A heveny torokgyulladás – más néven garatgyulladás (pharyngitis) – a garatnyálkahártya gyulladása, amely leggyakrabban vírusfertőzés, ritkábban baktériumfertőzés hatására alakul ki. A betegség gyakran társul mandulagyulladással (tonsillitis).
A torokgyulladás az egyik leggyakoribb betegség, amellyel a betegek orvoshoz fordulnak.
Az torokgyulladás főbb tünetei
A betegség kezdetén égő, kaparó érzés jelentkezik a torokban. Krákogás, fokozott köhögési inger, szárazságérzés, valamint fülbe sugárzó nyelési fájdalom, kisgyermekeknél láz is felléphet. A torokgyulladást gyakran kíséri hőemelkedés, láz, általános tünete lehet a fejfájás, a hányinger és a hányás, valamint gyermekkorban a hasi fájdalom.
Mikor forduljon orvoshoz?
Gyakran előforduló torokfájdalom, egy hétnél tovább fennálló rekedtség, nyelési nehezítettség esetén mielőbb forduljon háziorvosához, aki szükség esetén fül-orr-gégészeti szakrendelésre irányítja további kivizsgálás céljából. Akkor is keresse fel háziorvosát, ha a tünetek hirtelen vagy jelentős mértékben romlanak, vagy egy hét elteltével nem tapasztal javulást, illetve ha rosszabbodik az általános állapota.
Azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt, amennyiben a torokfájás az alábbi tünetekkel együtt jelentkezik:
- magas, sípoló hang légzés közben,
- mélyült, tompa beszédhang,
- fulladás, nehézlégzés,
- egyéb okkal nem magyarázható nyáltúltermelődés (nyáladzás),
- súlyos nyelési nehézség,
- ödémás garat,
- hirtelen fokozódó, erős fájdalom a torokban.
A torokgyulladás lehetséges okai
A garatnyálkahártya gyulladása leggyakrabban fertőzés hatására alakul ki. A kórokozó többnyire vírus (adeno-, illetve rhinovírusok), jóval ritkábban baktérium (Streptococcus haemolyticus, Pneumococcus, Haemophilus influenzae, Mycoplasma, Chlamydia, Gram negatív baktériumok). A Streptococcus okozta garatgyulladás leggyakrabban az 5–15 éves korosztályban jelentkezik, hároméves kor alatt gyakorlatilag nem fordul elő.
Vírusos kóreredetre utal a köhögés, a rekedtség, a vöröses, gyulladt nyálkahártya, a hólyagos kiütések a nyálkahártyán és a szem kötőhártyagyulladása. Baktérium okozta fertőzésre utal a hirtelen kezdődő láz, a köhögés hiánya, a kifejezett nyelési fájdalom, a hányinger, a fejfájás, a hasi fájdalom és a gyulladt, duzzadt mandulák, melyeken általában fehéres felrakódások látszódnak.
A torokgyulladás egyéb fertőző betegségek részjelenségeként is megnyilvánulhat. Ezek közé tartozik a kanyaró, a rubeola, a vörheny (skarlát) és a mumpsz. Ritkábban kialakulhat munkahelyi, illetve környezeti ártalom (forró levegő, gőzök, gázok, maró vegyi anyagok belélegzése vagy lenyelése), a garat leforrázása, huzatos vagy rosszul klimatizált helyiségben való tartózkodás hatására. Mandulaműtét (tonsillectomia) után előfordulhat a garat oldalfalának megbetegedése.
A torokgyulladás szövődményei
A torokgyulladás szövődményeként középfülgyulladás (otitis media serosa/purulenta), arcüreggyulladás (sinusitis maxillaris), ritkán gennyes agyhártyagyulladás (meningitis purulenta) alakulhat ki. A Streptococcus nevű baktérium okozta torokgyulladás következményeként reumás láz (polyarthritis rheumatica acuta) és heveny vesegyulladás (akut glomerulonephritis, nephritis) léphet fel kezelés nélkül.
A torokgyulladás diagnosztizálása
A torokgyulladás kórismézésének első lépése a kórelőzmény felvétele. Ezt követi a fizikális vizsgálat, amely a torok és bőr megtekintéséből, lázmérésből, a nyirokcsomók, valamint a has (máj és lép) áttapintásából áll. Laboratóriumi vizsgálatok elvégzése nem kötelező, azonban visszatérő fertőzés esetén ellenőrizendő a fehérvérsejtek száma. Bakteriológiai mintavétel (torokváladék tenyésztése) elvégzése kötelező bizonyos esetekben, például ha a beteg nem reagál az első vonalbeli kezelésre és fertőzéses kóreredet gyanúja áll fenn, illetve reumás lázon átesett, vagy az immunrendszer működését befolyásoló gyógyszerrel (ld. még immunszuppresszánsok) kezelt betegek esetében.
A torokgyulladás kezelése
A torokgyulladás kezelése tüneti terápiával – fájdalom- és lázcsillapítás – történik. Antibiotikumok adására csak meghatározott esetekben, bakteriális fertőzés kezelésekor van szükség.
Mit tehet a torokgyulladás esetén?
A heveny torokgyulladás körülbelül egy hétig tart, a tünetek várhatóan 3-4 napon belül javulnak. Ügyeljen a bőséges folyadékfogyasztásra a kiszáradás megelőzése érdekében. Enyhítheti a panaszokat a nyálkahártya kímélése, az inhalálás és a nyakra helyezett vizes borogatás. Kerülje a dohányzást, és ne gyújtson rá torokgyulladásban szenvedő beteg környezetében sem (ld. még Dohányzás mellőzése).
A torokgyulladás megelőzése
A garat betegségeinek – így a torokgyulladás – megelőzése a hirtelen hőmérsékletváltozás kerülésével, megfelelő szájhigiénével, egészséges táplálkozással, bőséges folyadékfogyasztással és a hangszálak kímélésével lehetséges.
A dohányzás fokozottan növeli a garatbetegségek kialakulásának kockázatát, ezért amennyiben dohányzik, fontos leszoknia róla (ld. még Káros szenvedélyek elhagyása). Ha abba szeretné hagyni a dohányzást, akkor az alábbi honlapon és ingyenesen hívható telefonszámon kaphat segítséget, illetve tájékoztatást a lehetőségekről:
ZÖLD SZÁM: 06-80-44-20-44
Torokgyulladás gyermekkorban
A betegség előfordulása leggyakoribb az iskoláskorú gyermekeknél a téli, kora tavaszi időszakban.