egeszsegvonal logonnk logo szurkearnyalatos

1812 gomb

eeszt gomb

Március a vastagbéldaganat elleni küzdelem hónapja, melynek legfőbb célkitűzése a figyelem felhívása a szűrővizsgálatok fontosságára.

 

A vastagbélrák előfordulása világszerte növekedést mutat; hazánkban az egyik leggyakoribb, mindkét nemet érintő daganattípus. A vastagbéldaganat megelőzésének és a korai felismerésének legfontosabb eszköze a szűrővizsgálat.

 

Vastagbél- és végbélszűrés

Hazánkban évente több mint 10 000 embernél diagnosztizálnak vastagbéldaganatot; az esetek közel fele végzetes kimenetelű. A vastagbélrák – a vastagbél nyálkahártyájából kiinduló rosszindulatú elváltozás – főként az 50 év feletti korcsoportban fordul elő, de fiatalabbaknál is kialakulhat. A férfiak magasabb arányban érintettek.

 

A vastagbéldaganat jellemzője, hogy lassan, több év alatt fejlődik ki, mialatt a betegek sok esetben tünetmentesek. Fontos tudni, hogy a vastagbéldaganatok jól szűrhető daganatok.

 

Lásd még: Daganatképződés

 

50 éves kor felett mindenkinek javasolt a rendszeres, lehetőleg kétévenkénti szűrés a betegségre jellemző tünetek hiányában is, mert a vastagbéldaganat korai felismerése és kezelése jelentősen javítja az életkilátásokat.

 

A betegség és a halálozás csökkentésének és megelőzésének érdekében hazánkban 2024-től a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szervezésében valósul meg a népegészségügyi célú vastagbél- és végbélszűrés.

 

A szűrési részvételi arány növelése érdekében az NNGYK személyre szóló meghívót küld azoknak az érvényes egészségbiztosítási jogviszonnyal rendelkező, 50-70 éves nőknek és férfiaknak, akik az elmúlt két évben nem voltak vastagbéltükrözésen, nem vettek részt székletvér-vizsgálaton, és nincs igazolt vastag- és/vagy végbéldaganatuk, illetve gyulladásos bélbetegségük.

 

A vastagbélszűrés kétlépcsős módszere

A szűrés két lépcsőből áll. Az első lépcsőben – a széklet laboratóriumi ellenőrzése során – rejtettszékletvér-vizsgálat történik. A mintavételhez szükséges egységcsomagot a háziorvostól kell kérni, majd két egymást követő nap székletmintáját postai úton beküldeni az NNGYK kijelölt vastagbélszűrési laboratóriumába. A mintavétel teljesen fájdalmatlan, otthon kényelmesen elvégezhető.

 

Amennyiben Ön szűrésre jogosult, személyre szóló meghívó levelet kap az NNGYK Szűrésirányítási Főosztályától az állandó lakcímére. A meghívó tájékoztatja arról, hogy a szűrési egységcsomag átvétele érdekében keresse fel a háziorvosát.

 

Amennyiben postai úton szeretné megkapni a szűrési egységcsomagot, akkor kérjük, hogy a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen jelentkezzen az alábbi adatok megadásával:

 

  1. Név
  2. TAJ-szám
  3. Meghívólevél alján található egyedi sorszám

 

Amennyiben a székletvér-vizsgálat eredménye nem-negatív, akkor kerül sor a második lépcsőre, a kolonoszkópos vizsgálatra (vastagbéltükrözésre), amely jelenleg a legkorszerűbb vizsgálati módszer a vastagbél/végbél betegségeinek (gyulladás, polip, bélfali sérv) és a korai stádiumú daganat felismerésére. Előfordulhat, hogy a kezelőorvos elvégzi a végbél fizikális vizsgálatát is (rektális digitális vizsgálat, lásd még: Béldaganatok), mivel a tumorok jelentős része a végbélben helyezkedik el. Ez fájdalommentes, esetleg enyhe kellemetlenséggel járó egyszerű vizsgálati mód, amely az ujjakkal történő kitapintást jelenti.

 

A vastagbéltükrözés során kolonoszkópot vezetnek a vastagbélbe a végbélnyíláson keresztül. A vizsgálat során az orvos szövettani mintát – biopszia – is vehet, illetve eltávolíthatók a kisebb polipok is, melyek potenciálisan rosszindulatúvá fajulhatnak.

 

A vizsgálat sikeréhez a tükrözés előtt szükség van béltisztításra, beöntésre, mert a nem megfelelően tiszta vastagbél csökkenti a diagnózis pontosságát, és növeli a vizsgálat idejét. A vastagbéltükrözés teljes folyamata 30-45 percet vesz igénybe, melyből a vizsgálat 15-25 perc. Éber állapotban a vizsgálat kellemetlen lehet a levegő befújása és a vastagbél kanyargós részein történő áthaladás miatt, de ezt enyhíti az előtte adott, bódító hatású gyógyszer. Altatásban a beavatkozás teljesen fájdalommentes.

 

Ha a vastagbéltükrözés során felmerül a vastagbél- vagy végbélrák gyanúja, valamint szövettani vizsgálattal igazolják azt, a további vizsgálatokat és a kezelést egy több szakorvosból álló csapat (onkoteam) irányítja. A korai stádiumban felfedezett kóros elváltozás jól kezelhető, és legtöbbször a betegség gyógyítható.

 

Vastagbéldaganatra utaló tünetek

A vastagbéldaganat lassan, évek, évtizedek alatt alakul ki, és korai stádiumban sokáig tünetmentes marad. A betegségre a székelési szokások megváltozása (székrekedés és hasmenés váltakozása), puffadás, hasi diszkomfortérzet, émelygés, hányinger, rossz közérzet hívhatja fel a figyelmet.

 

A betegség gyanújára adhat okot a székletben megjelenő vér is, de a vérzést aranyér is okozhatja. A székletvér sok esetben szabad szemmel nem látható: ezt az ún. rejtett vérzést csak külön teszttel vagy laborvizsgálattal lehet kimutatni. A rejtett vérzésre a kimerültség, a fáradtság, a testsúly csökkenése hívhatja fel a figyelmet.

 

A vastagbélben az emberek kb. 10%-ánál találhatók polipok, melyek általában jóindulatúak, de bizonyos formái hajlamosak a daganatos elfajulásra, ezért jelenlétük rákmegelőző állapotnak tekinthető.

 

A vastagbéldaganatok kialakulásának okai

A vastagbélrák kifejlődésének pontos folyamata nem ismert, azonban számos tényező növeli kialakulásának kockázatát (a betegség akkor is megjelenhet, ha a rizikótényezők egyike sem áll fenn).

 

A vastagbél- és végbélrák kialakulásának kockázatát növeli:

 

  • helytelen táplálkozás: túl sok kalória, túl kevés növényi eredetű táplálék;
  • helytelen életmód: mozgáshiány, dohányzás, alkohol- és drogfogyasztás;
  • korábban diagnosztizált polip;
  • családi halmozódás (ha a betegség elsőfokú rokonnál fordult elő, akkor kialakulásának kockázata 2-3-szor nagyobb);
  • nőknél korábban már diagnosztizált méhtest-, méhnyak- vagy emlőrák;
  • gyulladásos bélbetegség (colitis ulcerosa, Crohn-betegség);
  • 50 év fölötti életkor (a bélrendszert érő káros hatások idővel összeadódhatnak).

 

A vastagbéldaganat kialakulásának megelőzése

A vastagbéldaganat megelőzésének, korai felismerésének legfontosabb eszköze a szűrővizsgálat.

 

A bélrendszeri daganatok kialakulását csökkentő tényezők:

 

  • részvétel lehetőleg kétévente szűrővizsgálaton, szükség esetén a polipok eltávolítása;
  • kiegyensúlyozott étrend: sok zöldség és gyümölcs, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér- és tésztafélék; szárnyasok, halhús, olívaolaj, savanyított tejtermékek fogyasztása (kerülendők a füstölt húsok, a sertészsír, a margarin, a magas cukor- vagy sótartalmú, tartósítószert tartalmazó ételek);
  • bőséges folyadékfogyasztás (legalább napi két liter víz);

 

KULCSSZAVAK
szűrővizsgálat  |   székletvérvizsgálat  |   kolonoszkópos szűrővizsgálat  |   polip  |   vastagbéldaganat  |   vastag- és végbélszűrési program  |   vastagbéltükrözés
1812 nagy gomb

KOLLÉGÁINK SEGÍTENEK

Hívja az EGÉSZSÉGVONALAT!

EGYÜTTMŰKÖDŐ PARTNERÜNK

bm

  

sz2020 also infoblokk

Mentés
Sütik testreszabása
A többi weblaphoz hasonlóan mi is sütiket használunk a weblap teljesítményének fokozására, amennyiben ezeket visszautasítja az oldal működése bizonytalanná válhat!
Mindent elfogad
Mindent visszautasít
További információk
Analytics
Az adatok elemzésére használt eszközök egy webhely hatékonyságának mérésére és működésének megértésére.
Google Analytics
Elfogad
Visszautasít