A trombocitémia (más néven trombocitózis) a vérben lévő trombociták (vérlemezkék) megnövekedett (450 G/l feletti) mennyiségét jelenti.
A vérlemezkék a vér alakos elemeinek egy csoportja, amelyek a véralvadásban játszanak fontos szerepet. A betegség egyik leggyakoribb tünete a vérrögképződés, azonban olykor vérzések is előfordulhatnak, miután a nagy mennyiségben termelődő vérlemezkék sokszor nem képesek maradéktalanul ellátni feladatukat.
A trombocitémia egyes típusai 50-60 éves korban gyakoribbak, ilyenkor elsősorban a nőket érintik. A betegség más típusai ugyanakkor az első életévben jelentkeznek gyakrabban.
A trombocitémia főbb tünetei
A trombocitémia tünetei az alábbiak lehetnek:
- fejfájás, szédülés;
- mellkasi fájdalom;
- ájulás;
- átmeneti látászavar;
- zsibbadás, bizsergés a kezekben, lábakban;
- érzéskiesés (paraesthesia);
- pirosság és lüktető, égő fájdalom a kezekben, lábakban;
- izzadás;
- viszketés;
- hőemelkedés;
- lép- és májmegnagyobbodás;
- visszérgyulladás;
- trombózis (pl. mélyvénás trombózis).
A vérrögképződés veszélye fennáll az agyban, végtagokban, de a belső szervekben, például a májban, a gyomor-bélrendszerben és a tüdőben is.
Extrém magas trombocitaszám (1000 G/l) felett a vérzés veszélye igen nagy.
Ilyenkor a vérzés az alábbi formákban jelentkezhet:
- orrvérzés;
- zúzódás, bevérzés a bőrön;
- szájüregi vérzés, fogínyvérzés;
- gyomor-bélvérzés;
- kórosan erős menstruáció (menorrhagia);
- véres széklet.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha a fent felsorolt tüneteket észleli, forduljon háziorvosához. A szövődmények elkerülése érdekében fontos a korai diagnózis.
Ha átmeneti agyi keringési zavar (TIA), stroke vagy szívinfarktus tüneteit észleli, azonnal hívja a 112-t, és kérjen mentőt!
A trombocitémia kiváltó okai
Elsődleges (primer, esszenciális) trombocitémia alatt a trombocitaképző sejtek működési zavarát értjük. Ilyenkor a csontvelő kontrollálatlan módon termel vérlemezkéket, amelyek élettartama ugyan normális, de működésükben zavar jelentkezik. Ennek hátterében genetikai mutációk is állhatnak (pl. JAK2-mutáció).
Másodlagos (szekunder) trombocitémia esetén ezzel szemben csontvelőn kívüli okokra vezethető vissza a megbetegedés.
A kiváltó okok lehetnek:
- vashiány,
- fertőzés (pl. meningitis, húgyúti fertőzés),
- gyulladás (pl. rheumatoid arthritis, Kawasaki-kór, pancreatitis),
- szöveti károsodás,
- csökkent lépműködés,
- műtétet követően,
- vérvesztés,
- daganat (főként csontvelődaganat),
- gyógyszer (pl. kortikoszteroid),
- citokin (pl. thrombopoetin),
- kemoterápiát követően,
- lépeltávolítás után,
- vesebetegség (pl. nephritis),
- alacsony születési súly, koraszülés esetén.
A trombocitémia lehetséges szövődményei
A trombocitémiának számos szövődménye lehet:
Tranziens ischaemiás attack (TIA), stroke: az agy egy részének átmeneti vagy végleges vérellátási zavara.
Tünetei lehetnek:
- általában féloldali gyengeségérzet, zsibbadás az arcon, a végtagokban;
- a beszédértés vagy beszéd nehézsége;
- fejfájás, szédülés, egyensúlyzavar;
- homályos, csökkent vagy kettős látás.
Szívinfarktus: ritkán ugyan, de a szívizmot ellátó artériákban képződött trombus szívinfarktust eredményezhet, amely az alábbi tünetekkel jelentkezhet:
- több percig tartó mellkasi szorító, nyomó érzés (angina pectoris);
- a vállba, karba, fogakba, állkapocsba sugárzó fájdalom;
- légszomj;
- izzadt, nyirkos bőr.
Csontvelői betegség: primer trombocitémia esetén a betegség leukémiává vagy mielofibrózissá is alakulhat.
Terhességi komplikációk: a legtöbb esetben a trombocitémia ellenére a terhesség gond nélkül lezajlik, azonban egyes esetekben a kezeletlen trombocitémia vetéléshez, a magzati növekedés lassulásához, magzatelhaláshoz is vezethet.
A trombocitémia diagnosztizálása
A trombocitémia diagnosztizálásához a részletes anamnézisfelvételt és fizikális vizsgálatot követően vérképvizsgálatra van szükség. Emelkedett érték esetén ismételt vérképvizsgálat szükséges.
450 G/l feletti vérlemezke-koncentráció esetén az orvos további vizsgálatokat is végezhet:
- vérvétel: a vér vizsgálatával a vérlemezkék számán kívül megvizsgálható a vérlemezkék mérete, lehetővé válik a génmutációk vizsgálata, valamint a vas, a B12-vitamin és a folsav szintjének, illetve a véralvadási és gyulladásos paramétereknek a vizsgálata;
- csontvelővizsgálat: szükség esetén csontvelő-aspirációra vagy csontvelő-biopsziára is sor kerülhet a csontvelői érintettség vizsgálatára;
- mellkasröntgen, hasi ultrahangvizsgálat.
A trombocitémia kezelése
Az elsődleges trombocitémiát nem lehet meggyógyítani, azonban a megfelelő kezelésekkel az állapot kordában tartható, a tünetek mérsékelhetők, a szövődmények megelőzhetők, az életminőség javítható.
Az elsődleges trombocitémia kezelése függ a trombózis és a vérzés rizikójától. 60 év alatti, tünetmentes betegek esetén elegendő a rendszeres kontrollvizsgálatokon való részvétel, a betegség monitorozása, esetleg alacsony dózisú acetilszalicilsav alkalmazása.
60 év felettiek esetén, vagy ha az anamnézisben TIA vagy trombózis szerepel, illetve rendkívül magas trombocitaszám mellett (pl. 1000-1500 G/l), valamint kardiovaszkuláris rizikóval (magas vérnyomás, magas koleszterinszint, cukorbetegség) rendelkező betegek esetén egyéb gyógyszerekkel is kiegészíthetik a terápiát.
Sürgős esetben a vérlemezkék keringésből történő kiszűrése nyújthat azonnali segítséget, azonban ez csak stroke, illetve trombózis akut fázisában végezhető. Ez a trombocitaszám átmeneti csökkenését eredményezheti a vérben.
Másodlagos trombocitémia esetén a kiváltó okot szükséges kezelni. Maga a trombocitémia kezelésére ebben az esetben is acetilszalicilsav alkalmazása javasolt.