A szezonális influenza minden évben az őszi lehűléskor újra és újra megjelenő, cseppfertőzéssel terjedő vírusos megbetegedés. Bár általában ártalmatlan, enyhe légúti tünetekkel jár és 1-2 hét alatt magától is gyógyul, bizonyos esetekben – például várandósság esetén – súlyos szövődményeket is okozhat. A rizikócsoportokba tartozóknak ezért nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a megelőzésre.
Az influenza megelőzésében a legfontosabb a védőoltás, amelyet célszerű még az influenzaszezon kezdete előtt beadatni. Az influenza elleni védőoltás a kockázati csoportba tartozók számára 2022-ben is - így a várandósoknak és azoknak a nőknek, akik a gyermekvállalást az influenzaszezon idejére tervezik - térítésmentesen igényelhető.
Fontos! A COVID-19-fertőzés az influenzával könnyen összetéveszthető tünetekkel járhat (ráadásul a két fertőzés együtt is előfordulhat, lásd még: Flurona), ezért ha akut légúti megbetegedés tüneteit észleli, lehetőleg maradjon otthon, ne menjen közösségbe, és tartsa be a környezetében élők védelmét szolgáló óvintézkedéseket!
Miért veszélyes az influenza várandósság esetén?
Az influenza gyorsan terjedő vírus – a súlyos tünetek kialakulásának kockázata azonban nem egyforma az egyes lakossági csoportokban.
A súlyos tünetekkel járó influenzafertőzés kockázatát az alábbi tényezők növelik:
- életkor (60 év felettiek, egészségi állapottól függetlenül);
- várandósság;
- a fogékonyság (az immunrendszer állapota);
- meglévő alapbetegség(ek) (krónikus légzőszervi betegség, szív- és érrendszeri betegség, krónikus máj- és vesebetegség, anyagcserebetegség, stb.).
Az influenza súlyos lefolyásának egyik ismert rizikófaktora a várandósság – a legnagyobb kockázattal a harmadik trimeszterben bekövetkező fertőzés esetén kell számolni. Várandós nők esetében magasabb az influenza szövődményeinek kockázata. Leggyakoribb a hörghurut: a mellkasi fertőzésből súlyos esetben tüdőgyulladás is kialakulhat. Az influenza koraszülést és alacsony születési súlyt eredményezhet, súlyos esetben akár halvaszületés is bekövetkezhet.
Bár a várandós nők esetén az immunizálást követően mért ellenanyagszint hasonló, mint az átlagpopuláció esetén, így a kialakult védelemnek is hasonló erősségűnek kellene lennie, azonban a megfigyeléses vizsgálatok nem ezt támasztják alá. Ennek oka az lehet, hogy a védőoltás nem csupán az antitest-szint megemelésével modulálja az immunrendszert, hanem egyéb sejtes immunválaszt is előidéz. A vakcinák hatékonyságának értékelése szempontjából jellemzően csak az ellenanyagszintet vizsgálják, az ún. sejtes immunválaszt pedig nem. Ezek az immunfunkciók a várandósság hatására változhatnak, ami befolyásolhatja az influenza elleni védőoltás hatásosságát.
Biztonságos az influenza elleni védőoltás várandósság esetén?
Az influenza elleni védőoltás általában jól tolerálható és biztonságos mindenki számára.
A vakcina beadását követően ritkán alakulnak ki súlyos oltási reakciók, az enyhe mellékhatások pedig jellemzően 3 napon belül elmúlnak. A leggyakoribb tünetek a hőemelkedés, láz, enyhe végtag- és izomfájdalom, bőrpír az oltás helyén, fejfájás.
Az influenza elleni védőoltás beadása a várandósság bármely szakaszában biztonságos, a néhány hetes várandósságtól a szülés előtti időszakig. Azok a nők, akik a várandósságuk során influenza elleni védőoltásban részesültek, a születendő gyermeküket is védik. Emellett a szoptató nők számára is biztonságos az influenza elleni védőoltás beadása, és különösen ajánlott, ha az anya egészségi állapota miatt valamelyik rizikócsoportba tartozik.
Az influenza vakcinák általában 6 hónapos kortól alkalmazhatók, ezért a magzat, illetve a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemő védelme érdekében is a legjobb megelőzési stratégia a várandós nők oltása. Így az immunizálásból származó ellenanyag a méhlepényen keresztül (transzplacentárisan) átadódik az újszülöttbe.
Felmerült a gyanú, hogy az egyes influenza oltóanyagokban található tiomerzál (higanytartalmú tartósítószer) nem biztonságos. Ez azonban tudományosan nem bizonyított: az utólagosan elvégzett vizsgálatok nem mutattak ki egészségügyi problémákat vagy veleszületett fejlődési rendellenességeket azoknál a csecsemőknél, akiknek édesanyját tiomerzál tartalmú vakcinával oltották a várandósága idején.
Lásd még: Védőoltással kapcsolatos tévhitek
Az influenza elleni védőoltás egyéb felnőttkorban ajánlott vakcinával történő egyidejű beadása sem növeli az oltási reakciók kockázatát.
Családtervezés esetén mikor érdemes beadatni a vakcinát?
Az influenzaoltás optimális időpontja ősszel, az influenzaszezon kezdete előtt van. Magyarországon az oltóanyagok általában október-novembertől érhetők el a háziorvosnál vagy a gyógyszertárban.
Az oltás időpontjának megválasztásakor azt is figyelembe kell venni, hogy a védelem az oltást követően körülbelül két hét múlva fejlődik ki teljesen. Ezért javasolják az influenza elleni védőoltás beadatását általában az őszi hónapokban, de ha elmarad, akkor az oltás később, a szezon bármely szakaszában kérhető. Ha akkor derül ki a várandósság, amikor már tart az influenzaszezon, akkor is ajánlott az oltás.