A petefészek csavarodása során a petefészek a környező lágyrészekre, vagy saját tengelye körül csavarodik fel, amelyek normális esetben helyben tartják a petefészkeket. A petefészek-csavarodás nagy fájdalommal járó, műtéti beavatkozást igénylő orvosi vészhelyzet, a kezelés késlekedése növelheti a szövődmények kockázatát.
A kialakult állapot hátterében állhat petefészekciszta vagy petefészekrák, de várandósság vagy termékenységi kezelés esetén is előfordulhat. A petefészek-csavarodás erős fájdalommal jár, és súlyos esetben elzárhatja a petefészkek vérellátását, ami a szövetek elhalásához vezethet. A petefészek-csavarodás sürgősségi állapot, mely azonnali kezelést igényel.
A petefészek-csavarodás tünetei
A petefészek két fő feladatot lát el: hormontermelő szerv, valamint reprodukciós szerv, mely szerepet játszik a tüszők tárolásában, érésében.
A petefészek csavarodása hirtelen éles, gyorsan súlyosbodó bal- vagy jobb alhasi fájdalmat okozhat, ami olyan erős lehet, hogy akár hányinger és hányás is jelentkezhet.
Az erős fájdalom mellett az alábbi tünetek is megjelenhetnek:
- kismedencei, háti fájdalom;
- vizelési és székletproblémák;
- fájdalom szexuális együttlét alatt vagy után;
- szokatlan hüvelyi vérzés;
- puffadás;
- sápadt bőr;
- hideg verejtékezés;
- fokozott pulzusszám;
- deszkakemény tapintatú has.
A petefészek-csavarodás elsősorban a termékeny korú nőknél fordul elő, kialakulására a petefészekciszták és a rosszindulatú petefészek-daganatok is hajlamosítanak. Ritkábban idősebb nőknél is kialakulhat, akik hasonló betegségben szenvednek.
Mikor forduljon orvoshoz?
Alhasi fájdalom vagy bármilyen, intim területen jelentkező probléma esetén forduljon mielőbb nőgyógyász szakorvoshoz a diagnosztizálás és kezelés érdekében. A petefészek csavarodása műtéti beavatkozást igénylő orvosi vészhelyzet, a kezelés késlekedése növelheti a szövődmények kockázatát.
A petefészek-csavarodás kiváltó okai
A petefészek megcsavarodását gyakran valamilyen rendellenes állapot okozza, de történhet a várandósságot követően is.
A betegséget kiváltó rendellenes állapotok lehetnek:
- petefészekciszta;
- policisztás ovárium szindróma (PCOS);
- petefészekrák;
- hormonkezelés;
- a petevezeték rendellenességei;
- anatómiai elváltozások;
- alacsony petefészek-véráramlás.
A petefészek-csavarodás szövődményei
A petefészek csavarodása gátolja a vér áramlását, ami hosszabb távon a szövetek elhalásához vezethet. Ez a petefészek eltávolítását teheti szükségessé, ami befolyásolhatja a női nemi működést és a termékenységet.
A petefészek-csavarodás diagnosztizálása
Az alhasi fájdalom pontos okának diagnosztizálása nehéz feladat, mert egyes betegségek tünetei hasonlóak, sőt egyezők is lehetnek. A kezelőorvos a fizikális vizsgálatot követően rendszerint képalkotó vizsgálatot (ultrahang) végez a pontos diagnózis megállapításához. Szükség lehet vizelet- és vérvizsgálatra is a fájdalom egyéb okainak kizárása érdekében. Ajánlott terhességi teszt elvégzése is, mert várandósság is okozhatja a rendellenességet, vagy a tünetek hátterében méhen kívüli terhesség is állhat.
A petefészek-csavarodás kezelése
A petefészek-csavarodás kezelése leggyakrabban műtéti úton történik: a beavatkozás során az orvos óvatosan „kicsavarja” a felcsavarodott petefészket. Ha petefészekcisztát is talál, akkor azt is eltávolítja, illetve a petefészek szövetének elhalása vagy daganat esetén a petefészek és a hozzá tartozó petevezeték eltávolítása is szükséges lehet.
Gyógyszeres kezelés a fájdalom csillapítására alkalmazható, a hányinger és hányás hányáscsillapítóval kezelhető.
A petefészek-csavarodás megelőzése
Az évi rendszerességgel végzett nőgyógyászati konzultáció elősegíti a lehetséges nőgyógyászati betegségek időben történő felderítését, a szövődmények kialakulását.