Az erythromelalgia nagyon ritka betegség, amely elsősorban a lábakat, ritkán a kezeket, karokat, arcot, fület érinti. Tünete az erős és égő fájdalom, valamint intenzív bőrpír viszketéssel.
Az erythromelalgia tünetei bármely életkorban elkezdődhetnek, akár gyermekkorban, akár felnőttkorban. A betegség latinul 3 szótöredékből áll, és a betegség tüneteiből ered: erythro = piros; mel = végtag; algia = fájdalom.
Az erythromelalgia kiváltói tényezői
Az erythromelalgia hátterében a végtagok ereinek és idegeinek rendellenessége áll. A szabályozás megváltozása miatt a kiserek átmérője hol szűkebb, hol tágabb, ezért megváltozik a végtagok vérellátása. Két formáját különböztetjük meg: elsődleges (primer) és másodlagos (szekunder) erythromelalgia.
A másodlagos forma kiváltó okai lehetnek a következők:
- cukorbetegség,
- autoimmun betegségek (pl. lupus, rheumatoid arthritis),
- az idegrendszer egyes betegségei (pl. perifériás neuropátia),
- polycythaemia vera (amikor túl sok vörösvértest termelődik),
- szklerózis multiplex,
- egyes gyógyszerek mellékhatása is lehet (pl. bromocriptin).
Az erythromelalgia tünetei
Az erythromelalgia általában enyhe betegség, de nagyon súlyos forma is kialakulhat, amely folyamatos fájdalmat okoz, és befolyásolhatja a beteg életminőségét, akadályozhatja a gyaloglást, állást vagy más tevékenységeket. Meleg időben a panaszok fokozódhatnak. A fellángolás gyakran enyhe viszketéssel kezdődik, ami fokozatosan égő fájdalommá alakul át. A fájdalom és a láb vagy a kéz (ritkábban arc) bőrének vörössége akár több óráig is eltarthat, és gyakrabban jelentkezik az esti órákban vagy éjjel. A fájdalmas terület vörös, duzzadt és meleg tapintatú, enyhíti a fájó terület lehűtése vagy megemelése.
Egyéb kísérő tünetek lehetnek még:
- az érintett testrész duzzanata,
- izzadás az érintett területen,
- lilás elszíneződés.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fent leírt tüneteket tapasztalja végtagjain vagy az arcán, keresse fel háziorvosát, mert a betegség tünetei enyhíthetők.
Az erythromelalgia diagnosztizálása
Az anamnézis felvétele és az alapos fizikális vizsgálat, majd a laboreredmények áttekintése után lényeges kizárni a fent említett okokat. A tünetek gyakran csak este vagy éjjel jelentkeznek, ami megnehezíti a diagnózis felállítását, ezért ilyenkor érdemes lefényképezni az érintett végtagot. Orvosa provokációs teszteket is alkalmazhat – például meleg vizet enged a végtagra –, amivel kiváltja a rohamot.
Az erythromelalgia kezelése
A betegségnek nincs specifikus kezelése. Másodlagos erythromelalgiában az alapbetegséget szükséges kezelni. A kezelésnek lépcsőzetesnek kell lennie, ami nem farmakológiai (gyógyszeres) megközelítéssel kezdődik, ezt követi a helyi gyógyszerek alkalmazása, a szájon át szedett gyógyszerek, majd a rehabilitációs programok, szélsőséges esetben műtét. A betegek tapasztalatai alapján a terület kíméletes hűtése, valamint az érintett terület megemelése segít a tünetek csillapításában.
Ha erythromelalgiában szenved, laza ruházat viselése javasolt. A szoba állandó hőmérsékleten tartása hasznos lehet. Kerülje a megerőltető mozgást vagy a túlöltözködést, túlmelegedést. Az alkohol súlyosbíthatja a tüneteket. Hideg víz hosszú ideig történő használata nem ajánlott (pl. jeges fürdő), mivel szövetkárosodást és fekélyeket okozhat.
Egyéb kezelések lehetnek a következők:
- acetilszalicilsav,
- kapszaicin krém,
- görcsoldó gyógyszerek (pl. carbamazepin),
- antidepresszánsok (például triciklikus antidepresszáns),
- kalciumcsatorna-blokkolók, béta-blokkolók,
- helyi érzéstelenítő krém (pl. lidokainos krém),
- műtét.
Műtét akkor kerül szóba, ha más kezelés nem nyújt enyhülést. A szimpatektómiának nevezett műtét során az idegvégződéseket átvágják, amelyek fájdalomjeleket közvetítenek. Azonban ennek a műtétnek súlyos szövődményei lehetnek (pl. idegkárosodás, vérzés, fertőzés), ezért a műtétet a lehető legritkább esetben alkalmazzák.
Az erythromelalgia megelőzése
A betegséget nem lehet megelőzni, csak a tüneteket lehet enyhíteni a fent leírt módszerekkel.