A legtöbb nő tapasztal valamilyen mértékű fájdalmat a menstruációja idején, illetve a havivérzését megelőző néhány napban. Ez általában nem akadályozza a hétköznapi teendőket, de vannak, akiknek szokatlanul fájdalmas a menstruációjuk.
Bővebben a fájdalmas menstruációról itt olvashat.
Fontos tudni, hogy a menstruációval természetes módon nem járhat együtt olyan mértékű fájdalom, ami már elviselhetetlen a hétköznapi életben!
A fájdalom mellé gyakran társul hányinger, hányás, fejfájás és hasmenés is. Ezen tünetek csökkentése nagymértékben javítja a mindennapi életminőséget.
Mikor forduljon orvoshoz?
Javasolt menstruációs napló vezetése a fájdalomról és egyéb tünetekről. Egy kivizsgálás esetén ez is segíthet abban, hogy mielőbb kiderüljön, mi állhat a fájdalmas menstruáció mögött. Amennyiben elviselhetetlen, nem csillapodó, nagy mennyiségű vérzést tapasztal, forduljon nőgyógyász szakorvoshoz!
A vérzés megváltozása esetén az alábbi esetekben érdemes orvoshoz fordulni:
- túl erős, nagy mennyiségű vérzés;
- nyolc napnál tovább tartó menstruáció;
- három hétnél gyakoribb vérzés;
- rendkívül erős menstruációs fájdalom (dysmenorrhoea);
- menstruáció elmaradása, hiánya;
- ciklus megváltozása, rendszertelenné válása;
- két menstruáció közti vérzés;
- hüvelyi vérzés szex után;
- menopauza utáni vérzés.
A területileg illetékes nőgyógyászati rendelő beutaló nélkül felkereshető.
A panaszok enyhítésének módjai
A fájdalmas menstruáció mögött az esetek nagy részében nem betegség, vagy egyéb kezelendő ok áll. Ilyen esetben léteznek bizonyos házi „praktikák”, amelyek a gyógyszereken kívül segíthetnek a fájdalom leküzdésében. Amennyiben azonban betegség okozza a fájdalmas havivérzést, az okokat szükséges kezelni!
A fájdalomcsillapító gyógyszerekről és a nem gyógyszeres fájdalomcsillapításról bővebben itt olvashat.
Az alhas melegen tartása
Az alhasra vagy deréktájra helyezett meleg vizes palack vagy egyéb melegítő eszköz csökkentheti az izomgörcsöket és a fájdalmat. Egy 2018-ban publikált kutatás szerint a melegítés olyan eredményes fájdalomcsillapító hatással rendelkezett, mint az NSAID-ok.
A célnak megfelel egy meleg vízzel töltött palack, meleg vizes fürdő vagy egy felmelegített törölköző – de természetesen kaphatóak kifejezetten a célra gyártott termékek is.
Melegítőpárnát az alábbi módon lehet otthon készíteni:
- vágjon ki és varrjon össze két szövetdarabot úgy, hogy egy kis szakaszt hagyjon szabadon,
- a résen keresztül kemény rizzsel töltse meg a „párnát”,
- varrja össze a rést, hogy a rizsszemek ne potyoghassanak ki,
- a melegítőpárnát pár percre tegye mikrohullámú sütőbe (vagy egyszerűen a sütőbe), hogy elérje a kívánt hőmérsékletet,
- ha szükséges, hagyja hűlni, vagy tekerje körbe egy törölközővel a kisebb hőátadás érdekében (vigyázzon, ne égesse meg magát).
Masszázs esszenciális olajokkal
A masszázs sok mindenre segítséget nyújt, főleg ha kihasználjuk a gyógynövények adta lehetőségeket. Rengeteg illóolaj létezik, melyek ismert hatása a relaxáció elősegítése és az izomgörcsök, ezáltal a fájdalom oldása. Ezek a menstruációs görcsök esetén is remekül használhatóak – nem mellesleg a pszichés stresszt is kiválóan oldják.
Fájdalomcsillapító hatással az alábbi esszenciális olajok rendelkeznek:
- levendula,
- borsmenta,
- bergamott,
- rozmaring,
- eukaliptusz,
- zsálya,
- gyömbér,
- szegfűszeg,
- tömjén,
- rózsa,
- édeskömény.
Szexuális együttlét, orgazmus
Bár klinikai vizsgálatok nem támasztják alá, az orgazmus direkt hatását a fájdalomra, mégis egyre több a bizonyíték arra, hogy hatásos lehet.
A hüvelyi orgazmus a teljes testre hatással van – többek között a gerincvelőre, ami a fájdalom közvetítésének elsődleges területe. Az orgazmus serkenti az olyan anyagok felszabadulását, mint amilyenek az endorfinok és az oxitocin. Az endorfin a szervezetben az ópiát receptorokon ható, fájdalomcsillapító molekula, az oxitocin pedig a boldogságérzet kialakulásáért és a stressz csökkentéséért felelős.
Gyógynövények
Bizonyos gyógynövények ismerten gyulladáscsökkentő vagy görcsoldó hatóanyagokat tartalmaznak, így a menstruációs görcsök enyhítésére kiválóak.
A menstruációs fájdalom csökkentésére alkalmazható gyógynövények többek között az alábbiak:
- Kamilla: 2 púpozott teáskanál szárított kamillavirágzatot 2,5 dl vízzel leforrázunk, ezt követően 10 percig állni hagyjuk. Leszűrve fogyasztható, akár 3-4 bögrével is. Ízesítve (citrom, kevés cukor) vagy anélkül is fogyasztható.
- Fahéj: 840 mg fahéjat tartalmazó kapszula naponta 3x fogyasztható a menstruáció első három napjában.
- Angyalgyökér: 1 púpozott teáskanál szárított angyalgyökeret 2,5 dl vízzel leforrázunk és 5 percig főzzük. Ezután 3 percig állni hagyjuk. Leszűrve fogyasztható, naponta 2 csészényi.
- Édeskömény: 1 púpozott teáskanál frissen porrá őrölt magot 2,5 dl vízzel leforrázunk, majd 10 percig lefedve állni hagyjuk (fontos a lefedés, mivel fő hatóanyagai illékonyak). Leszűrve fogyasztható, naponta 2-5 csészényi.
- Kurkuma: a kurkuma a premenstruációs szindróma (PMS) tüneteinek csökkentésére kiváló gyógynövény – a menstruációt megelőző héten és az egész menstruáció alatt fogyasztva.
- Gyömbér: a friss gyömbért (kb. 25 g) lereszeljük, 6 dl vízben 20 percig forraljuk. Szűrés után fogyaszthatjuk. Ízlés szerint mézzel ízesíthető.
- Cicafark: 1 púpozott teáskanál szárított cickafarkfüvet 2,5 dl vízzel leforrázzuk, ezt követően 5 percig állni hagyjuk. Leszűrve fogyasztható. Ízesítve (citrom, kevés cukor) vagy anélkül is fogyasztható. A menstruációt megelőző időszakban és a teljes menstruáció ideje alatt érdemes fogyasztani.
A gyógynövényeket mindig megbízható helyről (pl. gyógyszertár) szerezzük be, hiszen a hatóanyagtartalom a származástól és a megfelelő tárolási körülményektől erősen függ.
Ha gyógyszert szed, kérje ki kezelőorvosa, gyógyszerésze véleményét a gyógyteák fogyasztásának biztonságosságáról! Bizonyos hatóanyagok interakcióba léphetnek egymással, és növelhetik vagy csökkenthetik egymás hatását – bizonyos esetekben pedig nem várt mellékhatásokat okozhatnak.
Megfelelő diéta
A menstruációs fájdalmat fokozhatják azok az ételek, amik puffadást és vízvisszatartást okoznak. Ilyenek például a zsíros ételek, az alkoholok, a magas szénhidráttartalmú ételek, a koffein és a túlzottan sós ételek.
Ezeknek az átmeneti elhagyásával csökkenthetjük az izomgörcsöket és a vízvisszatartásból fakadó feszítő érzést. Helyettük célszerű gyömbér- vagy kamillateát fogyasztani egy kevés citrommal.
A menstruációs fájdalmat csökkentő diéta alapvetően nem feldolgozott élelmiszereket, rostokat és különböző vitaminokat tartalmaz nagyobb mennyiségben.
A menstruációs fájdalmat csökkentő élelmiszerek többek között az alábbiak lehetnek:
- papaya: magas vitamintartalmú;
- barna rizs: magas B6-vitamin-tartalmú (a B-vitaminok jól ismert fájdalomcsillapítók, melyek például a terhesség során is alkalmazhatók);
- dió, mandula, tökmag: magas mangántartalma miatt a görcsöket enyhíti,
- olíva olaj, brokkoli: magas E-vitamin-tartalmúak,
- csirke, hal, zöld leveles zöldségek: magas vastartalmuk miatt a vérveszteség pótlásában játszanak szerepet,
- lenmag: antioxidáns és omega-3-tartalma miatt a gyulladást és duzzanatot csökkenti,
- avokádó, mogyoróvaj, banán: magas bórtartalmuk miatt a szervezet kalcium- és foszforháztartását javítják és csökkentik a menstruációs fájdalmat,
- víz: a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás a menstruáció során bekövetkező vízvisszatartást csökkenti,
- tejtermékek, szezámmag, mandula: magas kalciumtartalmuk miatt az izomgörcsöket csökkentik.
Kapcsolódó tartalmaink: