A belső fülben lévő halló és egyensúlyozó páros szervünk a labirintusszerv. Ennek részei a 3 félkörös ívjárat, a csiga, a zsákocska és tömlőcske. Ezen apró részek gyulladásos folyamatát hívjuk belsőfül-gyulladásnak. A betegségnek egyszerű vírusfertőzés, de akár súlyos agyhártyagyulladás is állhat a hátterében. Bakteriális fertőzés kezelésében elengedhetetlen a szakorvos által előírt antibiotikus terápia.
A belsőfül-gyulladás főbb tünetei
A belsőfül-gyulladás egyik jellemző tünete a forgó jellegű szédülés (vertigo), vagyis a beteg úgy érzi, mintha forogna vele a világ. A szédülés lehet enyhe vagy akár egészen súlyos is (ilyenkor a beteg fel sem tud kelni az ágyból).
A belsőfül-gyulladás gyakori tünetei:
- hányinger,
- akaratlan, ritmusos szemmozgás (szemtekerezgés - nisztagmus),
- forgó jellegű szédülés,
- egyensúlyvesztés,
- láz,
- fülfájdalom,
- hányás,
- halláscsökkenés,
- fülcsengés,
- fülfolyás,
- látásromlás.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha erős, fokozódó szédülést, szemtekerezgést vagy hirtelen fellépő hallászavart tapasztal, azonnal menjen be a legközelebbi sürgősségi osztályra vagy hívja a 112 telefonszámot és kérjen mentőt!
A belsőfül-gyulladás kiváltó okai
Leggyakrabban középfülgyulladás szövődményeként alakul ki. Megfázás vagy influenza szövődményeként, esetleg herpeszvírus okozta fertőzést követően (pl. bárányhimlő) is jelentkezhet.
Ritkábban bakteriális fertőzés is állhat a hátterében, például középfülgyulladás vagy agyhártyagyulladás következményeként is megjelenhet. Néhány esetben autoimmun megbetegedések, allergia vagy egyes gyógyszerek is okozhatnak belsőfül-gyulladást.
A belsőfül-gyulladás szövődményei
A belsőfül-gyulladás a legtöbb esetben nem jár életet veszélyeztető következményekkel, azonban az életminőséget jelentősen ronthatja. De agytályog és trombózis szövődményhez is vezethet. Az egyensúly-érzékelő rendszer károsodásához, jóindulatú, rohamokban jelentkező, fejhelyzet változással összefüggő forgó szédüléshez (benignus visszatérő pozícionális vertigo, BPPV) vezethet. A másik súlyos következmény a halláscsökkenés, mely tartósan is megmaradhat.
A belsőfül-gyulladás diagnosztizálása
Ha belsőfül-gyulladásra jellemző tüneteket tapasztal, forduljon mielőbb orvoshoz, aki a tünetek és a vizsgálatok alapján felállítja a diagnózist. Keresse a területileg elérhető fül-orr-gégészeti rendelést vagy kérjen segítséget háziorvosától.
A kivizsgálás az alábbiakat foglalhatja magában:
- általános betegvizsgálat,
- a fej hirtelen mozgatása,
- hallásvizsgálat,
- szemvizsgálat,
- az egyensúly vizsgálata,
- vérnyomásmérés,
- képalkotó vizsgálatok.
A belsőfül-gyulladás kezelése
A belsőfül-gyulladást nem minden esetben szükséges gyógyszeresen kezelni. Az alapbetegség kezelésével a belsőfül-gyulladás is elmúlhat.
Néhány esetben az orvos az alábbi gyógyszereket írhatja fel:
- gyulladáscsökkentő,
- hányingercsillapító,
- szédülést csökkentő szer.
Amennyiben a tünetek nem múlnak el, szükség lehet gyógytornász segítségére, az egyensúly helyreállítása érdekében.
Az enyhe tünetek kezelésében segíthetnek az alábbiak:
- ágynyugalom,
- alkoholos italok kerülése,
- sok folyadék (lehetőleg víz) fogyasztása,
- zaj- és stresszmentes környezet kialakítása,
- erős fény kerülése.
A betegek többsége egy héten belül jobban érzi magát. A panaszok súlyosbodása esetén otoneurológiai szakvizsgálat szükséges.