A Lewy-testes betegségnél az agyban található idegsejtekben a sejteket károsító, abnormális fehérjék, ún. Lewy-testek képződnek, melyek felszaporodása miatt az idegsejtek elpusztulnak.
Ennek következtében az agy sorvadni kezd, ami miatt gyógyíthatatlan demencia alakul ki. Főképp idős korban (65 év felett) diagnosztizálják, elsősorban férfiaknál; a beteg szellemi tevékenysége, kognitív gondolkodása gyorsan hanyatlik. A tünetek alapján összetéveszthető az Alzheimer-kórral, a Parkinson-kórral és egyéb, demenciát okozó betegségekkel (pl. vaszkuláris demencia).
Lewy-testes demencia tünetei
Tünetei hasonlítanak más demenciák tüneteihez. Kezdetben nehezen felismerhető, enyhe tünetekkel jelentkezik; a szellemi működés, az ítélőképesség napról napra hanyatlik. A tudatállapot és az éberség akár egyik percről a másikra is változhat, zavartság jelentkezhet. Jellemző, hogy a betegek nehezen mozognak, csoszognak, járás közben előre dőlnek, néha elesnek (mint a Parkinson-kórnál). Jellegzetesek a vizuális és akusztikus hallucinációk (összetett és részletes látomások, valamint nem létező hangok, zajok hallása), és üldöztetéses téveseszmék léphetnek fel.
Egyéb kísérő tünetei még:
- a nap folyamán figyelme, ébersége erősen ingadozik, változik;
- óremegés, bizonytalan járás, mozgás lassulása;
- mimikaszegény arc;
- depresszió;
- alacsony vérnyomás;
- vizelettartási zavar (inkontinencia);
- beszédkészség korlátozódása;
- nyelészavar.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a betegséget jelző tüneteket érzékel magán vagy családtagján, kérjen segítséget háziorvosától a szükséges vizsgálatok megszervezésére és az esetleges szakrendelésre történő beutalásra.
Diagnosztizált betegnél a tünetek romlásakor mindenképpen a kezelőorvoshoz kell fordulni, mert a tünetek enyhíthetők, az életminőség javítható a kezelés hatására.
Lewy-testes demencia oka
Kialakulásának oka és rizikófaktorai nem ismertek, azonban a betegségre való genetikai hajlam öröklődik, a Parkinson-kórhoz hasonlóan.
Lewy-testes betegség diagnózisa
A betegség diagnózisa a tünetek alapján felállítható. A kórkép feltérképezésében segít a beteg kórtörténetének felvétele, az orvosi fizikális vizsgálat és a különböző demenciatesztek.
Az orvos műszeres képalkotó vizsgálatokat is kérhet (pl. CT, MR, PET, SPECT), hogy más demenciáktól és egyéb betegségektől (pl. agytumor, stroke) el tudja különíteni a betegséget.
Lewy-testes betegség kezelése
A Lewy-testes betegség visszafordíthatatlan és gyógyíthatatlan betegség, specifikus kezelése nincs.
Vannak azonban olyan gyógyszerek, melyekkel a betegség tünetei enyhíthetők, ilyenek a következők:
- kolinészteráz-gátlók és antipszichotikumok (viselkedésváltozás mérséklése);
- egyes antidepresszánsok (SSRI, a betegséggel járó pszichés teher és a hangulatzavar enyhítése).
A gyógyszeres kezelés mellett segítség lehet még a beteg tüneteinek enyhítésében a memóriatréning, a fizioterápia, ergoterápia, zeneterápia, és a kognitív viselkedésterápia.
Lewy-testes betegség megelőzése
A betegség nem megelőzhető. Jótékony hatású az oxidatív stressz kivédésére alkalmas vitaminok pótlása (A-vitamin, C-vitamin, E-vitaminok), és a vitaminokat nagyobb mennyiségben tartalmazó gyümölcsök, zöldségek bőséges fogyasztása; valamint a fizikai aktivitás fenntartása is előnyös a mentális egészség szinten tartásában (lásd még: Testmozgás és mentális egészség).