oltást kapni, forduljon háziorvosához, nőgyógyászához, vagy keressen fel egy oltóközpontot. Idősebb korban a védőoltás térítésköteles.

 

Miért érdemes a szexuális élet kezdete előtt oltani a fiúkat?

A HPV-oltás bevezetése idején a fiúk oltása még nem volt ajánlott, mivel társadalmi szinten a védőoltás legfontosabb célja a méhnyakrák megelőzése.  A fiúk oltása a direkt és indirekt hatások miatt szükséges. A védőoltással közvetlenül védhetjük a fiúkat a szexuális élet megkezdését követően a potenciális HPV fertőződéstől és az annak talaján esetleg kialakuló daganatoktól. Az úgynevezett magas kockázatú típusok a fiúknál főleg szájüregi, garat és gége, végbélnyílás (anális rák) és péniszrákot okozhatnak. Az alacsony kockázatú típusok tehetők felelőssé a rendkívül gyakori, életminőséget rontó, nehezen gyógyítható nemi szervi szemölcsökért. Az indirekt hatás alatt azt értjük, hogy a fiúk oltásával a lányok védelmét is támogatjuk. A lányok és a fiúk együttes oltásával a magas kockázatú HPV típusok okozta méhnyakrák belátható időn belül megszűnhet népbetegség lenni. A fertőzések elkerülése érdekében nagyon fontos a felelős szexuális élet önmagunk és mások biztonsága érdekében is.

 

A HPV az alábbi daganattípusok kialakulásának kockázatát fokozza a férfiaknál:

 

  • végbélnyílás körüli daganat (anális rák, nem keverendő a végbéldaganattal, ami a rektális daganat),

 

A HPV-asszociált daganatokról bővebben itt olvashat.

 

Az újabb, úgynevezett nemsemleges oltási stratégia szerint a fiúkat, férfiakat is szükséges oltani, hiszen így a méhnyakrák eliminációja sikeresebb és gyorsabb lehet. Ennek oka, hogy a vírus terjesztésében a férfiak is fontos szerepet játszanak. Amennyiben csak a lányokat, nőket oltják, a magas kockázatú HPV-típusok okozta rákos megbetegedések eliminációja a becslések szerint nem valósul meg 100 éven belül. Ha azonban a férfiakat is oltják, akkor 40 százalékos átoltottsággal 5 éven belül az oltatlan emberek is védve lennének (nyájimmunitás). 70-80 százalékos átoltottság mellett pedig 30 éven belül eltűnne a HPV 16, illetve számos más, magas onkogenitású HPV-típus.

 

Bár a HPV elsősorban szexuális érintkezés útján terjed, a védőoltás beadását a szexuális élet megkezdése előtt ajánlják a szakemberek (akár 9 éves kortól). Ennek oka, hogy meglévő HPV-fertőzöttség esetén a vakcina nem gyógyítja meg a fennálló fertőzést, és ennek megfelelően a klinikai vizsgálatokban a vakcina hatékonysága alacsonyabb lesz.

 

Mennyire hatékonyak a vakcinák?

A 9 típust tartalmazó HPV elleni védőoltás igen hatékony: a HPV-asszociált daganatok 90 százalékának kialakulását megakadályozza.

 

Férfiak esetén a végbélnyílás (anus) daganatok 92 százaléka, a péniszrákok 63 százaléka és a szájüregi daganatok 89 százaléka esetén kimutatható valamely magas kockázatú HPV típus jelenléte, ezért ezek megelőzéséhez fontos a védőoltás.

 

A genitális szemölcsök 90 százalékának kialakulásában szerepet játszik valamelyik nem-onkogén HPV típus, így ezek előfordulása az oltott populációban jelentősen csökken.

 

A HPV elleni védőoltás által nyújtott védelem hosszú ideig tart. Egyelőre nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy idővel csökkenne az immunitás.

 

Fontos! A HPV elleni oltóanyagok típustól függően csak bizonyos HPV típusok ellen védenek. Bár ezek a típusok a legmagasabb kockázatúak a genitális szemölcsök és a HPV-asszociált daganatok kialakulása szempontjából, azonban más típusú törzsekkel való fertőzés ellen nem védenek! A rendszeres szűrővizsgálat ezért az oltást követően is fontos!

 

Milyen mellékhatásai vannak a HPV elleni védőoltásnak?

A HPV elleni védőoltásnak – mint minden immunbiológiai készítménynek vagy gyógyszernek – vannak mellékhatásai, ezek azonban általában ritkák és enyhék.

 

A HPV elleni védőoltás leggyakoribb mellékhatásai az alábbiak lehetnek:

 

 

Az ájulás és az ájulásból eredő sérülések megelőzése érdekében a gyermekeknek az oltást követően 15 percig ülniük vagy feküdniük szükséges.

 

Nagyon ritkán súlyos (anafilaxiás) allergiás reakciók léphetnek fel az oltást követően, ezért akik allergiásak a vakcina bármelyik összetevőjére, nem kaphatják meg az oltást.

 

Gyógyítható a HPV-fertőzés?

A HPV-fertőzés ellen nincsen olyan gyógymód, mint például egy bakteriális vagy egy gombás fertőzés esetén. A HPV-fertőzésnél spontán gyógyulás következhet be: amennyiben a fertőzés helyén lokálisan megfelelően működnek az immunsejtek, rendszerint fél éven belül eltűnik a vírushordozás. Ez azonban nem minden esetben következik be.

 

A HPV-fertőzés terápiája elsősorban az elváltozások kezelését jelenti, a vírus hordozása ettől függetlenül megmaradhat. Ilyen esetekben speciális, immunmodulátor típusú gyógyszer ajánlható, amely az immunrendszer erősítésével segít a HPV elleni küzdelemben – azonban ez sem minden esetben hatásos.

 

A HPV elleni védőoltás emiatt még a fertőzöttség kialakulása előtt (vagyis a szexuális élet megkezdése előtt) erősen ajánlott.

 

KULCSSZAVAK
HPV  |   humán papillomavírus  |   vakcina  |   védőoltás  |   oltás  |   fiú
1812 nagy gomb

KOLLÉGÁINK SEGÍTENEK

Hívja az EGÉSZSÉGVONALAT!

EGYÜTTMŰKÖDŐ PARTNERÜNK

bm

  

sz2020 also infoblokk

Mentés
Sütik testreszabása
A többi weblaphoz hasonlóan mi is sütiket használunk a weblap teljesítményének fokozására, amennyiben ezeket visszautasítja az oldal működése bizonytalanná válhat!
Mindent elfogad
Mindent visszautasít
További információk
Analytics
Az adatok elemzésére használt eszközök egy webhely hatékonyságának mérésére és működésének megértésére.
Google Analytics
Elfogad
Visszautasít