A Staphylococcus baktériumtörzs több fajt és alfajt felölelő törzs, melynek tagjai Gram-pozitívan festődnek (kék színűek), gömb alakúak („coccusok”), önállóan, párokban, négyes csoportokban vagy szőlőfürtszerű csoportosulásokban fordulnak elő. Elnevezésük is innen ered, a ’staphylé’ görögül szőlőfürtöt jelent.
A törzs legtöbb tagja fakultatív anaerob anyagcserét folytat és kataláz enzimet termel. Az egyik legjelentősebb képviselőjüket, amely az egészségügyben számos probléma forrása, a Staphylococcus aureust (S. aureus) a koaguláz reakció pozitivitása különíti el a törzs többi tagjától (a koaguláz negatív Staphylococcusoktól).
Staphylococcus aureus
A S. aureus a kórházi (nozokomiális) fertőzések egyik leggyakoribb kórokozója, mely a felső légutak és a bőr normál flórájában gyakran előforduló baktérium. Gyakran vezet lágyrészfertőzésekhez, toxin okozta súlyos kórképekhez, intenzív osztályos kezelést igénylő, gyakorta halálos megbetegedésekhez. Nevét a mikrobiológiai tenyészetekben észlelhető aranysárga pigmentje után kapta (aurum – arany, aranyszínű). Sokféle virulenciafaktorának köszönhetően az általa okozott kórképek igen különbözők lehetnek.
Bőr- és lágyrészfertőzések
A S. aureus változó megjelenési formájú és súlyosságú bőr- és lágyrészfertőzéseket okozhat. Óvodáskorú kisgyermekek szája, orra környezetében gyakori felszínes, gennyel telt hólyagos fertőzés az ótvar (impetigo). A szőrtüszők gyulladásából (folliculitis) kiinduló tályogos bőrelváltozás a furunkulus, valamint a még mélyebb szöveteket is érintő karbunkulust is ez a kórokozó okozza. Szerepe lehet ezeken kívül különböző tályogok, sebfertőzések, varratgennyedések, valamint a diabéteszes láb kialakulásában is.
Szervfertőzések
A S. aureus a kórházakban egyik leggyakrabban előforduló nozokomiális kórokozó, mely gyakorta felelős a sokszor halálos kimenettel végződő különböző véráramfertőzésekért (szepszisért), illetve egyes szervek gyulladását is okozhatja: pl. szívbelhártya-gyulladás, tüdőgyulladás, csontvelőgyulladás, szeptikus ízületi gyulladás (arthritis).
Toxin-mediált betegségek, intoxikációk
Az exfoliatív toxint termelő törzs felelős a csecsemőkben kialakuló Staphylococcus leforrázott bőr szindróma (Staphylococcal Scalded Skin Syndrome) kialakulásáért. Az egészséges, menstruációjuk során tampont használó nők körében, a hüvelyflórában előforduló baktérium által okozott megbetegedés a toxikus sokk szindróma, mely többszervi elégtelenséggel, a véralvadási rendszer felborulásával, és sok esetben halálos kimenettel járó súlyos fertőzés. Az enterotoxinokat termelő baktériumfajta ételmérgezések kialakulását okozhatja.
Egyéb Staphylococcusok
Az ún. koaguláz negatív Staphylococcusok az emberi bőrön, a kültakaró normál flórájának részeként vagy a légutakban előforduló baktériumok. Ide tartozik pl. a S. epidermidis, S. capitis, S. hominis, S. haemolyticus, S. saprophyticus.
Ezek a baktériumok hajlamosak biofilm (baktériumok egy felületen összetapadt, egybefüggő bevonata) képzésére az emberi szervezetbe helyezett implantátumok, katéterek vagy shuntök, varratok felszínén, mely gócok később véráramfertőzéshez vagy szívbelhártya-fertőzéshez vezethetnek.
A Staphylococcus-fertőzések diagnosztizálása
A diagnózis felállításához a klinikum mellett bármilyen váladék, testnedv vagy vér mikrobiológiai tenyésztése szükséges a kórképtől függően.
A Staphylococcus-fertőzések kezelése
A fertőzés kezelése függ a kórokozó és az adott hely rezisztenciaviszonyaitól. Egyes fajok esetében a béta-laktám antibiotikumok és a cephalosporinok hatékony kezelést nyújthatnak, de egyre elterjedtebbek a multirezisztens és béta-laktámokra rezisztens kórokozók (meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus – MRSA), melyek cephalosporinokra és általában carbapenemekre is rezisztensek. Kezelésükben a vancomycin antibiotikum hatékony lehet, illetve újabb készítmények, mint a linezolid is alkalmazható. A multirezisztens kórokozók (MRSA) makacs és kifejezetten súlyos fertőzéseket okozhatnak, melyek gyakran intenzív osztályos ellátást igényelnek és sokszor halálos kimenettel végződnek.
A Staphylococcus-fertőzések megelőzése
Az alábbi óvintézkedések segítik csökkenteni a Staphylococcus-fertőzések kialakulásának kockázatát.
- Az alapos kézmosás a legjobb védekezés a baktériumokkal szemben. Rendszeresen mosson kezet szappannal és vízzel, például az ételkészítés előtt, közben és után; nyers hús kezelése után; étkezés előtt; mosdóhasználat után; valamint állat vagy állati hulladék megérintése után.
- A vágásokat és horzsolásokat tartsa tisztán, és steril, száraz kötszerrel fedje be, amíg meg nem gyógyulnak. Lásd még: Sebkezelés otthon.
- A hosszú ideig hüvelybe felhelyezett tamponokban a Staphylococcus baktériumok elszaporodhatnak. Csökkentheti a toxikus sokk szindróma kialakulásának esélyét, ha gyakran – legalább 4-8 óránként – tampont cserél. Használja a lehető legalacsonyabb nedvszívó képességű tampont.
- Kerülje a személyes tárgyak, például a törölközők, lepedők, borotvák, ruhák és sportfelszerelések megosztását. A Staphylococcus baktériumok tárgyak segítségével, valamint személyről személyre is terjedhetnek.
- A ruházat, a törülközők és az ágyneműk segítségével is terjedhetnek a baktériumok. A baktériumok eltávolításához mossa és szárítsa a ruhadarabokat a címkén ajánlott legmelegebb hőmérsékleten. Nem baj, ha nem használhat forró vizet, mivel a mosószer használata a mosásban elegendő ahhoz, hogy a ruhadarabok tisztává és biztonságosan használhatóvá váljanak.
- Tartsa be az élelmiszerbiztonsági óvintézkedéseket. A megmaradt ételeket a lehető leghamarabb tegye hűtőbe. Rendszeresen tisztítsa meg a vágódeszkákat és a konyhapultot szappannal és vízzel.