A metabolikus szindróma olyan anyagcsere-állapot, amelyben többnyire egyszerre van jelen a magas vérnyomás, az elhízás, a magas koleszterinszint és az inzulinrezisztencia.
Ezen állapotok együttes megléte jelentősen megnöveli a koszorúérbetegség, a stroke és egyéb szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának esélyét.
A metabolikus szindróma tünetei
A metabolikus szindróma esetén a tünetek a fennálló eltérések (magasvérnyomás, elhízás, magas koleszterinszint, magas vércukorszint) függvényében alakulnak ki. Ezek a következők:
- Elhízás (obezitás): a testzsírok jellemzően a derék körül rakódnak le („alma" típusú elhízás). Férfiak esetében a 102 cm-nél, nők esetében a 88 cm-nél nagyobb haskörfogat számít kórosnak.
- Magas vérnyomás: több mint 130/85 Hgmm.
- Magas vércukorszint (hiperglikémia): 5,6 mmol/l-t meghaladó éhgyomri érték.
- Magas koleszterinszint: a vér trigliceridszintje 1,7 mmol/l feletti értéket mutat, az ún. HDL-koleszterin (hasznos koleszterin) férfiak esetében 1,04 mmol/l alatti, nők esetében 1,3 mmol/l alatti.
Mikor forduljon orvoshoz?
A fentebb felsorolt állapotok bármelyikének megléte esetén javasolt a háziorvoshoz fordulni. A háziorvos szükség esetén kezdeményezi a tünetek mögötti okok meghatározására szolgáló vizsgálatok elvégzését.
Az orvos által javasolt életmód-változtatással és szükség esetén gyógyszeres kezeléssel csökkenthető a szívbetegség, a cukorbetegség illetve a krónikus vesebetegség kialakulásának a valószínűsége.
A metabolikus szindróma kiváltó okai
A metabolikus szindróma megléte szorosan összefügg az elhízással és az alacsony fizikai aktivitással. Kialakulásának hátterében állhat az inzulinrezisztencia is. Ebben az állapotban a sejtek érzéketlenné válnak az inzulinra, aminek következtében a vércukor (glukóz) nem jut el a sejtekbe. Így a vérben megnő a glukózszint, és nő a vér inzulinszintje is.
A metabolikus szindróma kialakulásának kockázatát az időskor, meglévő cukorbetegség, valamint egyéb betegségek (pl. policisztás ovárium szindróma (PCOS), magasvérnyomás) is növelhetik.
A metabolikus szindróma diagnosztizálása
A metabolikus szindróma kivizsgálása során a kórelőzmény felvételét követően fizikális vizsgálat, testsúly- és vérnyomásmérés, valamint a vér laboratóriumi vizsgálata történik.
Az alábbiak közül legalább három megléte esetén felállítható a diagnózis:
- hasi elhízás (nagy haskörfogat);
- triglicerid (vérzsír) emelkedett szintje (több mint 1,7 mmol/l);
- magas vérnyomás;
- kóros koleszterinszint;
- 2-es típusú cukorbetegség;
- inzulinrezisztencia.
Minél több tünet van jelen, annál nagyobb az egészségügyi kockázat.
Az életkor előrehaladta mindkét nemnél növeli a metabolikus szindróma kialakulásának kockázatát.
A metabolikus szindróma kezelése
A metabolikus szindróma több, egymással összefüggő anyagcserezavar együttes jelenléte, amelynek kezelése többféle – például vérnyomást, koleszterinszintet, illetve vércukorszintet csökkentő – gyógyszer kombinációjából állhat. A kezelőorvos a gyógyszeres kezelésen túlmenően életmódbeli változtatásokat is javasolhat, melyek megfogadása alapvető fontossággal bír az egészségmegőrzés szempontjából.
A metabolikus szindróma gyógyszeres kezelése akkor lehet igazán hatékony, ha a beteg betartja a kezelőorvosa életmódra vonatkozó tanácsait. Az életmódváltás eredményeképpen csökkenhet a vérnyomás és normalizálódhat a szervezet anyagcseréje, aminek köszönhetően a későbbiekben akár egyes gyógyszerek elhagyására is sor kerülhet.
Az életmódváltás legfontosabb elemei a következők:
Fizikai aktivitás fokozása: napi minimum 30 perces közepes intenzitású testmozgás javasolt.
Testsúlycsökkentés: 5-10 százalékos testsúlycsökkentés hatására csökken az inzulinszint és a vérnyomás, ezáltal a cukorbetegség kialakulásának kockázata is.
Egészséges táplálkozás: fontos az egészségtelen zsírok és a só bevitelének korlátozása, javasolt minél több zöldség, gyümölcs, hal és teljes kiőrlésű gabona fogyasztása.
Dohányzás abbahagyása: a dohányzás fokozza az inzulinrezisztenciát, így fokozza a metabolikus szindróma kockázatát is.
Stresszkezelés: a stressz negatív hatással van számos hormon szintjére, így az anyagcserére is.
A metabolikus szindróma kialakulásának megelőzése érdekében a legfontosabb az életmódváltásra vonatkozó javaslatok követése.
A metabolikus szindróma különböző életkorban
A metabolikus szindróma civilizációs betegség, az elkényelmesedett életmód következtében egyre fiatalabb életkorban jelentkezik, akár gyermekeknél is kialakulhat. Ezért a gyermekek és fiatalkorúak számára hasznos lehet a televízió és a számítógép előtt eltöltött idő csökkentése, illetve a fokozatosan bevezetett sporttevékenység. Ily módon megelőzhető, hogy felnőttkorukban metabolikus szindróma alakuljon ki.
Mivel az időskor növeli a metabolikus szindróma kialakulásának kockázatát, az idős egyéneknek ajánlott fokozottan ügyelniük az egészséges életmód fent részletezett szabályainak betartására (pl. testmozgás időskorban).
Várandósság ideje alatt ajánlott megkülönböztetett figyelemmel követni a szervezet cukorháztartásának alakulását, mert terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) alakulhat ki, ami a várandós anya és a fejlődő magzat egészségét is veszélyeztetheti. Azoknál a várandósoknál, akiknek metabolikus szindrómájuk van, a terhességi cukorbetegség nagyobb eséllyel alakul ki .
Kapcsolódó tartalmak: