A plasmocytoma (myeloma multiplex) a plazmasejtek (a B-limfocita aktív formája) rosszindulatú daganatos megbetegedése, amely során ezek az immunsejtek kórosan szaporodnak a vörös csontvelőben, ezáltal gátolják a normál vérképzést.
A daganat lehet szoliter (egygócú) vagy multiplex (többgócú). Kialakulhat vérszegénység, gyengült csontszerkezet, és a távoli szervek működése is zavart szenvedhet (pl. vese) a termelődő kóros immunglobulinok miatt. A betegség 55-60 éves kor körül kezdődik, férfiak esetében gyakrabban fordul elő.
A mielóma multiplex tünetei
A mielóma multiplex általános tünetei megegyeznek a más rosszindulatú daganatok esetén is jelentkező tünetekkel, míg a specifikusabb tünetek a vérképzési zavar és az immunrendszer működésének zavara miatt jelentkeznek.
A mielóma multiplex tünetei lehetnek az alábbiak:
- súlyvesztés,
- fáradékonyság (a vérszegénység miatt),
- nehézlégzés,
- vérzések,
- hőemelkedés,
- csontfájdalom,
- fogékonyság fertőzésekre,
- éjszakai izzadás,
- zavartság,
- szédülés,
- aluszékonyság,
- traumás sérülés nélküli csonttörés,
- veseelégtelenség,
- ödéma,
- szívelégtelenség.
A betegség gyakran a máj és a lép megnagyobbodásával (hepatosplenomegália) is jár, ami szintén a vérképző és az immunrendszer működési zavarai miatt alakul ki.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fent említett tüneteket észleli, azaz csontfájdalma, láza, vérszegénységre utaló tünetei vannak, forduljon háziorvosához.
A mielóma multiplex lehetséges okai
A betegség oka nem ismert, azonban vannak rizikótényezők, amelyek elősegítik a betegség kialakulását: vírusok, autoimmun betegségek, festékek, kemikáliák, oldószerek, vegyszerek expozíciója, ionizáló sugárzás, valamint örökölt tényezők is szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában.
A mielóma multiplex lehetséges szövődményei
A betegség szövődménye lehet csonttörés, veseelégtelenség, vérszegénység, amyloidosis, plazmasejtes leukémia, neuropátia, POEMS-szindróma.
A mielóma multiplexben szenvedő betegeknél magasabb egyes sürgősségi kórképek kockázata is, így például a betegség talaján előfordulhat trombózis, tüdőembólia is. Szintén sürgősségi orvosi beavatkozást igényel az ún. hypercalcaemiás krízis, amely során a vérben túlzott mennyiségben felhalmozódó kalcium a veseműködés, a szívműködés és az agyi funkciók zavarát okozza.
A krízisállapot tünetei lehetnek az alábbiak:
- alacsony vérnyomás (hipotónia),
- felgyorsult szívverés (tachycardia),
- nyugtalanság,
- hányinger, hányás,
- fokozott szomjúságérzet,
- nagy mennyiségű vizeletürítés,
- görcsök, görcsroham kialakulása.
A kezeletlen hypercalcaemiás krízis akut veseelégtelenséghez, a veseműködés leállásához, kómához vezethet, életet veszélyeztető állapot, ezért ha a fenti tüneteket tapasztalta, mielőbb hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
A mielóma multiplex diagnosztizálása
A diagnózis felállításánál első a vérvizsgálat, amelyet a csontvelő vizsgálata követ, csontvelő-biopsziával. Jellemzően magas a vér kalciumszintje, és vérszegénység jelei láthatók. Immun-elektroforézissel a vérben láthatók a kóros immunglobulinok.
A csontok röntgenvizsgálata is szükséges.
A mielóma multiplex kezelése
A mielóma multiplex kezelése célzott és kombinált kemoterápiával, valamint csonterősítők, D-vitamin, kalcium, magnézium pótlásával történhet.
Amennyiben veseelégtelenség alakul ki, dialízis (művesekezelés) válhat szükségessé.
Napjainkban autológ őssejt-transzplantációt is sikeresen alkalmaznak. Ennek lényege a beteg összegyűjtött saját őssejtjeinek visszaadása, amelyet a véréből nyernek előkészítés után. A műtét után steril szobában kell gyógyulni, mert az immunrendszert legyengítik a kilökődés veszélye miatt, a kapott őssejteknek meg kell tapadniuk, hogy működni tudjanak.
A beteg szükség esetén fájdalomcsillapítót kap, vérszegénység miatt erythropoetint.
Tünetmentes esetben fontos a fizikai aktivitás fenntartása, amely testileg és lelkileg is segít a betegnek. Lényeges a dohányzás és az alkohol mellőzése és az egészséges életmód fenntartása. Fontos a bő folyadékfogyasztás, mert a vesét is érintheti a betegség.
A mielóma multiplex megelőzése
A betegség oka nem ismert, így a megelőzése sem egyértelmű. Kerülni szükséges a vegyszereket, mérgeket, oldószereket, radioaktív sugárzást. Ha valakinek diagnosztizált monoklonális gammopátiája van, gyakrabban kell szűrővizsgálatra járnia, mert ebből a betegségből gyakrabban alakul ki mielóma multiplex.