A szülés után nem ritka, hogy a várt öröm helyett lehangoltság vagy lelki probléma jelentkezik az anyánál. A gyermekágyas időszakban előforduló ún. post partum zavarok okai bonyolultak – biológiai, lelki és társadalmi gyökerei egyaránt vannak.
Az édesanyáknak nem könnyű alkalmazkodniuk az új szerephez és élethelyzethez, a megnövekedett felelősséghez, elfogadni a testkép megváltozását. A helyzetüket pedig gyakran a társadalmi elvárások és a közvetlen környezet nem megfelelő hozzáállása is nehezíti.
A szülés utáni pszichés zavarok típusai
A szülés körülményei, a gyermekágy időszaka (éjszakázás, számtalan tennivaló) már önmagában megterhelő az édesanyák számára, emellett a szülést követő hormonális változások is erőteljesen hatnak közérzetükre, lelkiállapotukra. A mai gyermekgondozási szokások is sokat követelnek tőlük, sőt nekik is lehetnek irreális elvárásaik önmagukkal szemben. Állapotukat tovább nehezítheti egy rossz párkapcsolat, a család, a barátok támogatásának hiánya vagy az anyagi nehézségek.
Mindezekkel megbirkózni nem könnyű feladat, ezért nem is meglepő, hogy a szülést követően sokuknál jelentkezik valamilyen mértékben mentális probléma, pszichés zavar.
A szülést követően kialakuló pszichés zavarok az alábbiak lehetnek:
- szülés utáni lehangoltság (baby blues),
- szülés utáni depresszió,
- szülés utáni poszttraumás stressz zavar (PTSD),
- gyermekágyi pszichózis.
Szülés utáni lehangoltság
Az édesanyák mintegy 50-80 százaléka a baba születése utáni időszakban a várt öröm és boldogság helyett hangulati labilitást, szomorúságot, kedvetlenséget, ingerlékenységet, túlzott érzékenységet vagy enyhe szorongást érez. Ez a szülés utáni lehangoltság (baby blues), amely rövid időn belül magától elmúlik, amint belejönnek az új szerepbe, különösen, ha megfelelő családi támogatást kapnak.
Szülés utáni depresszió
Ha a szülés utáni lehangoltság tünetei hosszabb ideig fennállnak, illetve súlyosbodnak, akkor felmerül a depresszió gyanúja. A klasszikus depressziós tünetek – állandósuló szomorúság, reményvesztettség, szorongás, fáradtság, alvászavar – mellett legfőbb jellemzője a baba iránti túlzott aggódás (vagy éppen érdektelenség), illetve a félelem, hogy bánthatja a babát vagy önmagát. Szülés utáni depresszió esetén a kismamáknak szakorvosi segítségre van szükségük.
Szülés utáni poszttraumás stressz zavar
A PTSD többnyire azoknál az édesanyáknál lép fel, akik a várandósság idején fájdalmas, kellemetlen testi tüneteket éltek át, vagy nehéz szülésük volt, esetleg szövődmények léptek fel. Ha a kismamák nem tudják feldolgozni ezeket a traumákat és az akkori érzelmeket – félelem, tehetetlenség, rettegés –, később újra meg újra átélik azokat.
A tünetek egy része megegyezik a depresszió tüneteivel: a kutatások szerint a PTSD-s nők több mint fele depresszióval is küzd. A szülés utáni PTSD szakorvosi segítséget igényel.
Gyermekágyi pszichózis
Rendkívül súlyos pszichiátriai betegség, amely szélsőséges hangulatingadozásokkal járhat együtt. Legfeltűnőbb jele, ha a kismama viselkedése, gondolkodása hirtelen megváltozik: bizarr dolgokat mond vagy tesz, veszélyes téveszmék, hallucinációk, agresszív fantáziák, öngyilkossági gondolatok jelenhetnek meg. Kezelés nélkül a téveszmék (pl. hogy a gyermeket elcserélték) egyre inkább elhatalmasodnak, nagyfokú nyugtalanság lép fel. Ez az állapot veszélybe sodorja az anyát és a gyermeket is, ezért gyermekágyi pszichózis esetben a baba érdekében is gyors pszichiátriai vizsgálatra és kezelésre van szükség.
A szülés utáni pszichés zavarok kezelése
Fontos, hogy a szülés után a különféle pszichés zavarok tüneteit tapasztaló édesanyák ne maradjanak egyedül problémáikkal, hanem megkapják a szükséges támogatást. Első körben felkereshetik a védőnőt, esetleg pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordulhatnak.
Pszichoterápia
A szülés utáni traumák feldolgozásában hosszú távon nem a felejtés, hanem az események részletes feldolgozása, szakemberrel való átbeszélése segíthet, ami történhet egyéni vagy csoportterápia formájában is. (Lásd még: Pszichoterápia)
EMDR-módszer
Viszonylag új és rendkívül hatékony traumafeldolgozási technika az ún. EMDR-módszer, melynek hatására a pszichés panaszok erőteljesen csökkennek vagy teljesen megszűnnek.
A feldolgozási folyamat elején a páciens a traumatikus eseményt teljes részletességgel felidézi a hozzá tartozó képekkel, hangokkal, szagokkal, gondolatokkal, érzelmekkel együtt; a visszaemlékezéssel egy időben különféle elterelő ingereket kap (ezek lehetnek vizuális, szemmozgásokat kiváltó ingerek vagy fülbe adott auditív ingerek, illetve taktilis, a kézre, lábra vagy más testrészre adott érintéses stimulációk), aminek a hatására az emlék elveszíti érzelmi töltését, a traumát elszenvedett személy pedig mély megnyugvást, megkönnyebbülést él át.
„EGYÜTT” Baba-Mama-Papa Program
A fővárosi Szent János Kórházban működő „EGYÜTT” Baba-Mama-Papa Program célja a szülést követően kialakult pszichiátriai betegségek korai diagnosztikája és kezelése a legmodernebb európai modellnek megfelelően. A program egyedülállósága, hogy a kezelés során nem választják el az édesanyától az újszülöttet (még akkor sem, ha egyébként a család tudna róla gondoskodni), ami meghatározó a gyermekek személyiségfejlődésében és az édesanyák gyorsabb felgyógyulásában is.
Gyógyszeres kezelés
A súlyosabb mentális zavarok tüneteit általában gyógyszeres kezeléssel enyhítik: hatékonyak az antidepresszáns, szorongásoldó, nyugtató, altató gyógyszerek (szoptatás alatt többségük nem ajánlott).
Lelkisegély-vonalak
Anonim és ingyenes hívható az EMMA információs és lelkisegély-vonal, ahol a várandósság, a szülés utáni időszakban nyújtanak segítséget az édesanyáknak. A szüléssel és gyermekvállalással kapcsolatos lelki problémák elsődleges megelőző eszköze a segítő beszélgetés, az informálás, tanácsadás, valamint a krízishelyzetek azonosítása, szükség esetén a kismama szakemberhez irányítása.
Az EMMA-vonal elérhetőségei:
- telefon: 06 80 414 565 (hétköznap 10–12 óra, illetve 21–23 óra között),
- e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Tartósan fennálló vagy visszatérő lelki gondok esetén a 0–24 órás, ingyenesen elérhető Lelki Elsősegély Szolgálatot is hívhatja a 116-123-as számon. A szolgálat munkatársai krízishelyzetekben és tanácsadás céljából is rendelkezésre állnak.