A Magyarországon hatályos jogszabályoknak megfelelően bizonyos betegségek ellen minden gyermeket kötelező megelőző immunizációban kell részesíteni.
A hazánkban kötelező védőoltásokat két fő csoportba oszthatjuk az oltási naptárnak megfelelően. A folyamatos oltásokat a gyermek életkorához kötötten háziorvosa, a kampányoltásokat az adott évfolyamba járó gyermekek iskolaorvosa adja be. Az oltások megtörténtének igazolását az Egészségügyi könyv védőoltási adatlapján kell rögzíteni. A magyarországi gyermekkori kötelező védőoltások az alábbiak.
Folyamatos oltások
A folyamatos oltásokat a gyermek életkorához kötötten a gyermek háziorvosa adja be. A folyamatos oltások a következők.
BCG-oltás
A BCG-oltás a csecsemőket és a kisgyermekeket védi a tuberkulózis miliáris (egész szervezetre kiterjedő) formájától, illetve a tuberkulózis kórokozója által okozott gennyes agyhártyagyulladástól.
Magyarországon minden újszülött oltása kötelező tuberkulózis ellen.
Az újszülöttek BCG-oltását a szülészeti intézményben, illetőleg a szülést követő 4 héten belül el kell végezni.
A BCG-oltást a bőrbe (ún. intrakután módon) kell beadni, ami gyakorlatot igényel, így csak tapasztalt egészségügyi dolgozó tudja megfelelően alkalmazni.
A szülészeti intézményben elmaradt BCG-oltást 4 héten belül, de maximum 1 éves korig kell elvégezni. Ilyen esetekben (pl. külföldön született magyar állampolgárságú gyermek vagy hazánkban életvitelszerűen tartózkodó külföldi állampolgárságú gyermek) a megyei tiszti főorvos döntése alapján kerülnek megszervezésre a BCG-oltások.
DTPa + IPV + Hib oltások
DTPa: a diftéria (torokgyík), a pertusszisz (szamárköhögés), illetve a tetanusz (merevgörcs) ellen védelmet nyújtó kombinált oltóanyag.
IPV: a poliomyelitis (gyermekbénulás) ellen védelmet nyújtó inaktivált poliovírus-tartalmú oltóanyag.
Hib: a Haemophilus influenzae B típusa által okozott, fulladáshoz vezető epiglottitis (gégefedő-gyulladás) ellen védelmet nyújtó oltóanyag.
Az alapimmunizálás betöltött 2, 3, 4 hónapos korban történik a DTPa + IPV + Hib oltóanyagokat tartalmazó kombinált vakcinával.
Az első újraoltás betöltött 18 hónapos korban történik a DTPa + IPV + Hib oltóanyagokat tartalmazó kombinált vakcinával.
A betöltött 6 éves korban esedékes a diftéria-pertusszisz-tetanusz és poliomyelitis elleni második emlékeztető oltása DTPa + IPV oltóanyagokat tartalmazó kombinált vakcinával.
PCV13-oltás
A PCV13-oltás a Pneumococcus nevű baktérium által okozott számos megbetegedés ellen nyújt védelmet.
Az alapimmunizálást 2 és 4 hónapos korban, a DTPa + IPV + Hib oltásokkal egyidejűleg kell elvégezni.
Az oltóanyagot két különböző testtájékra kell beadni.
Az emlékeztető oltás 12 hónapos korban esedékes.
MMR-oltás
Az MMR élő, legyengített vírust tartalmazó oltóanyag a kanyaró, a mumpsz és a rubeola ellen.
Az oltás 15 hónapos kort betöltött kisgyermekeknél esedékes.
Varicella
Az oltás a bárányhimlő ellen védelmet nyújtó, legyengített vírust tartalmazó vakcina.
A bárányhimlőn még át nem esett gyermekeket kell az oltásban részesíteni.
Az első részlet 13 hónapos korban, a második részlet 16 hónapos korban esedékes.
Kampányoltások
Az életkorhoz kötött kötelező oltásokat 11 éves kortól iskolai oltások keretében kell elvégezni. Bár számos előnyük van a folyamatos oltásoknak, 11–14 éves korban a gyermekek sokkal eredményesebben utolérhetők iskolában, mint egyénileg. A kampányoltások iskolai osztályokra, és nem a tanulók életkorára vonatkoznak. A megadott iskolai osztályon kívüli (alsóbb osztályokban) tanulók csak abban az esetben oltandók, ha feltételezhető, hogy sohasem érik el az oltásra kijelölt iskolai osztályt.
Az alábbi kötelező védőoltásokat kampányoltások keretében kell végezni:
MMR-újraoltás
Az MMR élő, legyengített vírust tartalmazó oltóanyag a kanyaró, a mumpsz és a rubeola ellen.
Az oltás az általános iskola 6. osztályában végzendő.
Diftéria, tetanusz, pertusszisz (dTap) elleni emlékeztető oltás
dTap: a diftéria (torokgyík), a pertusszisz (szamárköhögés), illetve a tetanusz ellen védelmet nyújtó kombinált oltóanyag.
Az oltás az általános iskola 6. osztályában végzendő.
Hepatitis B elleni védőoltások
A vírusos májgyulladás (hepatitis) egyik formája ellen védelmet nyújtó oltóanyag.
Az oltás az általános iskola 7. osztályában két részletben (ősszel és tavasszal) végzendő.
Az újszülöttkori hepatitis B-fertőzés megelőzésére bevezetett program keretében hepatitis B elleni sorozatoltásban részesített csecsemőket serdülőkorban nem szükséges a kampányoltások során emlékeztető oltásban részesíteni. Az oltottsági állapot igazolása egyéni védőoltási dokumentáció (Gyermekegészségügyi kiskönyv) vagy más egészségügyi dokumentáció (törzslap) alapján történhet. Ugyanez vonatkozik azokra a hepatitis B ellen korábban szabályosan immunizált gyermekekre is, akiknél a kampányoltás időpontjában a dokumentáció rendelkezésre áll.
Oltási naptár
A Nemzeti Népegészségügyi Központ évente Módszertani levelet ad ki az oltásokról, amely tartalmazza az adott évre érvényes oltási naptárt.
Vonatkozó jogszabály:
- 18/1998. (VI. 3.) NM-rendelet a fertőző betegségek és a járványok megelőzése érdekében szükséges járványügyi intézkedésekről