A pikkelysömörrel diagnosztizált betegek mintegy 10-20%-ában ízületi gyulladás alakul ki, ezt nevezzük ízületi gyulladással járó pikkelysömörnek (arthritis psoriatica). Az ízületi gyulladást, a pikkelysömör bőrtüneteihez hasonlóan, az immunrendszer kóros működése okozza. Először általában a pikkelysömör jellegzetes tünetei jelennek meg, és az ízületi gyulladás csak később alakul ki. Ritkább esetekben az ízületi problémák már a bőrelváltozások előtt megjelenhetnek, vagy az ízületi és a bőrtünetek egyszerre is jelentkezhetnek. A pikkelysömör társbetegségeként megjelenő ízületi gyulladás 30-50 éves életkor között jelentkezik leggyakrabban.
A betegség gerincet érintő formája a férfiakra, az ujjpercek érintettsége pedig inkább a nőkre jellemző. A betegség nem gyógyítható, de megfelelő kezeléssel a tünetek csökkenthetőek és az ízületi károsodás megelőzhető.
Az arthritis psoriatica főbb tünetei
Az ízületi gyulladással járó pikkelysömör krónikus betegség, enyhe vagy akár súlyos tüneteket is okozhat. Idővel a tünetek súlyosbodhatnak. A betegségre jellemző, hogy néha a tünetek rosszabbodnak, ezt nevezzük fellángolásnak. Ezután a tünetek csökkenhetnek, akár meg is szűnhetnek, ezt nevezzük remissziónak. Az ízületi gyulladás érintheti a test egyik vagy mindkét oldalát. A tünetek gyakran a rheumatoid arthritis tüneteire hasonlítanak. Az ízületek fájdalmasak, duzzadtak, melegek.
Jellemző még:
- Fájdalmas, duzzadt kéz- és lábujjak („kolbászujj”). A duzzadás vagy a deformitás akár az ízületi tünetek megjelenése előtt kialakulhat.
- Körmöket érintő pikkelysömör.
- Lábfájdalom. Az ízületi szalagok vagy inak csonthoz tapadási helyén jelentkezhet gyulladás, ami terhelésre vagy nyomásra fájdalmas. Jellegzetes előfordulási helye a sarokcsont (Achilles tendinitis) vagy a talp (plantar fascitis).
- Éjszaka jelentkező derékfájdalom, ami legalább három hónapja fennáll és mozgás hatására a tünetek csökkennek. Ezt az ágyéki gerinccsigolyák közötti kis ízületek gyulladása (spondylitis) vagy a gerinc keresztcsonti része és a csípőcsont kapcsolódása közötti ízületek gyulladása okozza (sacroileitis).
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha pikkelysömörben szenved és ízületei fájdalmasak, duzzadtak, értesítse erről kezelőorvosát vagy forduljon minél hamarabb reumatológushoz!
A kezeletlen ízületi gyulladás súlyos ízületi károsodáshoz vezethet.
Az arthritis psoriatica kiváltó okai
Az ízületi gyulladással járó pikkelysömör autoimmun betegség. A kórosan működő immunrendszer nem csak a bőrt, hanem az ízületeket is megtámadja. Feltételezhetően a genetikailag hajlamos egyénekben fertőzések, fizikai trauma vagy környezeti tényezők válthatják ki az immunrendszer kóros válaszát.
Az ízületi gyulladással járó pikkelysömör rizikótényezői a következők:
- pikkelysömör, különösen a körmöket is érintő forma;
- ha a családban előfordult már pikkelysömör vagy ízületi gyulladással járó pikkelysömör.
Az arthritis psoriatica lehetséges szövődményei
A betegség mutiláló formája (arthritis mutilans) súlyos, fájdalmas ízületi gyulladással jár. Idővel a krónikus gyulladás elpusztíthatja a kéz kis csontjait, főként az ujjak csontjait, így maradandó ízületi károsodáshoz, deformitáshoz vezet.
Az arthritis psoriatica diagnosztizálása
A diagnózishoz fontos más hasonló tüneteket okozó betegségek (köszvény, rheumatoid arthritis) kizárása. Orvosa a fizikális vizsgálat során megvizsgálja ízületeit, körmeit, fájdalmas pontokat keres a sarok vagy a talp körül.
Vérből végzett laborvizsgálat során a reumatoid faktor hiánya kizárhatja a rheumatoid arthritst. Az ízületi folyadék vizsgálatával pedig a köszvényt lehet kizárni.
A röntgenvizsgálat kimutathatja a deformitásokat, az ízületi károsodást. MRI-vizsgálattal kimutatható a gyulladás, az ízületek és az ínszalagok érintettsége is.
Az arthritis psoriatica kezelése
A kezelés a tünetek csökkentését, az ízületi károsodás megelőzését, lassítását, és az életminőség javítását célozza. Az ízületi és a bőrtüneteket egyszerre kell kezelni, kezelőorvosa lehetőség szerint olyan gyógyszert választ, ami mindkét tünetcsoportra kedvező hatással van. A következő gyógyszercsoportok alkalmazhatóak:
Nem szteroid gyulladáscsökkentők: a hagyományos szerek, mint az ibuprofén, naproxen vagy diclofenac csökkenthetik a gyulladást. Az újabb típusú szerek, a COX-2-gátlók is használatosak, mint a celecoxib vagy etoricoxib. Mellékhatások jelentkezhetnek, így a legalacsonyabb hatásos dózisban kell alkalmazni ezeket a gyógyszereket. A szerek hatására gyomorfájdalom, gyomorfekély alakulhat ki, ezért protonpumpagátlót írnak fel melléjük, mely megvédi a gyomor nyálkahártyát (lásd még: NSAID-ok).
Kortikoszteroidok: ha csak egy vagy néhány gyulladt ízülete van, orvosa injekció formájában közvetlenül az ízületbe adhatja ezeket a szereket a fájdalom és a duzzanat gyors enyhítésére. Az injekció hatása hetektől akár hónapokig eltarthat. A szteroidok tabletta formájában is szedhetőek, de így sok mellékhatással járnak. Továbbá a pikkelysömör tünetei fellángolhatnak, ha a szteroid kezelést hirtelen megvonják vagy abbahagyják.
Az ún. betegséglefolyást módosító szerek a betegség előrehaladását lassítják, minél korábban kezdi el a beteg a terápiát, az annál hatásosabb. Hetek, hónapok kellenek a hatásuk kifejtéséhez (lásd még: DMARD-ok).
Immunszuppresszív szerek is alkalmazhatók, melyek az immunrendszert gyengítik le (lásd még: Immunszuppresszánsok).
Az ún. biológiai terápia nagy áttörést hozott a betegség kezelésében. Ezek a szerek az immunrendszer tagjai közötti kommunikációt akadályozzák meg. Általában egy szert három hónapig adnak, ha javulnak a tünetek, akkor a szer alkalmazható tovább. Ha a terápia nem működik, másik biológiai szerre lehet váltani.
Súlyos ízületi károsodás esetén, műtéti úton, protézis beültetésével visszanyerhető az ízület funkciója.
Fontos a társbetegségek (magas vérnyomás, magas koleszterinszint, cukorbetegség stb.) kezelése is.
Mit tehet arthritis psoriatica esetén?
Ha dohányzik, szokjon le (lásd még: Dohányzás mellőzése), és lehetőleg csökkentse az alkoholfogyasztást (lásd még: Alkoholfogyasztás mérséklése).
Ha túlsúlyos, törekedjen a súlytöbblet leadására, így csökkentve az ízületek terhelését.
Fontos a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás.
A stressz csökkentése, stresszkezelő technikák elsajátítása kedvező hatással bír az immunrendszer működésére és a betegség lefolyására is.
Az arthritis psoriatica megelőzése
A betegséget nem lehet megelőzni. Ha a családban előfordult korábban érintettség, érdemes azokra a környezeti tényezőkre helyezni a hangsúlyt, melyek kiválthatják a tünetek megjelenését vagy azok fellángolását okozhatják (fertőzés, trauma, stressz, egészségtelen életmód).
Arthritis psoriatica gyermekkorban és várandóság idején
Gyermekekben is előfordul a pikkelysömör ízületi érintettséggel járó formája, ami a fiatalkori sokízületi gyulladásos megbetegedések 6%-áért felel.
A terhességet fontos előre megtervezni. A várandós állapot lehetőleg ne a betegség aktív időszakára essen, így csökkenthető a szedett gyógyszerek mennyisége. Bizonyos gyógyszerek szedése nem ajánlott a várandósság alatt, mivel a magzatra káros hatással vannak. Ezekről szükséges előre egyeztetni kezelőorvosával.
Ha a csípő ízületei is érintettek, érdemes előre beszélnie szülészével. A csípőízületi érintettség fokozódhat, jobban fájhat, ahogy a magzat egyre nagyobbra nő. A várandósság során egyénenként változó a betegséglefolyás: a tünetek stabilak maradhatnak, néha romlanak vagy javulnak terhesség alatt.
Az ágyéki gerinc ízületi érintettsége esetén az epidurális érzéstelenítés kivitelezése nehéz lehet. Erről előre szóljon a szülést vezető orvosnak. A császármetszés hatására a pikkelysömör tünetei fellángolhatnak, bőrelváltozás jelenhet meg a műtéti heg mellett. Szülés után fokozódhat a fáradékonyság, és a betegség tünetei fellángolhatnak.
Ha szoptatni szeretne, konzultáljon kezelőorvosáról a szoptatás időszaka alatt biztonságosan szedhető gyógyszerekről.
Kapcsolódó tartalom: