Az epeutakban kialakuló daganat (cholangiocarcinoma) ritka, de agresszív betegség, amely gyakran csak előrehaladott állapotban jár tünetekkel.
Az epeutak vékony csövek, amelyek a májban termelődő epét az epehólyagba, majd onnan a vékonybélbe szállítják. A daganatok az epeutak bármely részében kialakulhatnak. A betegség leggyakrabban 50 éves kor felett fordul elő.
Mivel a betegséget gyakran csak előrehaladott stádiumban diagnosztizálják, és igen agresszív, ezért a betegséglefolyás gyakran kedvezőtlen.
Az epeutak daganatainak legfőbb tünetei
Az epeutak daganatai gyakran csak akkor adnak tünetet, amikor már előrehaladott a folyamat. Emiatt az onkológiai kezelés hatékonysága csökkenhet.
Jellemző tünetek:
- sárgaság,
- bőrviszketés,
- fehéres széklet,
- kimerültség,
- jobb bordák alatti hasi fájdalom,
- mással nem magyarázható fogyás,
- láz,
- éjszakai izzadás,
- sötét színű vizelet.
A korai felismerés jelentősen növeli a kezelési lehetőségek hatékonyságát.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fenti tüneteket észleli, forduljon háziorvosához, aki a panaszok jellege alapján vizsgálatokat kérhet, illetve szükség szerint szakorvosi vizsgálatokra utalja.
Az epeutak daganatainak kiváltó okai
Az epeutak daganatos elváltozásához vezető okok nem egyértelműek, de vannak ismert hajlamosító tényezők, amelyek önmagukban nem feltétlenül vezetnek a daganat létrejöttéhez, együttesen azonban emelik a kialakulásának kockázatát. Ilyenek az alkoholbetegség, dohányzás, májmételyfertőzés, primer szklerotizáló cholangitis (az epeutak gyulladásával és hegesedésével járó krónikus betegség), krónikus fekélyes epehólyaggyulladás, az epeutakban kialakuló ciszták, illetve egyéb krónikus májbetegségek.
Az esetek egy részében az epeutakban megjelenő daganatok a gyomorban vagy hasnyálmirigyben kialakult tumor áttétei.
Az epeutak daganatainak diagnosztizálása
A tünetek kikérdezése és a fizikai vizsgálat mellett a májenzimértékek vérből való vizsgálata és a képalkotó vizsgálatok (ultrahang, CT, MR) is segítenek a pontos diagnózis felállításában.
A gyanú igazolására szövettani mintavételre (biopsziára) is szükség lehet.
Az epeutak daganatainak kezelése
A daganat stádiumának meghatározása után a kezelés során műtétre, sugárkezelésre és kemoterápiára is sor kerülhet. Egyes esetekben, a társbetegségek függvényében, a májátültetés lehetősége is felmerülhet.
Az epeutak daganatainak megelőzése
Az epeúti daganatok biztos megelőzési módja jelenleg nem ismert, de a daganatos elváltozás kialakulásának kockázata csökkenthető. Fontos, hogy kerülje a dohányzást, a túlzott alkoholfogyasztást, és csökkentse a Hepatitis B-, illetve C-vírussal való megfertőződés esélyét.
Kapcsolódó tartalom: Életmódbeli tényezők a rákmegelőzésben