A disztímia, más néven minor depresszió, egy krónikus, hosszú ideig tartó hangulatzavar, melynél a tünetek erőssége nem éri el a major depresszióét.
Kezelése mindenképpen szükséges, mivel akadályozza a mindennapi életet, a munkát, iskolai tevékenységet és rontja a kapcsolatokat.
A disztímia főbb tünetei
A disztímia, a major depresszióhoz hasonlóan nem rosszkedv vagy erőtlenség, hanem olyan hangulatzavar, ami a testet, a hangulatot és a gondolatokat is érinti.
A disztímia tünetei általában hullámzó erősségűek. Összességében enyhébb tünetekkel jár, mint a major depresszió, de sokkal hosszabb ideig állhat fenn. Az időszakos erősödés mellett major depressziós epizódok is előfordulhatnak.
A disztímia tünetei lehetnek:
- a mindennapi tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése;
- szomorúság, üresség érzése;
- reménytelenség;
- fáradtság, energiahiányos állapot;
- alacsony önértékelés, túlzott önkritika;
- döntéshozás és a koncentráció nehézsége;
- ingerlékenység, düh;
- csökkent aktivitás, hatékonyság;
- emberekkel való találkozások kerülése;
- múltat illető bűntudat;
- rossz étvágy vagy túlevés;
- alvászavarok.
Sok esetben a beteg hozzászokik a kellemetlen tünetekhez, mivel azok nem kifejezetten erősek, de a disztímia gyógyításában is fontos, hogy minél hamarabb megszülessen a diagnózis, és elkezdődjön a kezelés.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a fenti tüneteket tapasztalja, forduljon háziorvosához, aki segíteni fog a megfelelő szakember megtalálásában, vagy keresse fel a területileg illetékes pszichiátriai szakrendelést.
Tartósan fennálló, visszatérő lelki gondok esetén hívhatja a 0–24 órás, ingyenesen elérhető Lelki Elsősegély Szolgálatot is a 116-123-as számon.
A Lelki Elsősegély Szolgálat munkatársai krízishelyzetekben és tanácsadás céljából is rendelkezésre állnak.
A disztímia kiváltó okai
A betegség pontos oka nem ismert, a major depresszióhoz hasonlóan valószínűleg több tényező is szerepet játszik benne. Megjelenése családi halmozódást mutat, és kétszer gyakoribb nőknél, mint férfiaknál.
Biológiai és kémiai okok
A depresszió bármelyik formájában szenvedők agyában kimutathatók bizonyos eltérések. Ezek szerepéről jelenleg is kutatások folynak.
Az idegrendszer működésében és a hangulat kialakításában nagy szerepet játszó ingerületvezető anyagok (neurotranszmitterek) szintjének megváltozása, egyensúlyának felborulása egyértelműen hozzájárulhat a depresszió kialakulásához.
Bizonyos életkörülmények
Egy fontos személy elvesztése, kilátástalan élethelyzetek, elszigeteltség, tartós erős stressz, gyerek- és felnőttkori traumák is kiválthatnak disztímiát.
A betegség további rizikófaktora a negatív, túlzottan önkritikus személyiség, a segítség elérhetőségének hiánya és mentális betegségek, például személyiségzavar megléte.
A disztímia lehetséges szövődményei
A disztímia a major depresszióhoz hasonlóan betegség, melyet kezelni kell. A beteg önerőből nem képes meggyógyulni. A betegek 70-80%-ánál egyidejűleg személyiségzavar is fennáll.
A kezeletlen disztímia következményei lehetnek:
- major depresszió, szorongásos zavarok;
- drog- és alkoholfüggőség;
- rossz életminőség;
- a családi, társadalmi kapcsolatok romlása;
- iskolai, munkahelyi gondok;
- krónikus fájdalmak;
- öngyilkossági késztetés;
- személyiségzavarok és más mentális betegségek.
A disztímia diagnosztizálása
Orvosa kikérdezi tüneteiről, fizikai és laboratóriumi vizsgálatokkal kizár egyéb, fizikai eredetű okokat, amelyek depresszív tüneteket okozhatnak (pl. pajzsmirigy alulműködés). A szakorvos pszichológiai értékelést készít, amely segít elkülöníteni a disztímiát más betegségektől, például a major depressziótól, bipoláris zavartól vagy személyiségzavaroktól.
A disztímia diagnózisának felállításánál fontos az időtényező: felnőtteknél legalább két éve állnak fenn a tünetek, gyerekek és kamaszok esetében egy éve.
A disztímia kezelése
A disztímia kezelésére antidepresszáns gyógyszereket és pszichoterápiát is használnak, gyakran ezek kombinációjával történik a gyógyítás.
Mit tehet otthon?
Ha disztímiában szenved, a terápia igénybevétele mellett saját állapotáért mást is tehet:
- Állítson elérhető célokat maga elé!
- Tervezze meg a napi tevékenységet, és azt tartsa be!
- Keressen társaságot, olyan segítőket a környezetében, akiben megbízik!
- Végezzen olyan tevékenységeket, amelyektől jobban érzi magát!
- Mozogjon rendszeresen!
- Táplálkozzon egészségesen!
- Kerülje az alkohol- és drogfogyasztást!
- Fogadja el a segítséget!
Igyekezzen az életét befolyásoló komoly döntések (pl.: munkahelyváltás, válás, házasságkötés) meghozatalát akkorra időzíteni, amikor jobban lesz, vagy egy segítő, megbízható személlyel egyeztesse őket. Legyen türelmes, a depresszió leküzdéséhez idő kell!
A disztímia megelőzése
A betegség megelőzése nem könnyű, és mivel gyakran gyermek- vagy serdülőkorban jelentkezik, különösen fontos a korai felismerés és kezelés.
A megelőzés érdekében:
- Legyen tisztában azzal, hogy családjában előfordult-e depresszió.
- Igyekezzen kontrollálni a stresszt, és egészséges önértékelést kialakítani.
- Nehéz helyzetekben kérjen és fogadjon el segítséget családjától, barátaitól.
- Az első tünetek jelentkezésekor forduljon szakemberhez!