A nyugtatók és a szorongáscsökkentő szerek alkalmazása számos állapotban szóba jöhet, ha más módszerek nem bizonyulnak hatásosnak a feszültség oldásában.
Az idetartozó készítményeknek két nagyobb csoportjuk van aszerint, hogy elsősorban alvászavarok kezelésére vagy a szorongás csökkentésére használják. A szedatívumok olyan nyugtatók, amelyek álmosságot okoznak – ezek a különböző okokból kialakult alvászavarok kezelésére alkalmazhatók. Az anxiolítikumok ezzel szemben a szorongás és félelemérzet csökkentésére szolgálnak, álmosító hatás és a szellemi teljesítőképesség rontása nélkül.
A hosszú távú gyógyszerszedés az esetek nagy részében elkerülhető a megfelelő nem gyógyszeres kezelés (általában pszichoterápia és/vagy megfelelő alvási higiénia) párhuzamos alkalmazásával.
Nyugtatók alkalmazása
A nyugtatók lehetséges terápiás javallatai:
- alvászavarok kezelése,
- szorongás kezelése,
- általános anesztézia (altatás) előkészítése és bevezetése,
- az izomrelaxáns hatás miatt az epilepszia görcsrohamainak kezelése.
Ritkább esetekben egyes pszichiátriai kórképek (pl. szkizofrénia, bipoláris zavar, kóros hiperaktivitás) kezelésére is alkalmaznak nyugtatószereket.
A nyugtatók hatásmechanizmusa
A leggyakrabban használt altatók és nyugtatószerek, például a különböző benzodiazepinek (pl. alprazolam, clonazepam) és az úgynevezett z-szerek (pl. zolpidem, zaleplon) az agy GABA-receptorain hatnak. A GABA a központi idegrendszer legfontosabb gátló jelátviteli anyaga, amely az idegek ingerelhetőségét csökkenti, így elősegíti az alvást, és mérsékli a szorongást.
A buspiron ezzel szemben a szerotoninreceptorokon hatva csökkenti a szorongást. Elsősorban idősek kezelésére alkalmazzák előnyös mellékhatásprofilja miatt.
Hogyan kell szedni a nyugtatókat?
Az alkalmazásról és mellékhatásokról mindig kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
Az alábbiakat érdemes szakemberrel tisztázni, mielőtt elkezdi alkalmazni a készítményt – ezek a tényezők hatóanyagtól függően változhatnak, így amennyiben új hatóanyagot próbál ki, frissítse a tudnivalókat szakemberrel, illetve olvassa el a betegtájékoztatóban foglaltakat.
- Hogyan kell alkalmazni?
- Meddig kell alkalmazni?
- Mikor kell alkalmazni?
- Milyen dózisban kell alkalmazni?
A nyugtatók mellékhatásai
Mint minden gyógyszernek, a nyugtatóknak is vannak mellékhatásaik. Az itt jelzett mellékhatások általánosak, az egyes hatóanyagokhoz tartozó pontos mellékhatásokról és azok gyakoriságáról kérdezze kezelőorvosát, gyógyszerészét!
A nyugtatók (elsősorban a benzodiazepinek) leggyakoribb mellékhatásai az alábbiak:
- eufória, amely a rászokás legfőbb tényezője lehet,
- szedáció, álmosság,
- a reakcióidő megnyúlása, mozgáskoordinációs zavarok,
- emlékezetkiesés,
- az alvás REM-fázisának csökkenése,
- obstruktív alvási apnoe,
- gyengeség, vérnyomáscsökkenés, szédülés, fejfájás,
- zavartság, nyugtalanság, agresszió.
A z-szerek esetében az alábbi mellékhatásokkal lehet számolni:
- fejfájás, szédülés,
- álmosság,
- hasmenés,
- szájszárazság,
- szívdobogásérzés,
- mellkasi fájdalom.
Amennyiben úgy érzi, hogy nem várt mellékhatást tapasztal a gyógyszer szedése közben, azt lehetősége van bejelenteni. Ennek folyamatáról ITT olvashat bővebben.
A nyugtatók és egyéb gyógyszerek, étrend-kiegészítők kölcsönhatásai
Amennyiben terhes, szoptat vagy gyermeket tervez, illetve más gyógyszert is szed, nyugtató alkalmazása előtt egyeztessen kezelőorvosával, gyógyszerészével!
A nyugtatók bizonyos gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphetnek. Ez eredményezheti a két gyógyszer hatásának gyengülését, elmaradását vagy a mellékhatások nagyobb kockázatát.
A nyugtatók a leggyakrabban az alábbi hatóanyagokkal lépnek kölcsönhatásba:
- alkohol (amennyiben nyugtatót szed, az alkoholfogyasztást kerülje!);
- opioidok vagy egyéb szedatívumok: a szedatív hatás összeadódása (különösen a légzés elnyomásának fokozódása) akár életveszélyes is lehet, ezért altatók kombinálása szigorúan tilos!
- bizonyos antidepresszánsok (pl. MAO-gátlók);
- egyes gyógynövények (pl. orbáncfű, grapefruitkivonat);
- bizonyos antibiotikumok, vírus- és gombaölő szerek, amelyek gátolják a benzodiazepinek lebomlását, ezáltal a hatás fokozódásához vezethetnek.