A hasmenéses (gyomor-bélhurutos) megbetegedések egyik leggyakoribb kiváltói a Cambylobacter baktériumtörzs által okozott fertőzések. Leggyakrabban nem megfelelően elkészített élelmiszerrel vagy szennyezett vízzel történik a fertőződés; emberről emberre ritkán, állatról emberre gyakrabban terjed.
A baktérium által okozott bélrendszeri fertőzést a szervezet az esetek többségében 1-2 hét alatt legyőzi. A fertőzés néha szövődményeket is okozhat. Magyarországon a Campylobacter-fertőzések zömét a Campylobacter jejuni és a Campylobacter coli okozza.
A fertőzést az alábbi módokon keresztül lehet elkapni:
- fertőzött, nem megfelelően hőkezelt élelmiszer (főként baromfi) fogyasztása,
- szennyezett víz vagy forralatlan, nyers tej fogyasztása,
- kontaktus fertőzött házi- vagy haszonállatokkal,
- kontaktus fertőzött személlyel.
A Campylobacter-fertőzést gyermekek, idősek, legyengült immunrendszerű vagy alultáplált személyek nagyobb valószínűséggel kapják meg, és fokozott figyelmet igényelnek a kiszáradás és az egyéb komplikációk kialakulásának emelkedett kockázata miatt.
A Campylobacter-fertőzés főbb tünetei
A betegség első jele általában a láz, amit gyomorgörcsök, majd (esetenként véres) hasmenés kísér. A Campylobacter-fertőzésekre a hányás nem jellemző.
A tünetek nem azonnal jelentkeznek, a fertőzés lappangási ideje körülbelül 2-5 nap.
Mikor forduljon orvoshoz?
A betegség elsősorban gyermekekre és idősekre nézve hordoz veszélyt. Ezért feltétlenül orvoshoz kell fordulni, ha náluk az alábbi tünetek jelentkeznek:
- kiszáradás jelei (kevés vizelet, szájszárazság),
- láz és rossz közérzet,
- hasmenés, mely gyakran véres is lehet,
- hasi, gyomortáji fájdalom,
- két napnál hosszabb ideig tartó hasmenés.
A Campylobacter-fertőzés lehetséges szövődményei
A Campylobacter-fertőzésre nem jellemzők szövődmények, de ritkán előfordulhat:
- ízületi duzzanat és fájdalom (arthritis),
- szepszis (vérmérgezés),
A Guillain-Barré-szindróma a fertőzés leggyakoribb szövődménye, amely áltlaános gyengeséget, zsibbadást vagy ideiglenes bénulást okozó idegrendszeri rendellenességet okoz.
A Campylobacter-fertőzés diagnosztizálása
A fertőzés egyértelműen csak széklet- vagy vérminta vizsgálatával igazolható. Ez a fajta vizsgálat azonban nem minden esetben indokolt, az orvos általában súlyos esetben rendeli el, vagy olyankor, amikor a székletben vér található.
Campylobacter-fertőzés kezelése
A legtöbb ember orvosi vagy kórházi kezelés nélkül, néhány nap (legfeljebb 2 hét) alatt teljesen felépül a hasmenést okozó fertőzésből. A gyógyulás érdekében nagyon fontos a sok pihenés és a bőséges folyadékfogyasztás. Alkalmazhatók gyógyszertárban kapható rehidráló készítmények.
Annak érdekében, hogy fertőzés mielőbb távozzon a szervezetből, hasmenés elleni gyógyszerek alkalmazása tilos – kivéve, ha azt az orvosa javasolja. Aktív szén, hasfogók alkalmazása is ellenjavallt.
A Campylobacter-fertőzések súlyosabb formáiban antibiotikum-kezelésre is szükség lehet.
A Campylobacter-fertőzés megelőzése
A Campylobacter-fertőzés megelőzhető az alapvető személyi és étkezési higiéniai szabályok betartásával. A húst (főként a baromfit) és a tojást csakis alapos hőkezelést követően (jól átsütve vagy megfőzve) szabad fogyasztani.
Kerülni kell a nyers tej fogyasztását, és a nyers hús más, frissen fogyasztható élelmiszerekkel történő érintkezését. A húsok konyhai előkészítése után indokolt az alapos kézmosás és a konyhai eszközök tisztítása.
A Campylobacter-fertőzés terjedésének megelőzése
A Campylobacter ritka esetben emberről emberre is terjedhet, de az esetek többségében csak elszigetelten okoz csoportos megbetegedést.
A fertőzés terjedésének megelőzése érdekében a hasmenéses tünetek megszűnéséig, majd az azt követő 24 órán belül nem szabad közösségbe menni (iskola, munkahely, tömegközlekedés).
Uszoda vagy strand látogatása kifejezetten tilos.
A helyes kézmosás jelentősége kiemelten fontos.