Az orvostudomány mai állása szerint optimálisnak tekinthető a vérnyomás, amennyiben nem haladja meg a 120/80 Hgmm-es értéket. Alacsony a vérnyomás, ha az érték 90/60 Hgmm alá esik.
Az életvitel, a gyakori stresszhelyzetek, hajszoltság, túlsúly, alkoholfogyasztás és dohányzás következtében inkább a magas vérnyomás jellemző a népesség nagy százalékára, mintsem az alacsony. Ennek következtében az emberek kifejezetten örvendetesnek, kívánatosnak, hasznosnak tartják az alacsony vérnyomást. Az alacsony vérnyomásnak azonban lehet komoly oka, például vérveszteség, szepszis, mellékvesekéreg-elégtelenség, pajzsmirigy-alulműködés vagy kiszáradás, melyek akár életet veszélyeztető állapotok is lehetnek, ezért minden esetben szükséges kivizsgálni az alacsony vérnyomás okát.
Az alacsony vérnyomás tünetei
Az alacsony vérnyomásnak sok esetben semmiféle tünete nincs, azonban a következők utalhatnak rá:
- ájulás,
- szédülés,
- általános gyengeségérzet,
- enyhe fejfájás,
- szétszórtság, zavarodottság,
- homályos látás.
Sokk
Amennyiben extrém alacsony vérnyomásértéket mér, hideg, nedves, sápadt bőrt, szapora légzést, gyenge, könnyen elnyomható gyors pulzust tapasztal, sokk esete állhat fenn. A sokk életveszélyes állapot, azonnali sürgősségi beavatkozást igényel – hívja a 112-t és kérjen mentőt!
Az alacsony vérnyomás lehetséges okai
- elégtelen vízivás következtében fellépő kiszáradás,
- egy hosszú, forró fürdő,
- túlságosan meleg öltözet,
- az időjárásból adódó hőség (hő hatására érrendszerünk kitágul, a benne lévő folyadék – vér – nyomása leesik),
- terhesség,
- egyes gyógyszerek,
- alkohol,
- táplálkozási hiánybetegségek,
- vérveszteség,
- szepszis,
- mellékvesekéreg-elégtelenség,
- pajzsmirigy-alulműködés,
- szívelégtelenség,
- allergiás reakció,
- kifejezett fájdalom.
Az alacsony vérnyomás speciális formája a hirtelen felálláskor tapasztalható vérnyomásesés, valamint a nyaki verőerekben található nyomásérzékelő receptorok túlérzékenysége. Utóbbinál típusos ájulás (vérnyomás leesése) fordulhat elő, például borotválkozás közben, amikor a borotva a bőrön keresztül nyomást fejt ki az ütőérre; de enyhébb esetben akár a fej hirtelen elfordításakor is.
Mikor forduljon orvoshoz?
Az alacsony vérnyomás minden esetben részletes kivizsgálást igényel, hiszen hátterében megannyi életet veszélyeztető kórkép állhat. Amennyiben a sokk tüneteit is tapasztalja az alacsony vérnyomás mellett, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt!
A sokk tünetei lehetnek:
- zavartság,
- szédülés,
- „meszelt fal”-szerű sápadtság,
- homályos látás,
- felületes és kapkodó légzés,
- gyenge és szapora pulzus,
- ájulás vagy ájulásközeli állapot.
A hirtelen fellépő, avagy kórosnak tekinthető vérnyomás(-esés) súlyos, sokkos, életveszélyes állapotot idézhet elő. A túl alacsony vérnyomás komolyabb problémákat okozhat idős embereknél, akikre nézve komoly veszélyt jelent a megszédülés következtében egy esetleges elesés, illetve az ebből fakadó sérülés, törések.
Az alacsony vérnyomás kezelése
Az alacsony vérnyomás kezelése a kiváltó októl függ. Banális folyadékhiány esetében a folyadékpótló terápia hatásos lehet. Amennyiben az alacsony vérnyomás oka valamilyen fertőzés, a fertőzést megfelelő antimikrobiális terápiával kell kezelni. Ha a gyógyszerek okozták a vérnyomáscsökkenést, ezek orvos általi dózismódosítása vagy elhagyása szükséges lehet. Vérvesztés esetén az elvesztett volument folyadékterápiával lehet pótolni. Amennyiben az egyén vérnyomása nem normalizálódik folyadékterápiára, bizonyos esetekben szükség lehet keringéstámogató kezelésre.