A vesemedence gyulladás (pyelonephritis) bakteriális eredetű betegség, amely leggyakrabban húgyúti eredetű felszálló fertőzés eredménye. A heveny (akut) probléma kellemetlen tünetekkel, komoly fájdalommal jár, azonnali kezelést igényel. A betegség kialakulására anatómiai okok miatt a nők hajlamosabbak.
A vesemedence gyulladás főbb tünetei
A leggyakrabban elhanyagolt húgyúti fertőzés következtében kialakuló gyulladás kellemetlen, húgyúti fertőzéshez hasonló tüneteket okoz, amelyek viszonylag gyorsan jelennek meg. A vesemedence gyulladást mindenképpen kezelni kell, anélkül súlyos vesekárosodást, akár életveszélyes szövődményt is okozhat.
A vesemedence gyulladás vezető tünete a fájdalom, ami a hátba, derékba, a törzs oldalsó részébe, esetleg az alhasba sugározhat.
További jellemző tünetek:
- láz,
- fájdalmas és gyakori vizelési inger,
- véres vizelet,
- hidegrázás,
- gyengeségérzés,
- étvágytalanság,
- hányinger, hányás,
- hasmenés.
A betegség lehet krónikus vagy akut. Az akut változat a kezelés után meggyógyul. A krónikus változat vissza-visszatér, vagy sosem múlik el teljesen, legfeljebb javul. Ez általában akkor jellemző, amikor valamelyik hajlamosító tényező is fennáll.
Időseknél gyakori kísérő tünet lehet a zavartság.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a fenti tünetek valamelyikét tapasztalja, forduljon háziorvosához, aki szükség esetén gondoskodik a szakorvosi kivizsgálásra történő beutalásról.
Ha húgyúti fertőzése van és a tünetek a kezelés ellenére sem javulnak, vagy éppen romlanak, kérjen mielőbb orvosi segítséget.
A vesemedence gyulladás kiváltó okai
A betegség leggyakrabban akkor jelentkezik, amikor egy bakteriális húgyúti fertőzés során a kórokozó a húgyhólyagból a húgyvezetéken át a veséig jut, vagyis legtöbbször kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt húgyúti fertőzés következménye.
Vannak olyan tényezők és állapotok, amelyek hajlamosabbá tesznek a vesemedence gyulladás kialakulására.
- Ha a vizelet áramlását a húgyhólyag irányába akadályozza valami (Pl.: vesekő, várandósság vagy daganat).
- Cukorbetegség, gyengült immunrendszerrel járó állapotok.
- Olyan állapot vagy anatómiai helyzet, melynek következtében a húgyhólyag nem tud teljesen kiürülni.
- Húgyhólyagba helyezett katéter hosszabb távú használata.
- A betegség – ahogy a húgyúti fertőzések is –, nőknél gyakoribb.
Ritkábban előfordulhat, hogy a vesemedence gyulladást okozó baktérium a véráramon keresztül jut a veséhez egy gyulladt ízületből vagy szívbillentyű fertőzésből.
A vesemedence fertőzés lehetséges szövődményei
Az időben és megfelelően nem kezelt vesemedence gyulladásnak komoly szövődményei lehetnek.
- Hegesedés, tályogok kialakulása a vesében.
- Szepszis, ha a kórokozó a véráramba jut. Ez életveszélyes állapot.
- Várandósság esetén megnő a kis születési súly kockázata.
A vesemedence gyulladás diagnosztizálása
Orvosa kikérdezi a beteget a tüneteiről, az előzményekről (esetleges korábbi húgyúti fertőzés) és a hajlamosító tényezőkről. Vizeletvizsgálatot rendel, amely alapján felállítja a diagnózist. Képalkotó vizsgálatok (ultrahang, CT) elsősorban a szövődmények igazolására szükségesek.
A vesemedence gyulladás kezelése
Mivel a betegséget bakteriális fertőzés okozza, a kezelés antibiotikum adásával történik. A vizelettenyésztés eredményének megérkezése előtt tapasztalati úton dönt a kezelőorvos a megfelelő gyógyszer kiválasztásáról, amint a tenyésztés meghatározza az okozó baktériumot, a kezelés annak megfelelően módosítható.
Súlyosabb esetben a kezelés kórházi körülmények között történik. Szükség lehet intravénás folyadékpótlásra, illetve láz- és fájdalomcsillapításra is.
Ha hajlamosító tényezők is fennállnak, lehetőség szerint azokat is kezelni kell. Erre lehetőséget adnak olyan katéteres megoldások, amelyek a veséből a húgyhólyagba vezetik a vizeletet. Súlyos esetben – ha vérmérgezés fenyeget –, szükséges lehet a vese operációja, esetleg eltávolítása.
A vesemedence gyulladás megelőzése
A betegség húgyúti fertőzésből indul ki, ezért megelőzéséhez annak megelőzése vagy gyors kezelése szükséges.
Hogy a húgyúti fertőzéseket megelőzze:
- igyon megfelelő mennyiségű folyadékot, lehetőleg vizet;
- amikor vizelési ingert érez, ne tartogassa sokáig;
- szexuális érintkezés után ürítse ki a húgyhólyagot;
- kerülje a magasabb kockázattal járó szexuális aktusokat (lásd még: Biztonságos szex);
- figyeljen arra, hogy megfelelő irányban törléssel (elölről hátrafelé) használja a WC-papírt, különösen székletürítés után;
- kerülje a kozmetikai termékek használatát a nemi szervek környékén.