A sokszervi gyulladás egy ritka, de súlyos szövődménye gyermekek esetén az új koronavírus-fertőzésnek. A CDC (Centers for Disease Control and Prevention) adatai alapján az USA-ban 2022. február elejéig majdnem 7000 esetet derítettek fel, melyből 60 végződött halállal.
Maga a koronavírus-fertőzés kiskorúak esetén az esetek nagy részében nem jár súlyos tünetekkel, sőt akár teljesen tünetmentes is lehet. Ez alapján azt gondolhatnánk, hogy a fertőzés ártalmatlan a gyermekekre. Ez azért téves hozzáállás, mert bár az akut fertőzés valóban kevésbé veszélyes a gyermekekre, a betegség szövődményei igen súlyosak is lehetnek!
Hazánkban 2020. november végén diagnosztizálták a Semmelweis Egyetemen az első gyermeket ezzel a betegséggel. A szövődményt megelőzően a COVID-19 fertőzés gyakorlatilag teljesen tünetmentesen zajlott nála – viszont az ezt követő sokszervi gyulladás miatt kritikus állapotba került, és intenzív kórházi ellátást igényelt.
A sokszervi gyulladáson átesett gyermekek utógondozását országosan a Semmelweis Egyetem erre a célra felállított szakambulanciája végzi, ahol lakhelytől függetlenül várják az érintett gyermekek hozzátartozóinak jelentkezését.
A sokszervi gyulladás főbb tünetei
A sokszervi gyulladással diagnosztizált gyermekek átlagos életkora 9 év. Fiúk esetén egy kissé gyakoribb az előfordulása. A betegséget megelőzően az esetek döntő többségében (98%) igazolható a koronavírus-fertőzés.
Sokszervi gyulladásra ad gyanút, ha több is jelen van az alábbi tünetek közül:
- elhúzódó magas láz;
- szédülés, gyengeség, bágyadtság;
- aluszékonyság vagy akár öntudatvesztés;
- hányás és/vagy hasmenés;
- nyaki nyirokcsomó-megnagyobbodás;
- tüdőgyulladás;
- izomfájdalom és végtagfájdalom;
- hasi fájdalom;
- vörös szem, váladékmentes kötőhártyagyulladás;
- berepedt ajkak, málnanyelv (élénkpiros, rücskös nyelv);
- testszerte bőrkiütések, a tenyerek és talpak duzzanata.
A tünetek gyakran megtévesztők lehetnek: bélgyulladás vagy vakbélgyulladás tüneteit utánozhatja. Ezért fontos, hogy a hasi tünetek mellett megjelenő egyéb tünetek esetén gondoljunk sokszervi gyulladás fennállására!
Mivel a koronavírus-fertőzés gyakran tünetmentes ebben a korosztályban, ezért a negatív COVID-kórelőzmény alapján nem vethető el a sokszervi gyulladás gyanúja!
Mikor forduljon orvoshoz?
A sokszervi gyulladás nagyon súlyos, akár életveszélyes tünetekkel járhat együtt, ezért nagyon fontos az időben megkezdett orvosi ellátás – különös tekintettel arra, hogy a tünetek gyorsan romolhatnak.
Ha az alábbi tüneteket észleli, azonnal vegye fel a kapcsolatot gyermekorvosával vagy hívja a 112-t és kérjen mentőt:
- légzési nehézség;
- nyomásérzés vagy fájdalom a mellkas környékén;
- zavartság vagy a szokásostól eltérő viselkedés;
- erőteljes hasi fájdalom;
- nehézkes ébrenlét, akár öntudatvesztés;
- sápadt, szürke, kékesszürke bőrszín (különösen az ajkak és körömágy területén).
A sokszervi gyulladás lehetséges okai
A sokszervi gyulladás kialakulása esetén csaknem minden esetben igazolható pár héttel korábbi koronavírus-fertőzés. Kialakulásának idejében azonban általában már negatív a beteg PCR-tesztje, tehát koronavírus már nem mutatható ki a szervezetéből.
Mi okozhatja a betegség tüneteit, és mi a köze a koronavírus-fertőzöttséghez?
A sokszervi gyulladás kialakulásáért nem maga a koronavírus a felelős, hanem a saját immunrendszer kóros, túl heves reakciója, ami a gyógyulási szakaszban következik be. A hajlamosító tényezők jelenleg nem ismertek.
Lásd még: Túlérzékenységi reakciók
A sokszervi gyulladás szövődményei
A sokszervi gyulladás súlyosan érintheti a szívet – szívizomgyulladást, szívizomgyengeséget vagy szívritmuszavart okozhat, mely állapot a betegség elmúlását követően is fennmarad. A betegség folyamán kiváltott vérnyomáscsökkenés pedig a szervek vérellátásának csökkentésével szervi károsodást okozhat (ebben az esetben is a jellemzően szív, illetve a vese érintett).
Ezért fontos, hogy amennyiben a gyanú felmerül, hogy a gyermeknél koronavírus-fertőzést követő sokszervi gyulladás áll fenn, azonnal forduljon orvoshoz! Az időben megkezdett kezelés a maradandó szervi károsodások kockázatát jelentősen csökkenti.
A sokszervi gyulladás diagnosztizálása
A sokszervi gyulladás diagnosztizálása során az orvosok a gyulladás jeleit keresik a gyermek szervezetében.
Az alábbi vizsgálatok jöhetnek szóba a diagnózis felállításához:
- vérvétel és laborvizsgálat;
- mellkasröntgen (röntgenvizsgálat);
- szívultrahang (echocardiogram);
- hasi ultrahang.
A sokszervi gyulladás kezelése
A sokszervi gyulladás kezelése elsősorban a tünetek súlyosságától függ. A gyógyszeres kezelés során egyrészt a kellemetlen influenzaszerű tünetek enyhítése a cél – hogy a gyermek közérzete javuljon; másrészt fő célja a veszélyes mértékű gyulladás csökkentése a szervezetben. A kezelés az esetek nagy részében kórházban történik, súlyos tünetek esetén akár intenzív osztályos ellátásra is szükség lehet.
A kezelés során általában az alábbiakra lehet szükség:
- folyadékpótlás;
- szívműködés támogatása;
- légzéstámogatás vagy gépi lélegeztetés;
- ECMO kezelés (súlyos légzési elégtelenség esetén);
- gyulladáscsökkentő készítmények (intravénás immunglobulin és szteroid);
- véralvadásgátló terápia;
- antibiotikumos kezelés a bakteriális felülfertőződés (szepszis) ellen.
A sokszervi gyulladás megelőzése
Bár a gyermekek körében gyakran tünetmentesen zajlik a koronavírus-fertőzés, a kialakuló szövődmények igen súlyosak lehetnek. Ilyen szövődmény a sokszervi gyulladás is, mely akár életet veszélyeztető tünetekkel is járhat. A súlyos immunreakció kialakulásának megelőzésében fontos szerepet játszik a koronavírus elleni védekezés – vagyis a védelmi intézkedések betartása és a COVID-19 elleni vakcinák felvétele, amely már elérhető gyermekek számára is.
A kiskorúak COVID-19 elleni oltásáról külön cikkben tájékozódhat bővebben.