A változókor (menopauza) jelentős életszakasz a nők életében, és bár mindenki másként éli meg, az ezzel járó jellegzetes tüneteket – szabálytalanná váló menstruációs ciklusok, hőhullámok, alvászavarok, hangulatingadozások – a legtöbben megtapasztalják.
Menopauzának azt az időszakot nevezzük, amikor a petefészek hormonjai által vezérelt menstruáció megszűnik, és véget ér a nők termékeny időszaka. A nők többsége ezt 45 és 60 éves kora között tapasztalja meg, az átlagéletkor 50-52 év.
Az utolsó menstruáció előtt már évekkel korábban elkezdődhetnek a hormonális változások, mert a petefészek tartalékai fokozatosan merülnek ki, egyre kevesebb petesejt áll rendelkezésre, és egyre kevesebb női nemi hormont – ösztrogént és progeszteront – termel. Az ingadozó hormonszint miatt a menstruáció rendszertelenné válhat, és megjelenhetnek a perimenopauza tünetei, többek között: hőhullámok, alvásproblémák, a nemi vágy (női libidó) csökkenése, hangulatváltozások, súlygyarapodás, hüvelyi szárazság, heves szívdobogás, gyakori fejfájás.
A hőhullámok és az éjszakai izzadás a leggyakoribb tünetek közé tartoznak.
A hőhullámok megjelenése az ösztrogén hormon hiánya miatt következik be: a hormonális változások miatt az ösztrogén hormon szintjének csökkenése különböző agyi területek aktiválását okozza, ami végső soron a hajszálerek tágulását, vérnyomás-emelkedést, szapora pulzust fog eredményezni.
A változókorú nők nagy része átéli ezt a jelenséget, de erősségét, gyakoriságát tekintve eltérő mértékben. A hőhullámok rövid ideig – általában néhány percig – tartanak, és egy nap alatt többször is ismétlődhetnek.
A kutatások szerint az alábbi esetekben nagyobb valószínűséggel jelentkezik hőhullám:
- méheltávolítás,
- dohányzás,
- túlzott alkoholfogyasztás,
- tartós stressz,
- depresszióra való hajlam,
- korán elmaradó menstruáció.
A hőhullámok jellemzői
A hőhullám megjelenésekor az arc kipirul – az erősebb véráramlás miatt keletkezett hőt a bőr így próbálja meg leadni –, a pirosság megjelenthet a nyakon, mellkason, felkarokon is. Kísérheti szédülés és intenzív verejtékezés is.
A tünetek súlyosabbak lehetnek, ha a menopauzát nőgyógyászati műtét vagy onkológiai kezelés okozza. A tapasztalatok szerint a tünetek kevésbé jelentkeznek azoknál, akikre felszabadítóan hat a menstruáció elmaradása, a terhesség lehetőségének megszűnése.
Mikor forduljon orvoshoz?
A hőhullámok sok nőnek okoznak komoly kényelmetlenséget, és befolyásolják az életminőséget is. A tünetek jelentkezésekor mindenképpen ajánlatos nőgyógyász szakorvoshoz fordulni, és a tünetek kezelését szakorvosi konzultáció alapján elkezdeni.
A hőhullámok diagnosztizálása
A nőgyógyász a menopauza meglétét a tünetek és a havi ciklus időpontjai alapján állapítja meg. Különböző vizsgálatokat és szűréseket javasolhat, például mammográfiát (lásd Emlőszűrés), kismedencei vizsgálatot, méhnyakszűrést, hormonvizsgálatokat.
Az eredmények ismeretében lehet választani a különféle kezelések közül. Hormonpótlás esetén mindenképpen szükséges további orvosi vizsgálatokat elvégezni: EKG, vérvizsgálatok, testsúly- és csontsűrűségmérés, ultrahangvizsgálat.
A hőhullámok kezelése
A hőhullámok – és a menopauza egyéb tüneteinek – kezelésére többféle terápia áll a nők rendelkezésére. Enyhe és középsúlyos panaszok esetén hormonmentes, növényi hatóanyagokon alapuló kezelés ajánlott, hormonterápiára a súlyos tünetek esetén van szükség.
A kezelések elkezdése előtt érdemes változtatni az életmódon, ami enyhébb esetekben már önmagában jelentősen csökkentheti a tüneteket:
- a dohányzás, koffein, alkohol, fűszeres ételek kerülése,
- gyakori szellőztetés,
- réteges, kényelmes öltözék viselete,
- rendszeres testmozgás,
- a stressztűrő képesség fejlesztése.
Hormonterápia
Napjainkban a nőgyógyászok középsúlyos és súlyos változókori tünetek esetén javasolnak hormonterápiát. A menopauzális hormonterápia (MHT) vagy hormonpótló kezelés a menopauza tünetei enyhítésének általános módja. A hormonszint helyreállításával elsősorban a hőhullámok, izzadás, hangulatváltozások, ingerlékenység, álmatlanság, ízületi fájdalmak és hüvelyi szárazság kezelésére hatékony.
A hormonterápia a következő formákban alkalmazható:
- szájon át bevehető (orális) tabletták,
- gélek vagy tapaszok (a hormonok a bőrön keresztül szívódnak fel),
- hüvelyi krémek,
- méhbe felhelyezhető pesszárium.
A legújabb vizsgálatok szerint az egészséges nők évekig biztonságosan használhatják a hormonterápiát, de fontos a rendszeres orvosi kontrollvizsgálat. A terápia alkalmazásának hátránya, hogy egyes típusainál nőhet az emlőrák vagy a trombózis kialakulásának kockázata; más betegségeket ugyanakkor megelőzhet, például a csontritkulást, egyes szívbetegségeket, a cukorbetegséget és bizonyos típusú daganatos betegségeket.
A terápia kockázata függ az életkortól, a hormonterápia típusától és dózisától, a kezelés időtartamától és az esetleges társbetegségektől. A kockázatok minimalizálása érdekében arra kell törekedni, hogy az alkalmazott ösztrogén mennyisége a lehető legkisebb hatásos dózis legyen, különösen az idősebb, 65 év feletti nők esetében, ezért a terápiát egyénre szabottan kell alkalmazni.
A hormonterápia nem alkalmazható az alábbi esetekben:
- ösztrogénfüggő daganatos betegség (mell- vagy méhrák),
- rendellenes hüvelyi vérzés,
- rendellenes májműködés,
- epehólyag-problémák,
- a méh nyálkahártyájának kezeletlen megvastagodása,
- kezeletlen magasvérnyomás-betegség,
- vérrögképződés kockázatát növelő állapotok (pl. véralvadási zavarok),
- szívkoszorúér-betegség,
- stroke,
- demencia.
Minden gyógyszernek lehetnek mellékhatásai, ezért a menopauza tüneteiben szenvedő nőknek érdemes az előnyöket összevetniük a kockázatokkal. A gyógyszerszedés során tapasztalt esetleges mellékhatásokról, tünetekről tájékoztatni kell az orvost, nem lehet megváltoztatni vagy abbahagyni a szedésüket előzetes konzultáció nélkül.
Hormonmentes kezelések
Ha a hormonterápia nem alkalmazható, a menopauza tüneteinek kezelésére a nőgyógyász felírhat nem hormonális, vény nélkül kapható vagy vényköteles gyógyszert is.
Enyhébb panaszok esetén érdemes kipróbálni a természetes alapanyagú növényi készítményeket és a különféle nem hormonális terápiákat a panaszok enyhítésére.
Ilyen alternatív megoldások lehetnek:
- növényi eredetű, fitoösztrogén tartalmú étrend-kiegészítők,
- hipnózisterápia és éberségi alapú kognitív terápia,
- akupunktúra, hagyományos kínai orvoslás.
Az elérhető lehetőségekről kérdezze meg kezelőorvosát!
A hőhullám megjelenése a hormonális változásokra adott természetes testi reakció. A test idővel alkalmazkodik a megváltozott hormonszinthez, ennek következtében a tünetek egyre kevésbé lesznek zavarók, és akár teljesen el is tűnhetnek.