A bullying angol kifejezés, amelynek jelentése a főként fiatal közösségekben szándékosan, ismétlődően történő zaklatás.
Zaklatásnak minősül az olyan szóbeli, online vagy fizikai agresszió is, amelynek velejárója a hatalommal vagy erőfölénnyel való visszaélés.
A bullying főbb jellemzői
A bullying huzamosabb ideig tartó, rendszeres zaklatás, amely általában gyermekek és iskoláskorú fiatalok között történik (például osztálytársak között), olykor felnőtt közösségekben is előfordul.
A szóbeli és fizikai vagy közösségi bántalmazást egy személy vagy csoport is elkövetheti. Alapja általában a vélt vagy valós hatalommal, például a népszerűséggel vagy a fizikai erőfölénnyel való visszaélés. Áldozata szintén lehet egy személy vagy csoport, aki nem képes megakadályozni a zaklatást. Szinte bármi képezheti a bullying indokát. A zaklatást elszenvedő személy általában nem tehet arról, hogy őt szemelik ki az elkövetők. Gyakran nem mer szólni az őt ért támadásokról, vagy szégyelli a helyzetet, ezért nem beszél róla, nem kér segítséget.
A bullying többféle helyzetben, online platformokon vagy személyesen is megtörténhet. Esetenként nyíltan zajlik, mivel a jelenség alapja az elkövetők hatalmi helyzetének kinyilvánítása. Ezért a bullying résztvevőinek számítanak a zaklatást közönségként „szemlélők” is. Ritkább esetekben a zaklatás rejtve marad a kívülállók előtt.
A bullying nemcsak annak elszenvedőjére és elkövetőjére gyakorol rövid és hosszú távú negatív hatást, hanem azokra is, akik szemlélőként követik az eseményeket, de nem tudnak, nem mernek vagy nem akarnak beavatkozni.
A bullying formái
A gyermekek között gyakran adódnak ellentétek, ami természetes velejárója a gyermekkori társas kapcsolatoknak. Akkor minősül bántalmazásnak a konfliktus, ha az áldozatot olyan, kifejezetten bántó és negatív inzultusok érik, amelyek félelemmel, bizonytalansággal töltik őt el. A rendszeresen ismétlődő bántalmazás zaklatásnak minősül.
A zaklatás többek között az alábbi formákban nyilvánulhat meg:
- közösségből való kiközösítés;
- kicsúfolás, csúfnéven való szólítás;
- pletykák terjesztése;
- fenyegetés;
- közösség előtti megszégyenítés;
- kellemetlen felvételekkel, fotókkal való zsarolás;
- szóbeli támadások;
- fizikai agresszió (ld. még Fizikai bántalmazás);
- az áldozat tulajdonának megrongálása.
A bullying felismerése
A zaklatás megakadályozása érdekében fontos tisztában lenni a bullying jellemzőivel, és felismerni a fiatal közösségekben romboló hatásként működő jelenséget.
A bullying főbb ismérvei:
- a bántó megnyilvánulások és események ismétlődése;
- a vélt vagy valós hatalmi helyzetben lévő fél cselekedete.
Ha azt gyanítja, hogy gyermeke bullying áldozata, figyeljen az alábbi intő jelekre:
- ruhák, személyes tárgyak gyakori elvesztése vagy megrongálódása,
- barátok elvesztése, a társas helyzetek kerülése,
- romló iskolai teljesítmény, az iskolába járás elutasítása,
- gyakorivá váló fejfájás, hasi fájdalom vagy egyéb testi tünetek,
- alvászavarok, gyakori rémálmok,
- az étkezési szokások megváltozása,
- online vagy telefonos kommunikáció utáni stresszes állapot,
- a kapcsolattartás eszközeinek, platformjainak hirtelen kerülése,
- alacsony önbecsülés,
- önpusztító viselkedésformák (önsértés),
- otthonról való elszökés.
A bullying kiváltó okai
A bullying elszenvedője általában semmilyen alapot nem szolgáltat a zaklatásra.
Az áldozattá válás kockázata fokozódik az alábbi helyzetekben, illetve állapotokban:
- a közösség többi tagjától eltérő (általában nehezebb) anyagi vagy társadalmi helyzet,
- a közösség többi tagjától eltérő fizikai adottságok (pl. túlsúly és elhízás vagy soványság),
- testi fogyatékosság,
- tanulási zavarok, nehézségek,
- eltérő szexuális orientáció,
- a közösség többi tagjától eltérő vallási hovatartozás,
- bizonyos betegségek stb.
A bullying lehetséges következményei
A bullying negatívan befolyásolja az áldozat testi és lelki egészségét. Az elszenvedett zaklatás következményeként az áldozat kárt tehet önmagában,önsértést vagy akár öngyilkosságot is elkövethet. Fokozódik a depresszió, a szorongás és az alvászavarok kialakulásának kockázata. Gyakran romlik az iskolai teljesítmény, az áldozat akár ki is maradhat az iskolából.
Az elkövetőknél nagy gyakorisággal fordul elő drog- és alkoholhasználat, az iskolai teljesítmény romlása, valamint felnőttkorban a párkapcsolati agresszió.
A bullying kezelése
A bullying megakadályozása érdekében a szülők és a pedagógusok együttműködése szükséges. Amint fény derül a zaklatásra, fel kell szólítani az elkövetőt a zaklatás beszüntetésére, az áldozattal pedig egyértelműen éreztetni kell, hogy nincs egyedül, támogató közeg veszi körül.
Az elszenvedett trauma feldolgozása és az erőszakos kapcsolatból kivezető kiút megtalálása érdekében javasolt pszichológus szakember segítségét kérni (ld. még: Lelkisegély-szolgálatok). A bullying áldozatának a csoportos és egyéni pszichoterápia is segíthet érzései kifejezésében és a trauma feldolgozásában.
A modern társadalmakban a lelki problémák és megbetegedések előfordulása, köztük az öngyilkosságé is nő. Ebben a tekintetben Magyarország még ma is előkelő helyet foglal el a világranglistán. Az öngyilkosságok számának növekedése miatt világszerte alakultak szervezetek a megelőzésre, hogy segítsék azokat, akik úgy érzik, önerejükből képtelenek kilábalni nehézségeikből: válsághelyzetbe jutottak. Ilyen megelőző szervezetek a lelki elsősegély telefonszolgálatok, amelyek önként vállalt feladata az öngyilkosság-megelőzés, a krízis-intervenció és a mentálhigiénés prevenció. E szolgálatok működésének alapelvét képezi a névtelenség (anonimitás), az állandó elérhetőség, a beleérző támasznyújtás, valamint az élet, mint érték képviselete. A Magyar Lelki Elsősegély (LESZ) segélyszámai: 116-123, +36 80 810-600 a nap 24 órájában minden hálózatról ingyenesen hívhatók. További információ a LESZ honlapján.
A lelkisegély-szolgálatok az alábbi alapelvek mentén működnek:
- névtelenség, anonimitás – a bizalom megőrzéséért,
- állandó elérhetőség,
- probléma-érzékenység, beleérző támasznyújtás,
- az élet – mint érték – képviselete.
Mit tehet otthon?
Ha gyermeke bullying áldozata, nagy valószínűséggel nem képes egyedül megoldani a problémát. Ha a bullying iskolai közegben történik, fontos, hogy erről értesítse a pedagógust. Biztosítsa gyermekét a támogatásáról, és ha szükséges, biztassa a pszichológus segítségének elfogadására.
Kapcsolódó tartalom: Segítségnyújtás bántalmazás esetén, Lelki bántalmazás, Erőszak a közösségi médiában
A bullying megelőzése
A bullying megelőzéséhez biztonságos, védelmező környezet kialakítására, valamint a szülők és pedagógusok odafigyelésére van szükség. Az interneten számos olyan felület működik, amelyet a szülők, illetve a pedagógusok egyáltalán nem látnak. Az ott zajló esetleges negatív történésekről a szülők nem szereznek tudomást, hacsak a gyermekük be nem számol róla. Ezért fontos, hogy a szülők kellő időt szánjanak a gyermekükkel való beszélgetésre.
Sokat tehetnek a szülők gyermekeik biztonságáért, ha megismertetik velük a bullying elleni védekezés alábbi módszereit:
- hogyan lehet kilépni a veszélyesnek tűnő helyzetekből;
- hogyan mondjanak nemet a zaklatónak;
- miként kérjenek segítséget kortársaktól vagy felnőttől,
- ha azt észlelik, hogy egy társukat zaklatják, lépjenek közbe, vagy kérjenek felnőttől segítséget.
Az érintett közösségekben érzékenyítő csoportos tréningek segíthetik elő a megelőzést vagy a már kialakult konfliktus feloldását.