A serdülőkor (más néven: pubertás) olyan életszakasz, amikor a gyermek szervezetében fizikai és érzelmi változások jelzik a közeledő felnőtté válást. Ebben az élettanilag fontos időszakban alakulnak ki a másodlagos nemi jellegek, és a szervezet felkészül az utódnemzés lehetőségére is.
A serdülés fiúknál általában 9-14 éves korban kezdődik, és 16-18 éves korban zárul.
Serdülőkori testi változások fiúknál
Serdülőkorban az agyban található agyalapi mirigy („biológiai óra”) hatására fokozott mértékben termelődnek a nemi hormonok, fiúknál főként a tesztoszteron, amelyek kialakítják a jellegzetes testi változásokat. A serdülés normál lefolyásában a nemi hormonok mellett szerepet játszanak a pajzsmirigyhormonok, a növekedési hormon és a mellékvesekéreg hormonjai is.
A nemi jellegek fejlődését foglalja össze a Tanner-féle osztályozás:
1. stádium (9-10 éves kor felett): nincs (prepubertás)
2. stádium (11 év): szeméremszőrzet megjelenése, herezacskó és here megnagyobbodik
3. stádium (13 év): hang mélyül, hímvessző mérete megnagyobbodik
4. stádium (14 év): akne (pattanások), hónaljszőrzet megjelenése, hímvessző megvastagodik, a pénisz makkja megnagyobbodik
5. stádium (15 év): arcszőrzet megjelenése, felnőtt külső nemi szervek
A serdülőkori testi változások egyik legszembetűnőbb része a növekedés. A legerőteljesebb növekedés átlagosan 13-14 éves korban figyelhető meg. Ilyenkor hirtelen megnőnek a kezek és a lábak, ami kedvezőtlenül befolyásolhatja a különböző mozgások összeegyeztetését. A fiúk kényelmetlenül érezhetik magukat, ügyetlennek tűnhetnek. A testsúly növekedése mellett ilyenkor az izmok is tovább fejlődnek, kialakul a férfias testalkat. Emellett erősödik a testfelszíni szőrzet, megjelenik a nemi szőrzet: általában először a lábakon és a végbélnyílás körül, majd az egész testen megfigyelhető a változás. Utoljára a mellkason és az arcon fejlődik ki a testszőrzet.
További testi változások serdülőkorban:
- verejtékmirigyek fokozottabb működése, erősebb izzadságszag;
- bőr és a haj zsírosodása, pattanások megjelenése;
- pénisz és a herék növekedése (serdülőkor alatt érik el a felnőtt méretüket);
- mutálás, vagyis a hang fokozatos mélyülése a gégefő megnagyobbodása miatt;
- mellkas térfogatának növekedése;
- agyvelő súlyának növekedése (kb. 1350 grammra).
Ebben az időszakban fiúknál gyakori a sokszor irányíthatatlanaz erekció, ami a serdülőkor teljesen normális velejárója. Az ejakuláció képessége ezt követően pár évvel később alakul ki. Serdülőkorban természetes jelenség a spontán magömlés is, ami jellegzetesen esti időszakban történik. Okozhatja szexuális álom vagy valamilyen péniszt ingerő tárgy (lepedő, takaró) is.
Serdülőkori lelki változások fiúknál
A serdülés kisebb-nagyobb mértékben pszichológiai értelemben vett fejlődési krízissel is jár. Ekkorra tehető a felnőtt identitás kialakulása: a kamasz elszakad a gyermekkorától, csökken a szülők – és általában a felnőttek – befolyása, miközben felerősödik a kortársak hatása. A serdülő magatartásában ilyenkor gyermeki és felnőttes vonások egyaránt megtalálhatók. Az identitás kialakulásának életszakasza általában a húszas évek elejére fejeződik be.
Serdülőkori lelki változások lehetnek:
- túlérzékenység;
- figyelemzavar;
- feladattudat gyengülése;
- mások iránti érdeklődés fokozódása;
- saját vélemény, ízlés kialakítása;
- önmegfigyelés, önalakítás igénye.
Korai és késői serdülés
Korai nemi érésről (pubertás praecox) fiúknál akkor beszélünk, ha a serdülőkor jelei 9 éves kor előtt jelentkeznek. Ilyenkor előfordulhat, hogy az egyes testi változások önmagukban jelentkeznek (pl. szeméremszőrzet), de megjelenhet a serdülés összes stádiuma is. Ezekben az esetekben a fejlődés általában gyorsabban lezajlik, amire azért kell figyelmet fordítani, mert a hátterében betegség is állhat.
Késői serdülésről fiúknál akkor beszélünk, ha 14 éves korig nem kezdődik meg vagy nagyon elhúzódik a serdülés.
A késői serdülés oka lehet:
- hormonális zavar,
- genetikai zavar,
- alkati tényező.
A serdülés folyamatát késleltetheti az intenzív, versenyszerű sportolás, a rossz szociális helyzet vagy krónikus betegség. A problémák kivizsgálása gyermekendokrinológus feladata. Korai serdülés esetén terápiaként olyan készítmények alkalmazhatók, amelyekkel a pubertás leállítható, majd később, a megfelelő életkorban újra beindítható.
A serdülőkori élet kockázatai
A serdülőkorban bekövetkező testi-lelki változások következtében ebben az életkorban gyakoribb a különböző élvezeti szerekkel történő kísérletezés, például a dohányzás, alkohol- és drogfogyasztás. Amennyiben jelen vannak különböző társadalmi kockázati tényezők is, akkor magasabb a valószínűsége annak, hogy a kísérletezés idővel problémás szerhasználattá alakul.
Ebben az életkorban továbbá megugrik az öngyilkosság kockázata, illetve a különböző közlekedési balesetek előfordulása is.
Szexualitás
A serdülőkori változások eredményeként a kiskorú gyermekek testileg készen állnak a szexuális életre, de ez nem jelent egyúttal lelki érettséget is.
A szexualitás nagyon fontos örömforrás, de vannak benne lépcsőfokok, melyeket nem érdemes átugrani. Ideális esetben a nemi élet fokozatosan indul, a fiatalok mély és intim kapcsolatban fedezik fel a kölcsönös gyönyör természetét, ami jó kezdet a tartós, egészséges építő kapcsolatok kialakítása és a későbbi kiegyensúlyozott magánélet, családi élet szempontjából.
A meggondolatlanul, alkalmatlan körülmények között, mély és kölcsönös vonzalom nélkül bekövetkező aktusok kiábrándítók lehetnek, és a korai rossz élmények, a csalódás kihathat a későbbi szexuális életre, ami libidócsökkenéshez és az örömre való képesség elvesztéséhez vezethet.
A nem megfelelő szexuális védekezés következtében szexuális úton terjedő betegségek is jelentkezhetnek, illetve nem kívánt terhesség is létrejöhet.
Lásd még:
A fokozott érzékenység vagy éppen a kockázatkereső magatartás miatt a serdülő fiatalok sok türelmet, támogatást, megértést igényelnek. Ha serdülő gyermekével kapcsolatban aggodalmai vannak, vagy tanácstalan arra nézve, hogyan rendezhetné a kialakult családi konfliktusokat, kérje gyermekpszichológus vagy gyermeknevelési tanácsadó segítségét!