A testzsírfóbia lényege, hogy a beteg a saját testének testzsír-összetételére összpontosít, ezért sokat edz és rendkívül merev diétát tart. Testépítő típusú evészavarnak is hívják, mivel testépítők között a leggyakoribb.
A beteg jellemzően attól fél, hogy zsírtömege megnő – még ha a normális szint alatt is van –, továbbá hogy veszít izomtömegéből (még ha izomtömege messze az átlag felett is van), ezért naponta akár többször is edz, és e mellett kizárólag alacsony zsírtartalmú és magas fehérjetartamú ételeket fogyaszt. Nők esetében gyakoribb ez a típusú evészavar. A szigorú diéta és az intenzív testedzés következménye amenorrhoea (elmaradt menstruáció) és egyéb hormonzavar is lehet.
A testzsír értékét befolyásolja a nem, az életkor. Nők esetén az átlagos érték 20–25%, férfiaknál 15–19%. A megfelelő mennyiségű testzsír fontos a szervek működésének fenntartásához, ez alatt betegségek alakulhatnak ki.
A testzsírfóbia tünetei
A beteg törekszik arra, hogy izomtömege maximális legyen, és ezzel párhuzamosan hogy testzsírtömege minimális. A beteg intenzíven fél attól, hogy megnő a testzsírtömege, még ha ez a normál tartomány alatt is van. Fél attól, hogy izomtömege lecsökken, ha rendkívül izmos is. Merev étkezési rend jellemzi a betegséget, ha az előre megtervezett étkezéseit, napját valami megzavarja, akkor a beteg intenzíven szorong. Baráti, családi, éttermi vacsorákon nem vesz részt, a gondosan elkészített ételeket becsomagolva viszi magával. A beteg naponta legalább ötször étkezik, előre meghatározott menetrend szerint, például 3 óránként.
Az ételek, melyeket fogyaszt, magas kalória- és fehérjetartalmúak, ugyanakkor alacsony zsírtartalmúak, étrend-kiegészítőket is szedhet. A tápanyagok elkészítésére, beszerzésére rendkívül sok időt és pénzt áldoz. Saját testösszetételét hibás módon ítéli meg, önértékelése alacsony lehet. A beteg a társas kapcsolatait feladja, mert azok zavarhatják az előre megtervezett étkezések időpontját vagy az ételek összeállítását.
A betegség tünetei hasonlóak az elsősorban férfiak körében jelentkező izomdiszmorfiához (testedzésfüggőség). A beteg erőteljesen edz, de legfontosabb a merev diéta tartása. Nők esetében hasonlóan öltözködik, mint egy férfi, férfias munkakört választ, eltakarja nőiességét, azonban a betegséget nemi diszfória általában nem kíséri.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fent említett tüneteket észleli önmagán vagy családtagján, azaz a testzsírral való kényszeres foglalkozás napi többszöri, merev szabályok szerinti étkezéssel és többszöri edzéssel társul, akkor pszichológus, esetleg pszichiáter segítségére lehet szüksége.
A megfelelő szakember felkeresésében kérje háziorvosa segítségét.
A testzsírfóbia oka
A testzsírfóbia kialakulásának oka nem egyértelmű. Mögötte meghúzódhat önbizalomhiány, családi konfliktus, munkahelyi probléma, egyfajta bizonyítási kényszer is. A beteg vágyik az elismerésre, kényszeresen él és elszigetelődik. Mindezt okozhatja a háttérben húzódó egyéb személyiségzavar is, melyet fel kell tárni.
Hajlamosító tényező lehet genetikai hajlam, gyermekkori vagy serdülőkori túlsúly, nem megfelelő szülői nevelés (nem megfelelő anya-gyermek kapcsolat), szeretetteljes párkapcsolat hiánya, anyával, lánytestvérrel való rossz kapcsolat.
A testzsírfóbia szövődményei
Alacsony testzsírszázalék mellett krónikus fáradtság, álmatlanság, alvászavarok alakulhatnak ki, az immunrendszer legyengülhet.
Nőknél szövődménye lehet az amenorrhoea és a következményes meddőség. A folyamat visszafordítható, azaz ha vegyesen étkezik újra a beteg, és a testzsírszázaléka újra normálissá válik, a menstruációs ciklus visszatér.
Fokozódik a csontritkulás kockázata, kialakulhat a női atléta triász: evészavar + amenorrhoea + csontritkulás. Férfiaknál a tesztoszteronszint csökkenhet, a közérzet, vitalitás így romolhat, ingerlékenység, libidócsökkenés, csontritkulás szintén kialakulhat.
A testzsírfóbia diagnosztizálása
A diagnózis felállítása szakember (pszichiáter, pszichológus) feladata.
A diagnózis felállítását segítik az alábbi kritériumok megléte:
- A beteg napi minimum ötször étkezik, amelyet merev szabályok szerint épít fel, pl.: három óránként, alacsony zsírtartalmú, magas fehérje- és kalóriatartalmú élelmiszerekből összeállítva. Kiegészíti táplálékkiegészítőkkel is, és sok időt és pénzt áldoz arra, hogy a speciális diétát kövesse.
- A testösszetételét nem reálisan ítéli meg, saját megjelenését negatívnak minősíti, önértékelését mindez nagymértékben befolyásolja.
- A személy feladja munkáját, társas kapcsolatait, minden idejét az étrend összeállítására és az edzésre fordítja.
A szakember jellemzően több ülés során tárja fel a tüneteket.
A testzsírfóbia kezelése
A testzsírfóbia kezelése összetett, egyénre szabott. A terápiás terv elkészítésében más szakemberek, például dietetikus bevonására is sor kerülhet.
Az egyéni, a csoportos pszichoterápia, családterápia segíthet felépülésben. A pszichés gondozástól viszont eredmény csak akkor várható, ha a beteg felismeri betegségét és együttműködik a terapeutával. Általában jó hatásfokú a kognitív viselkedésterápia és a motivációs interjú, mélylélektani feltárás.
Amennyiben nincs motiváció és a beteg nem segít, a kezelés kiegészíthető gyógyszerekkel. Gyógyszeresen szorongásoldó, antidepresszáns (SSRI=szelektív szerotonin visszavétel gátló) adható, amennyiben szükséges.
Mit tehet testzsírfóbia esetén?
Ez a betegség komolyan rombolja a személyiséget és az egészséget, így mihamarabb változtatni kell az életmódon. Nagy bátorságra vall, ha az ember felismeri, hogy szakemberhez szükséges fordulnia segítségért.
A mozgás valóban fontos eleme az egészségmegőrzésnek, de nem túlzott mértékben. Hasznos lehet a csoportos foglalkozás, mert sorstársakkal beszélheti meg a beteg a problémáit. Fontos az önelfogadás, és az hogy a beteg felismerje a betegségét, és együttműködő legyen segítőjével.
Néhány gyakorlati jó tanács a beteg számára:
- Tartsa be a kezelési tervet. Ne hagyja ki a terápiás üléseket, még akkor sem, ha nincs kedve elmenni.
- Tanult stratégiák gyakorlása. Otthon rutinszerűen gyakorolja a terápia során tanult készségeket, így azok erősebb szokásokká alakulnak át.
- Legyen aktív. A fizikai aktivitás és a testmozgás számos tünet, például a depresszió, stressz és szorongás kezelésében is segíthet. Fontolja meg a sétát, a kocogást, az úszást, a kertészkedést vagy a fizikai tevékenységek más, érdeklődését kiváltó formáit. Kerülje azonban a túlzott testmozgást.
- Ne szigetelje el önmagát. Próbáljon meg társasági tevékenységekben részt venni, és rendszeresen találkozzon barátaival és családjával.
- Ismerje meg a relaxációs technikákat, stresszkezelést. Próbáljon meg olyan stresszcsökkentő technikákat gyakorolni, mint a meditáció vagy a mély légzés.
A testzsírfóbia megelőzése
Elsődleges és legfontosabb a családi, munkahelyi problémák rendezése, a megfelelő önbizalom kialakítása, az önismeret fejlesztése, testünk elfogadása. A társas kapcsolatok fenntartása, ápolása biztosítja, hogy a környezet visszajelzéseket adhasson, amelyeket fontos figyelembe venni.
Kapcsolódó tartalmak: