A nőgyógyászati daganatok egyik ritkább formája a szeméremtest-daganat, amely a külső női nemi szerveken (vulva) jelenik meg. Magyarországon évente mintegy 250 új esettel számolhatunk. A külső női nemi szervek daganatai – más daganatokhoz hasonlóan – lehetnek jóindulatú, rákmegelőző és rosszindulatú elváltozások. Alább a rosszindulatú daganatokat taglaljuk.
A betegség főként idősebb korban (60-70 év felett) kerül felismerésre, de fiatalabbak körében is egyre gyakrabban diagnosztizálják. A betegség kialakulása összefüggésbe hozható a HPV-fertőzéssel (főként fiatalabb életkorban jellemző), illetve a vulva idült bőrgyulladásával, a lichen sclerosusszal (idősebb korban jellemző). Kockázati tényezőt jelent továbbá a dohányzás is.
A szeméremtest-daganat tünetei
A daganat a külső női nemi szervek bármelyik részén megjelenhet, jelentkezhet a szeméremdombon, a kis- és nagyajkakon, a hüvely és a végbélnyílás között elhelyezkedő gáton, érintheti a csiklót vagy a nagyajkak hátsó részében található Bartholin-mirigyeket.
A betegség jellemző tünetei a következők:
- el nem múló viszketés a külső nemi szerveken,
- fájdalom és érintés-, nyomásérzékenység,
- cikluson kívül jelentkező vérzés,
- váladékozás,
- ödéma,
- a bőrszín megváltozása (pl. fehér elszíneződés megjelenése),
- a bőr megvastagodása vagy a bőr sorvadása,
- göb, szemölcs, fekély vagy nem gyógyuló seb megjelenése,
- megváltozott anyajegy,
- vizeléskor érzett fájdalom;
- megnagyobbodott lágyéki nyirokcsomók.
Mikor forduljon orvoshoz?
Mivel a szeméremdaganat tünetei számtalan más betegség tüneteit is utánozhatják, bármelyik tünet fennállása esetén keresse fel nőgyógyászát vagy a területileg illetékes nőgyógyászati szakrendelést. Vegyen részt rendszeresen nőgyógyászati szűrővizsgálatokon, akkor is, ha tünetmentes!
A szeméremtest-daganat kiváltó okai
A szeméremtest-daganat lehet elsődleges (primer) vagy másodlagos daganat. A primer, vagyis innen kiinduló daganat általában HPV-fertőzés következménye vagy lichen sclerosus talaján alakulhat ki. A másodlagos daganat azt jelenti, hogy a szervezet más területén kialakult daganat (pl. méhnyakrák, veserák, méhtestrák, bőrrák) áttétet adott erre a testrészre.
A primer szeméremtest-daganat több típusa is ismert, attól függően, hogy mely sejtekből indult ki a daganat. A daganatok több mint 90%-a laphámrák, de kiindulhat anyajegyből (melanoma), a hám legalsó rétegéből (basalioma), illetve mirigyekből (Bartholin-mirigy rák) is.
Nem egyértelmű teljesen, hogy a daganatot mi okozza, viszont léteznek hajlamosító tényezők:
- HPV-fertőzés,
- magasabb életkor (65 év felett gyakoribb),
- dohányzás,
- legyengült immunrendszer (pl. HIV-fertőzés vagy immunszupresszív gyógyszerek szedése),
- korábbi méhnyak- vagy hüvelydaganat,
- a külső női nemi szerveken korábban megjelent atipikus sejtek (vulva intraepithelialis neoplasia, VIN),
- atipikus anyajegyek,
- a szeméremtesten megjelent autoimmun bőrbetegség (lichen sclerosus).
A szeméremtest-daganat lehetséges szövődményei
A szeméremtest-daganat kezelés nélkül áttétet adhat más szervekre (pl. hüvely, végbél, húgycső, máj, tüdő, csontok).
A szeméremtest-daganat diagnosztizálása
A daganat korai felismerésében segít a külső nemi szervek időnkénti vizsgálata. A rendszeres nőgyógyászati szűrések alkalmával a szakorvos is látja a gyanúra okot adó elváltozásokat. A vizsgálat során orvosa részletesen megnézi a külső nemi szerveket, ezekről kolposzkóp segítségével még részletesebb képet kaphat. Az esetleges elváltozásból vett szövetminta elemzése pontos képet ad az elváltozás természetéről, hátterét képezi a diagnózis felállításának.
Ha a vizsgálat daganatos sejteket mutat ki, további vizsgálatokkal és képalkotó eljárásokkal (mellkasröntgen, hasi ultrahang, CT, MR) tisztázandó, hogy mennyire kiterjedt a daganat, illetve adott-e áttéteket.
A szeméremtest-daganat kezelése
A daganat kezelése függ a kiindulási helyétől, stádiumától, hogy mekkora területet érint és a beteg általános állapotától is.
Műtét
Az elsődleges kezelési mód a műtét, és a pontos stádiumbesorolásnak is ez a legbiztosabb módja. Az eltávolítandó terület nagyságát a daganat mérete határozza meg. Korai stádiumban elegendő lehet legalább 1 cm-nyi biztonsági zóna kimetszése a tumorral együtt, azonban súlyos esetben az egész szeméremtestet eltávolíthatják, esetenként a hüvely eltávolítása is szükséges (radikális vulvectomia). Utóbbi esetben is esztétikailag szép eredmény érhető el, bizonyos esetekben pedig a hüvely újraképezhető más szövetekből. Egyes esetekben lehetőség van az őrszem (sentinel) nyirokcsomók eltávolítására és szövettani vizsgálatára. Nyirokcsomó érintettség esetén a nyirokcsomókat is eltávolítják.
Sugárkezelés
A szeméremtest-daganatok kevésbé reagálnak a sugárkezelésre, ezért arra leginkább akkor kerül sor, ha a környéki nyirokcsomók is érintettek vagy ha műtét után a sebészi szélekben daganatos sejteket találtak és újabb műtét nem jön szóba.
Kemoterápia
Ennél a daganatfajtánál sor kerülhet kemoterápiára a sugárérzékenység növelése érdekében,
A szeméremtest-daganat megelőzése
A szeméremtest-daganat megelőzésének nincs biztos módja.
- A HPV elleni oltás felvétele bizonyítottan csökkenti a daganat kialakulásának esélyét.
- A rendszeres önellenőrzés és a rendszeres nőgyógyászati szűrésen való részvétel segít a diagnózis korai felállításában.
- A dohányzás elhagyása, az immunrendszer optimális működésének biztosítása csökkenti a daganat kialakulásának esélyét.