A béta-blokkolók főként a szív és az érrendszer működésére ható gyógyszerek, így leggyakrabban szív- és érrendszeri problémákban alkalmazzák őket. Hatásukat az adrenalin és egyéb hasonló hormonok hatásának gátlása révén érik el.
Béta-blokkolót csak orvosi vényre lehet kapni, így alkalmazásukhoz mindenképpen orvosi vizsgálat szükséges, amely során megállapítják az esetleges szív- vagy egyéb szervi problémákat.
A béta-blokkolók alkalmazása
A béta-blokkolók lehetséges terápiás alkalmazási területei:
- angina,
- szívelégtelenség,
- pitvarfibrilláció és egyéb szívritmuszavar,
- szívinfarktus,
- magas vérnyomás.
A szívet érintő problémákon kívül:
- pajzsmirigy-túlműködés,
- glaukóma (szemcsepp formájában),
- szorongás,
- migrén,
- esszenciális tremor,
- mellékvesevelő-daganat (phaeochromocytoma).
Mindegyik béta-blokkoló egyéni hatás- és mellékhatás-tulajdonsággal rendelkezik, így az alkalmazási területnek megfelelő hatóanyag kiválasztása szakember segítségével történik.
Terhesség, szoptatás vagy gyermekvállalás tervezése előtt egyeztetés szükséges a kezelőorvossal, gyógyszerésszel. Meg kell említeni, ha allergiás reakció jelentkezett béta-blokkoló szedése során, illetve ha alacsony vérnyomásban, tüdőbetegségben, asztmában vagy valamilyen keringési problémában szenved.
Az egyéb gyógyszerekkel való kölcsönhatásokról szintén szakemberrel kell konzultálni.
A béta-blokkolók hatásmechanizmusa
A béta-blokkolók a béta-típusú receptorokat gátolják, amelyek a szervezetben sok helyen megtalálhatók: a szívben, erekben, tüdőben és egyéb szervekben is. A béta-típusú receptorokon normál esetben az adrenalin és egyéb hasonló hormonok fejtik ki hatásukat, növelve például a szívfrekvenciát és a vérnyomást. A béta-blokkolók ezt a hatást ellensúlyozzák, így leginkább szívritmuszavarok, szívelégtelenség és magas vérnyomás kezelésére alkalmazzák őket.
A béta-blokkolók adagolása
Az alkalmazásról és a mellékhatásokról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét.
Az alábbiakat érdemes szakemberrel tisztázni a készítmény alkalmazásának megkezdése előtt – ezek egyes hatóanyagtól függően változhatnak, így amennyiben új hatóanyagot próbál ki, frissítse a tudnivalókat szakemberrel, illetve olvassa el a betegtájékoztatóban foglaltakat.
- Hogyan kell alkalmazni?
- Meddig kell alkalmazni?
- Mikor kell alkalmazni?
- Milyen dózisban kell alkalmazni?
Amennyiben béta-blokkolót szed, és el szeretné hagyni, ennek folyamatáról is konzultáljon szakemberrel. A gyógyszer hirtelen elhagyása az állapot romlását okozhatja.
A béta-blokkolók mellékhatásai
Mint minden gyógyszernek, a béta-blokkolóknak is vannak mellékhatásaik. Az itt jelzett mellékhatások általánosak. Az egyes hatóanyagokhoz tartozó pontos mellékhatásokról és azok gyakoriságáról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét.
A béta-blokkolók leggyakoribb mellékhatásai:
- fáradtság, szédülés (az alacsony vérnyomást jelezhetik),
- hideg kéz- és lábujjak,
- alvászavarok, rémálmok.
Bár ritkán fordul elő súlyos mellékhatás, amennyiben az alábbi tüneteket észleli, haladéktalanul értesítse orvosát:
- légszomj, köhögés, zihálás, amely testmozgásra súlyosbodik;
- duzzadt bokák, lábak;
- mellkasi fájdalom;
- szabálytalan szívverés;
- a bőr vagy a szemfehérje sárga elszíneződése.
Ha úgy érzi, hogy nem várt mellékhatást tapasztal a gyógyszer szedése közben, azt lehetősége van bejelenteni. Ennek folyamatáról ITT olvashat bővebben.
A béta-blokkolók és egyéb gyógyszerek, étrend-kiegészítők kölcsönhatásai
Amennyiben más gyógyszert is szed, a béta-blokkoló alkalmazása előtt konzultáljon kezelőorvosával, gyógyszerészével!
A béta-blokkolók egyes gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphetnek. Ez eredményezheti a két gyógyszer hatásának gyengülését, elmaradását vagy a mellékhatások nagyobb kockázatát.
A béta-blokkolók leggyakrabban az alábbi gyógyszerekkel lépnek kölcsönhatásba:
- vérnyomáscsökkentő szerek – a béta-blokkolók önmagukban is hatással vannak a vérnyomásra, ezért felerősíthetik más vérnyomáscsökkentők hatását. Az alacsony vérnyomás fáradtságot, gyengeséget okozhat. Minden más olyan gyógyszerrel is kölcsönhatásba lépnek, amelyek szintén csökkentik a vérnyomást, így például bizonyos antidepresszánsok, nyugtatók, szívre ható szerek stb.;
- egyéb szívre ható szerek – a béta-blokkolók befolyásolják a szívritmust is, így minden olyan hatóanyaggal kölcsönhatásba lépnek, amelyek erre hatnak;
- asztma és krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) kezelésére szolgáló hatóanyagok – a béta-blokkolók bizonyos típusai fokozhatják az asztmás roham kialakulásának kockázatát, így ennek megfelelően kell szelektív hatóanyagot választani;
- cukorbetegség kezelésére alkalmas szerek – egyes béta-blokkolók csökkenthetik a vércukorszintet is, így felboríthatják a cukorbetegség terápiáját. Alkalmazásukkor erre figyelni kell (Cukorbetegség gyógyszeres kezelése);
- vérzsírcsökkentő tabletták – a béta-blokkolók kedvezőtlenül befolyásolhatják a vér zsírtartalmát, így gyengíthetik a vérzsírszintet csökkentő gyógyszerek eredményességét;
- az allergia, megfázás tüneteit enyhítő szerek (pl. antihisztaminok, efedrin stb.);