A rendkívül rugalmas és rengeteg vért szállító ütőér – az aorta –, illetve a belőle kilépő erek felelősek az egész test oxigéndús vérrel való ellátásáért. A coarctatio aortae az aorta mellkasi szakaszán kialakult szűkületet jelenti.
Az aorta az emberi test – megközelítőleg 2,5 centiméter átmérőjű – legnagyobb ütőere. A szív bal kamrájából indul, először felfelé a nyak irányába (felszálló ág), majd egy kanyar következik (aortaív), melyből az agyat (illetve a fejet, arcot, felső végtagot) vérrel ellátó erek lépnek ki. Az aortaív után az aorta a test alsó része felé kanyarodik és egy leszálló ágban folytatódik. A leszálló ág felső része a mellkasi szakasz, az alsó pedig a hasi szakasz. A hasi szakasz a medencénél ér véget, ahol az aorta elágazik a két nagy csípőverőérre.
Az aorta szűkületének következtében, a szűkület feletti érszakaszon kóros mértékben megemelkedik a vérnyomás, hiszen a szív igyekszik átpumpálni a test alsó része számára szükséges vérmennyiséget a szűkületen keresztül.
A coarctatio aortae lehetséges tünetei
A szűkület miatt kialakuló magas vérnyomás a test felső részén (fej, felsőtest, karok) jelentkezik, míg az alsó testfélen ennek ellentéte jelentkezik: a lábak elégtelen vérellátása jelzi az aorta mellkasi szakaszán kialakult szűkületet.
A kóros állapot következtében kialakuló magas vérnyomás fizikai jelei a következők lehetnek:
- fejfájás,
- szédülés,
- kapkodó légzés,
- orrvérzés,
- mellkasi fájdalom,
- szívzörejek,
- hideg lábak,
- lábgörcsök,
- járáskor éles, égő fájdalom a lábikrában,
- szívnagyobbodás,
- pitvarfibrilláció,
- szívelégtelenség,
- szélütés.
Mikor forduljon orvoshoz?
Látszólag megmagyarázhatatlan magas vérnyomás, illetve a fenti tünetek előfordulása esetén mielőbb fel kell keresni a háziorvosi rendelőt. A háziorvos a tünetek alapján nagy valószínűséggel kardiológiai kivizsgálásra irányítja.
A coarctatio aortae kialakulásának lehetséges okai
A kóros állapot a legtöbb esetben anatómiai fejlődési rendellenesség, ami általában veleszületett, genetikailag meghatározott (például: örökletes szívbetegségek, illetve kizárólag a nőknél előforduló Turner-szindróma) következménye. Az esetek egy kisebb hányadában kialakulhat az élet későbbi, felnőtt szakaszában is – érelmeszesedés, vagy a nagyeret és környékét érintő baleset szövődményeként.
A coarctatio aortae diagnosztizálása
Az aortaszűkület már egy egyszerű vérnyomásmérés (vérnyomáskülönbség a karok és a lábak közt), illetve pulzustapintás után (gyengén érzékelhető pulzus a test alsó részén, erőteljes pulzus a karokban) gyanítható. Képalkotó vizsgálatokkal (mellkasröntgen, MRI) ténylegesen is láthatóvá válik az aorta felső szakaszának szűkülete. Egyéb vizsgálatokkal (szívultrahang, EKG) felmérhető, hogy a szűkület következtében kialakult magas vérnyomás milyen mértékben károsította a szívet és az érrendszert.
A coarctatio aortae lehetséges szövődményei
A kezeletlen aortaszűkület, illetve az általa okozott felsőtesti, agyi vérnyomás-emelkedés – a szűkület mértékétől függően – akár életveszélyes szövődményekkel is járhat: érelmeszesedés, szívnagyobbodás, a szívnagyobbodás következtében kialakuló szívbillentyű-rendellenességek, szívritmuszavarok, a ritmuszavarok következtében agyi infarktust okozó vérrögök, szívelégtelenség, agyvérzés.
Az enyhe fokú szűkület okozta magas vérnyomás gyógyszerrel kezelhető, ám a súlyosabb szűkület csak sebészeti megoldással, a szűkület ballonos tágításával (angioplasztika), vagy az aortába helyezett, a szűkületet „szétfeszítő” sztent által szüntethető meg.
Előfordulhat, hogy a korábbi, ám kezelt aortaszűkület idővel az aorta egy másik szakaszán ismét kialakul, ezért a kezelt személyeknek meghatározott időközönként, rendszeres kardiológiai ellenőrzésen kell részt venniük.
Coarctatio aortae újszülötteknél
A születési rendellenesség következtében létrejött coarctatio aortae a csecsemőknél is magas vérnyomást, súlyos esetben pedig szívelégtelenséget okozhat.
A szűkületet csecsemőknél az alábbi tünetek is jelezhetik:
- erőteljes verejtékezés,
- foltokban elszíneződő arcbőr,
- ingerlékenység,
- kapkodó lélegzetvétel,
- étvágytalanság,
Amennyiben a fenti tüneteket észleli gyermekénél, feltétlenül forduljon gyermekorvoshoz! Az orvossal tudatni kell az esetleges szívbetegségekre vonatkozó családi kórelőzményeket, genetikai eredetű betegségeket (pl. Turner-szindróma).
A coarctatio aortae korai felismerése, kezelése nagyban csökkenti az életet megrövidítő következmények kialakulásának kockázatát.