Az acetilszalicilsav-hatóanyagú gyógyszerek az első iparilag gyártott gyógyszerek, melyek hatóanyagát a fűzfa kérgéből nyerik. Ezeket a szereket 1899-ben szabadalmaztatták, és a mai napig az egyik legnagyobb mennyiségben gyártott és legszélesebb körben alkalmazott gyógyszerek a piacon.
Az acetilszalicilsav a nem szteroid típusú gyulladásgátló (NSAID) gyógyszerek hatóanyagai közé tartozik. A gyulladás csökkentése mellett láz- és fájdalomcsillapító hatással is rendelkezik, valamint gátolja a vérrögök kialakulását az érrendszerben. Általános, enyhe és középsúlyos fájdalom csillapítására alkalmas, mint például a fejfájás, fogfájás és menstruációs görcsök enyhítése. Más hatóanyagokkal kombinálva gyakori a különböző megfázásellenes készítményekben.
Az acetilszalicilsav alkalmazása
Az acetilszalicilsav-tartalmú szereket 12 éves kor fölött az alábbi esetekben lehet alkalmazni:
- fejfájás, migrén;
- fogfájás;
- menstruációs fájdalom és görcsök enyhítése;
- általános fájdalmak és görcsök csillapítása;
- megfázás és influenza tüneteinek enyhítése;
- lázcsillapítás.
Bizonyos szív-és érrendszeri eseményeket (pl. szívinfarktus, stroke) követően; vagy férfiaknál 50, nőknél 55 éves életkor felett, megelőző céllal, hosszú távú, alacsony dózisú acetilszalicilsav-terápia beállítására kerülhet sor az orvos által javasolt esetekben.
Ezek a szerek azonban nem minden típusú fájdalomra és nem mindenki számára megfelelőek. A biztonságos gyógyszerhasználat érdekében fel kell hívni a kezelőorvos, gyógyszerész figyelmét, ha a személy:
- allergiás acetilszalicilsavra vagy egyéb hasonló fájdalomcsillapítóra;
- volt valaha gyomorfekélye;
- a közelmúltban stroke-ja volt;
- kezeletlen magas vérnyomással küzd;
- bármilyen típusú emésztési zavara van;
- asztmás, vagy egyéb tüdőbetegsége van;
- véralvadási zavara van;
- máj- vagy veseproblémái vannak;
- köszvénye van.
Acetilszalicilsav-tartalmú gyógyszer szedése 12 év alatti gyermek számára ellenjavallt. Adásuk nem javasolt 18 év alatt sem bárányhimlő vagy influenza tüneteinek enyhítésére, mert fennáll a veszélye egy súlyos betegség, a Reye-szindróma kialakulásának!
Amennyiben terhes vagy szoptat, az acetilszalicilsav-szerek alkalmazása ellenjavallt!
Az acetilszalicilsav hatásmechanizmusa
Az acetilszalicilsav-tartalmú szerek a nem szteroid típusú gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID) közé tartoznak. Az NSAID-k közé tartoznak még például az ibuprofen-, naproxen-, diclofenac-hatóanyagú gyógyszerek.
A szervezetben káros hatásokra különböző gyulladáskeltő anyagok kezdenek el termelődni, melyek a szöveteket károsítva gyulladást okoznak, illetve lázkeltő hatásuk is van. Ezeknek az anyagoknak a szerepe a károsító ingerek eltávolítása a szervezetből. A gyulladás- és lázkeltő anyagokat az ún. COX (ciklooxigenáz)-enzim termeli. Az NSAID-k a COX-enzimek gátlásával fejtik ki hatásukat – gátolják meg a gyulladás- és lázkeltő anyagok termelődését. Ugyanezen enzim gátlásán keresztül fejti ki a vérrögképződést akadályozó hatását is, ugyanis a vérlemezkékben található COX-enzimek termelnek vérrögképződést serkentő anyagokat is.
Az acetilszalicilsav-tartalmú szerek alkalmazása
Az alkalmazásról és mellékhatásokról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Az alkalmazás módja az egyes hatóanyagoktól függően változhat, így az alábbiakat érdemes szakemberrel tisztázni a készítmény szedését megelőzően. A betegtájékoztatóban foglaltakat figyelmesen el kell olvasni!
- Hogyan kell alkalmazni?
- Meddig kell alkalmazni?
- Mikor kell alkalmazni?
- Milyen dózisban kell alkalmazni?
Fontos megjegyezni, hogy eltérő dózis alkalmazandó a vérrögképződés megelőzésére és az általános fájdalomcsillapító hatás elérésére, ezért a különböző készítmények felcserélése semmiképp nem javasolt!
Az acetilszalicilsav-tartalmú szerek esetleges mellékhatásai
Mint minden gyógyszernek, az acetilszalicilsav-tartalmú szereknek is lehetnek mellékhatásai. A pontos mellékhatásokról és azok gyakoriságáról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Amennyiben úgy érzi, nem várt mellékhatást tapasztal a gyógyszer szedése közben, azt lehetősége van bejelenteni, melynek folyamatáról ITT olvashat bővebben.
Az acetilszalicilsav-tartalmú szerek gyakori mellékhatásai lehetnek:
- enyhe emésztési zavarok, melyek elkerülhetők étkezés közbeni alkalmazással;
- rossz közérzet, hányinger, hányás;
- enyhe vérzési zavarok – enyhe orrvérzés, esetleg nehezebben elálló vérzés sebesülés esetén.
Az acetilszalicilsav-tartalmú szerek és egyéb gyógyszerek, étrendkiegészítők kölcsönhatásai
Amennyiben más gyógyszert is szed, acetilszalicilsav-tartalmú szer alkalmazása előtt konzultáljon kezelőorvosával, gyógyszerészével!
Az acetilszalicilsav bizonyos gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet. Ez eredményezheti a két gyógyszer hatásának gyengülését, elmaradását, vagy a mellékhatások nagyobb kockázatát.
Az acetilszalicilsav leggyakrabban az alábbi hatóanyagokkal lép kölcsönhatásba:
- bizonyos véralvadásgátló gyógyszerek,
- egyéb fájdalom- és gyulladásgátló gyógyszerek,
- a szervtranszplantációt követően alkalmazandó immunszuppresszív gyógyszerek, melyek a beültetett szerv védelmét szolgálják,
- bizonyos magas vérnyomás elleni gyógyszerek,
- digoxin, egy szívre ható hatóanyag,
- lítium, melyet bipoláris zavarban hangulatstabilizálóként alkalmaznak,
- acetazolamid, egy zöldhályogban alkalmazott hatóanyag,
- methotrexate, mely bizonyos rosszindulatú daganatok esetén alkalmazott hatóanyag,
- cukorbetegségben használt bizonyos gyógyszerek.
Acetilszalicilsav-tartalmú készítmény szedése esetén az alkoholfogyasztás kerülendő, ugyanis együttes alkalmazásuk megnöveli a vérzéses szövődmények kialakulásának kockázatát.