A hasnyálmirigy (pancreas) a hasban, a gyomor és a máj közelében, a gerinc előtt elhelyezkedő szerv, melynek feladata számos emésztőenzim (hasnyál) és az anyagcsere szabályozásában részt vevő számos hormon termelése (pl.: inzulin, glükagon, szomatosztatin stb).
A hasnyálmirigyben található hormontermelő mirigyek két állományra oszthatók fel. A külső elválasztású állomány termeli azokat az emésztőenzimeket, melyek a gyomor-bélrendszerbe jutva szerepet játszanak a cukrok, zsírok és fehérjék megemésztésében. A belső elválasztású állomány pedig a vérerekbe juttatja a megtermelt számos hormont: az inzulin hatására a vércukorszint csökken, a glükagon hatására a vércukorszint nő, a szomatosztatin az emésztőrendszer működésének szabályozásában vesz részt.
A hasnyálmirigyet érintő gyakoribb betegségekről külön cikkben olvashat:
Ritka esetekben a hasnyálmirigyben hormontermelő daganatok (glukagonóma, inzulinóma, gasztrinóma) is kialakulhatnak, ezek jóindulatú daganatokként és rosszindúlatú daganatokként is viselkedhetnek.
Hasnyálmirigy vizsgálata
A hasnyálmirigy betegségeit elsősorban képalkotó vizsgálatokkal (hasi ultrahang, CT, MR; endoszkópos ultrahangvizsgálat) vizsgálják a tünetektől és a beteg állapotától függően.
A hasnyálmirigy funkciózavarairól a laboratóriumban végzett vérvizsgálatok és a székletvizsgálatok adnak információt.
Hasnyálmirigy betegségek kezelése
A kezelések elsődleges célja a hasnyálmirigy nyugalomba helyezése, a fájdalom csillapítása. A hasnyálmirigy betegségeinek kezelése a szervet kimélő zsírszegény diétából, gyógyszeres kezelésből, valamint esetenként sebészi műtétből áll.
Daganatos betegségek esetén a műtét mellett sugárkezelés és kemoterápia alkalmazására is szükség lehet.
A hasnyálmirigy betegségek megelőzése
A betegség kialakulásának esélye csökkenthető az alkoholfogyasztás mérséklésével és a dohányzás kerülésével, egészséges életmóddal, különös tekintettel a zsírszegény étrendre és a testsúly kontrolljára, az elhízás megelőzésére.
Ismert cukorbetegség vagy metabolikus szindróma esetén fontos az anyagcserét szabályozó gyógyszeres kezelés, és az életmódbeli tanácsok pontos megtartása a szövődményes betegség megelőzése érdekében.
Hasnyálmirigy diéta
Hasnyálmirigy betegségek során kiemelt jelentőségű a diéta szerepe, napokig vagy akár hetekig nem ehet a beteg (ez utóbbi esetben a beteg vénás táplálásáról kezelőorvosai gondoskodnak), a diétának zsírszegénynek kell lennie. Kezdetben csak teát és háztartási kekszet, rizst és párolt zöldséget fogyaszthat. A speciális diéta mellett nagyon fontos a teljes alkoholabsztinencia betartása.