A cukorbetegség (diabétesz) világnapját (World Diabetes Day, WDD) 1991 óta minden évben november 14-én tartják. A világnap célja, hogy felhívja a népesség figyelmét a cukorbetegségre, mellyel emberek milliói élnek világszerte.
A világnapot 1991-ben rendezte meg először a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (International Diabetes Federation) az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közreműködésével.
A cukorbetegségről röviden
A cukorbetegségben a szervezet részlegesen vagy teljesen képtelen az inzulin nevű hormon megfelelő mennyiségű elválasztására. Az inzulin a vércukorszint csökkentéséért felelős hormon. Kétféle típusú cukorbetegség létezik. Az 1-es típusban a hasnyálmirigy egyáltalán nem termel inzulint, ezért azt mesterségesen előállított inzulinnal pótolják, melyet adagolópumpával vagy injekcióval juttatnak a szervezetbe. A 2-es típusú cukorbetegséget általában diéta és tabletta formájú gyógyszerek kombinációjával kezelik.
Fontos, hogy a cukorbetegséggel élők megfelelően kezeljék betegségüket és állapotukat, hogy csökkentsék a diabétesz hosszú távú szövődményeinek kialakulását. Az utóbbi időben, a folyamatos kutatásoknak és fejlesztéseknek köszönhetően, a cukorbeteg emberek is egyre teljesebb, az egészséges társaikhoz hasonló életet élhetnek.
A világnap
A cukorbetegség világnapját 1991-ben rendezték meg első alkalommal a Nemzetközi Diabétesz Szövetség és a WHO közreműködésével, hogy felhívják a figyelmet a betegség egyre gyakoribbá váló előfordulására. 2006 óta az ENSZ is támogatja a világnapot, és azóta világszerte megrendezik az eseményt minden évben november 14-én Sir Frederick Banting kutató tiszteletére, aki 1922-ben Charles Besttel felfedezte az inzulint.
A cukorbetegség világnapja egy nemzetközi figyelemfelhívó kampány, melynek célja, hogy gyarapítsa több mint 160 ország lakosságának ismereteit a diabétesszel kapcsolatban. A világnap logója egy kék kör, mely a cukorbetegek nemzetközi közösségét és a betegség ellen folytatott, országokon átívelő lépéseket szimbolizálja.
A 2023-as esemény tematikája a diabetológiai ellátáshoz (cukorbeteg-gondozás) való hozzáférés köré épül. Elsődleges célja, hogy javítsa a betegek diabetológiai gondozáshoz való hozzáférését és javítsa a cukorbetegséggel élők életminőségét, valamint felhívja a figyelmet azon emberek millióira, akik nem férnek hozzá a megfelelő gondozáshoz. A kormányokat is felszólítják, hogy támogassák a diabétesz-ellátást és a prevenciós programokat.
Tények a cukorbetegségről, amelyeket eddig talán nem tudott
- 1980-ban világszerte 108 millió felnőtt élt cukorbetegséggel, 2014-ben már körülbelül 442 millió.
- A cukorbetegség a vezető okok között szerepel a szívinfarktus, veseelégtelenség, vakság, stroke és az alsó végtagi amputáció esetén.
- Leonard Thompson kapta az első inzulininjekciót több mint 100 évvel ezelőtt.
- A 2016-os Egészség világnap tematikája a „Győzzük le a diabéteszt!” címet viselte.
- Frederick Banting 32 éves korában Nobel-díjat kapott az inzulin felfedezéséért; ő a legfiatalabb Nobel-díjas az orvostudomány/élettan kategóriában.
Kapcsolódó tartalmaink:
Génmutáció okozta cukorbetegség
Cukorbetegség szemészeti szövődményei
Cukorbetegség gyógyszeres kezelése
Mobilalkalmazások cukorbetegséggel élőknek