A fül fertőzése gyermekkorban a leggyakoribb. Általában felső légúti fertőzést követően alakul ki, és láz is kísérheti. A középfülgyulladás gyermekkori sajátosság, de – a környezeti tényezőktől függően – a fül külső részét is érintheti a fertőzés.
Minden esetben ajánlott orvoshoz fordulni 6 hónapnál fiatalabb gyermek esetén, illetve ha a tünetek hosszabb távon (több mint 3 napig) fennállnak.
A fülfertőzések főbb tünetei
Gyermekeknél a fülfertőzés sok esetben általános tünetekkel jelentkezik: például étvágytalanság, nyugtalanság, aluszékonyság, gyakori sírás, 38 fokos vagy afölötti láz, a fül dörzsölése, rázása. A fül környéke is piros lehet, illetve a gyermek nem reagál a halk hangokra („szelektív hallás”).
A fertőzés lokalizációjától függően megjelenhetnek specifikusabb tünetek is:
- külsőfül esetén:
-
- a fül és környéke nyomásra érzékeny, piros,
- viszketés,
- fülfolyás,
- középfül esetén:
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a gyermeke a tünetek ellenére jól érzi magát, nem szükséges azonnal orvoshoz fordulni, ugyanis a legtöbb esetben vírusos fertőzés áll a háttérben, amely magától meggyógyul. Tüneti kezelésként lázcsillapítót (pl. paracetamol) alkalmazhat. Fültisztítópálcikát, spray-t semmiképpen ne használjon, mert azzal még nagyobb problémát okozhat.
Ha felsőlégúti fertőzést követően a gyermek nyugtalan, állapota romlik, érdemes felkeresni a kezelőorvosát.
Minden esetben ajánlott orvoshoz fordulni 6 hónapnál fiatalabb gyermek esetén, illetve ha a tünetek hosszabb távon (több mint 3 napig) fennállnak.
Forduljon továbbá kezelőorvosához, ha az alábbi tüneteket észleli:
- erős fájdalom,
- hányinger, hányás,
- fül váladékozása,
- hallászavar,
- fül környezetének duzzadtsága, pirossága,
- visszatérő fülfertőzés.
A fülfertőzések kiváltó okai
A külsőfül gyulladásának leggyakoribb oka az úszáskor fülben maradt víz, mely fellazítja a hallójárat bőrét, és táptalajt jelent a mikroorganizmusok számára. Kórokozókat juttathatunk a fülbe koszos kézzel történő fülvakarással, vagy akár fülhallgatóval is. A fülzsír eltávolításával is elősegíthetjük a fertőzést, mert így károsítjuk a fül védelmét. Gyakori külsőfülgyulladást okozó tényező még az allergia is.
A középfülgyulladás gyermekkori sajátosság, mert a fülkürt az ő esetükben szűkebb és vízszintesebb lefutású. Ezen felül a mandulák gyermekkorban arányaiban nagyobbak, így a fülkürt könnyen elzáródik, nehezebbé válik a középfül szellőzése, illetve váladékpangás is kialakulhat, ami potenciális kiindulási pontja a fertőzésnek. A középfülgyulladást baktérium és vírus is okozhatja.
A középfülgyulladás szinte minden esetben másodlagos megbetegedés, azaz egy másik betegség (pl. felsőlégúti fertőzés) következménye.
A fülfertőzések lehetséges szövődményei
A visszatérő gyulladások következtében hallásvesztés alakulhat ki, s amennyiben ez fiatal korban történik, a beszédfejlődés is zavart szenvedhet.
A nem megfelelően kezelt, vagy nem időben észlelt fülfertőzés továbbterjedhet a környező szövetekre, és gyulladást okozhat, pl. mastoiditis, meningitis.
Súlyos esetben dobhártyaszakadást is okozhat, mely többnyire magától gyógyul, azonban előfordul, hogy csak sebészi úton kezelhető.
A fülfertőzések diagnosztizálása
A fülfertőzések diagnosztizálása elsősorban a tüneteken és az otoszkópos vizsgálaton alapul, de a pontos diagnózis felállításához további vizsgálatok is szükségesek: tympanometriai- és audiometriás vizsgálat, bizonyos esetekben röntgen-, illetve CT-vizsgálat.
A fülfertőzések kezelése
A fülfertőzések kezelését nagymértékben befolyásolja a kiváltó ok.
Számos esetben megoldást jelent a fül-, illetve orrcseppek (antibiotikum- vagy szteroidtartalmú) használata, súlyosabb esetekben szisztémás antibiotikum alkalmazása javasolt.
A terápia részét képezheti a Valsalva manőver és a ballonos átfúvás is.
Bizonyos esetekben a paracetesis, azaz a fül „felszúrása” jelenti az egyedüli megoldást.
Krónikus savós középfülgyulladás esetén szükség lehet Grommet tubus behelyezésére is.
A fülfertőzések megelőzése
A fertőzések megelőzése céljából kerülje a fültisztítópálcák és fültisztító spray-k alkalmazását. Uszodai tartózkodást követően gondoskodjon a megfelelő fül-toalettről. Kiemelt jelentőséggel bír a vakcináció (Pneumococcus és influenza elleni védőoltás).