A humán papillomavírusok (HPV) több mint 140 típusból álló víruscsalád, amely elsősorban szexuális érintkezéssel terjed. A vírus alacsony kockázatú típusai felelősek a bőrön és a nemi szerveken a szemölcsök kialakulásáért, valamint a magas kockázatú típusai felelősek egyes rosszindulatú daganatos elváltozások kialakulásáért (pl. méhnyakrák, végbélnyílás környéki rák – mely nem keverendő a végbélrákkal), illetve fokozzák egyes rosszindulatú daganatok esetén az előfordulást (pl. gégerák).
Az emberek 85-90 százaléka megfertőződik élete során a HPV-vel, többnyire azonban idővel a vírus magától eltűnik a szervezetből. Néha azonban a vírus hosszútávon megmarad a szervezetben és ekkor daganat kialakulásához vezethet. Mivel a fertőzés csak helyi válaszreakciót okoz, vagyis nem váltja ki az immunrendszer általános aktiválódását, védettség sem alakul ki ellene, ezért élete során bárki többször is fertőződhet. A HPV elleni védőoltással hosszútávú, az adott oltóanyagban található HPV-típusok elleni védettség alakítható ki, így a védőoltás hatékonyan megakadályozza a HPV okozta betegség (szemölcsök, HPV-asszociált daganatok) kialakulását.
Fontos azonban kiemelni, hogy a HPV elleni védőoltás nem minden típus ellen ad védettséget, így a szűrés az oltást követően is javasolt!
A HPV elleni védőoltásról itt olvashat bővebben.
A HPV elleni védőoltással kapcsolatos tényekről és tévhitekről itt olvashat.
A humán papillomavírusokról általánosságban itt olvashat.
Kinek szükséges beadatnia a HPV elleni védőoltást?
Bár Magyarországon a HPV elleni védőoltás nem kötelező, iskolai kampányoltás keretében önkéntes alapon választható lányoknak és fiúknak egyaránt. A 12. életévüket betöltött (és 15 évesnél fiatalabb) 7. osztályos tanulók ősszel (októberben) kapják az 1. oltást, tavasszal (áprilisban) pedig a 2. oltást. A 15 évesnél idősebb 7. osztályos tanulók 3 oltást kapnak a védettség kialakításához. A megfelelő védettség érdekében mindkét, illetve mindhárom oltás szükséges. Az iskolások számára a védőoltás ingyenes.
Aki felnőttként szeretne oltást kapni, forduljon háziorvosához, nőgyógyászához, vagy keressen fel egy oltóközpontot. Idősebb korban a védőoltás térítésköteles.
Miért érdemes a szexuális élet kezdete előtt oltani a lányokat?
A HPV jelentős mértékben fokozza bizonyos típusú daganatok kialakulásának kockázatát, emellett felelős a nemi szemölcsök megjelenéséért is.
A HPV az alábbi daganattípusok kialakulásának kockázatát fokozza a nőknél:
- méhnyakrák,
- hüvelydaganat,
- külső nemi szervek daganatai (szeméremtestrák),
- végbélnyílás daganat (anális rák),
- szájüregi daganatok (orális szexhez köthetően).
A HPV-asszociált daganatokról bővebben itt olvashat.
Bár a HPV elsősorban szexuális érintkezés útján terjed, a védőoltás beadását a szexuális élet megkezdése előtt ajánlják a szakemberek (akár 9 éves kortól). Ennek oka, hogy meglévő HPV-fertőzöttség esetén a vakcina nem gyógyítja meg a fennálló fertőzést, és ennek megfelelően a klinikai vizsgálatokban a vakcina hatékonysága alacsonyabb lesz.
Mennyire hatékonyak a vakcinák?
A 9 típust tartalmazó HPV elleni védőoltás igen hatékony: a HPV-asszociált daganatok 90 százalékának kialakulását megakadályozza. A méhnyakrákos betegek közel 100 százalékában kimutatható a HPV jelenléte (~70%-ban a HPV 16 és 18 típus), ezért a betegség megelőzésében fontos szerepet játszik az oltás.
A genitális szemölcsök 90 százalékának kialakulásában szerepet játszik valamelyik nem-onkogén HPV típus, így ezek előfordulása az oltott populációban jelentősen csökken.
A HPV elleni védőoltás hatása hosszú ideig tart. Egyelőre nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy idővel csökkenne az immunitás.
Fontos! A HPV elleni oltóanyagok típustól függően csak bizonyos HPV típus ellen védenek. Bár ezek a típusok a legmagasabb kockázatúak a genitális szemölcsök és a HPV-asszociált daganatok kialakulása szempontjából, azonban más típusú törzsekkel való fertőzés ellen nem védenek! A rendszeres szűrővizsgálat ezért az oltást követően is fontos!
Milyen mellékhatásai vannak a HPV elleni védőoltásnak?
A HPV elleni védőoltásnak – mint minden immunbiológiai készítménynek vagy gyógyszernek – vannak mellékhatásai, ezek azonban általában ritkák és enyhék.
A HPV-oltás leggyakoribb mellékhatásai az alábbiak lehetnek:
- fájdalom, bőrpír, duzzanat az oltás helyén,
- láz,
- szédülés vagy ájulás,
- fejfájás,
- fáradtság,
- izom- és ízületi fájdalom.
Az ájulás és az ájulásból eredő sérülések megelőzése érdekében a gyermekeknek az oltást követően 15 percig ülniük vagy feküdniük szükséges.
Nagyon ritkán súlyos (anafilaxiás) allergiás reakciók léphetnek fel az oltást követően; ezért akik allergiásak a vakcina bármelyik összetevőjére, nem kaphatják meg az oltást.
Gyógyítható a HPV-fertőzés?
A HPV-fertőzés ellen nincsen olyan gyógymód, mint például egy bakteriális vagy egy gombás fertőzés esetén. A HPV-fertőzésnél spontán gyógyulás következhet be: amennyiben a fertőzés helyén lokálisan megfelelően működnek az immunsejtek, rendszerint fél éven belül eltűnik a vírushordozás. Ez azonban nem minden esetben következik be.
A HPV-fertőzés terápiája elsősorban az elváltozások kezelését jelenti, a vírus hordozása ettől függetlenül megmaradhat. Krónikus vírushordozás esetén speciális, immunmodulátor típusú gyógyszer ajánlható, amely az immunrendszer erősítésével segít a HPV elleni küzdelemben – azonban ez sem hatásos minden esetben.
A HPV elleni védőoltás emiatt még a fertőzöttség kialakulása előtt (vagyis a szexuális élet megkezdése előtt) erősen ajánlott.