Az élet során a nemi vágy, azaz a libidó természetesen hullámzik, hiszen számtalan tényező befolyásolja. Az életmódbeli tényezők feltérképezése és az önismeret sokban segíthetik a szexuális egészség megőrzését.
A nemi vágyat és az egyéni szexualitás megélését befolyásolhatja a kor, az életmód, a stressz, a fáradtság, kimerültség, az időjárás, túlsúly, különböző betegségek, szedett gyógyszerek vagy akár egy hétköznapi érzelmi feldúltság is.
A női libidó szabályozása
A női libidót számos hormon befolyásolja, ilyenek a pajzsmirigyhormonok (T3, T4), az agyalapi mirigy hormonjai (pl. prolaktin), az FSH (follikuluszstimuláló hormon), az LH (luteinizáló hormon), illetve az ösztrogén és a progeszteron egyensúlya, a tesztoszteron, valamint a mellékvese hormonjai (pl. kortizol) is.
Ezért van az, hogy ha valaki túl stresszes életet él (emelkedik a kortizol szintje a vérben), menopauza után (csökken az ösztrogén szintje) vagy pajzsmirigy-alulműködés esetén is csökken a nemi vágy. Ugyanakkor nem mindig van számokban mérhető oka a női libidó csökkenésének, pszichológiai eredetű is lehet a változás.
Az ösztrogénszint és az öregedés
A változókor (menopauza), amely egy természetes öregedési folyamat, mind testileg, mind lelkileg megviselheti a nőket. A lényege, hogy fokozatosan csökken az ösztrogénszint, és emiatt kialakulnak a jellegzetes változókori tünetek (pl. hőhullámok, éjjeli izzadás, rossz hangulat, levertség, koncentrációs zavarok). Kifejezett, a hétköznapokat zavaró tünetek esetén érdemes orvosi segítséget kérni, mivel a tünetek enyhíthetők, és az életminőség jelentősen javítható. Indokolt esetben hormonpótlásra is sor kerülhet (lásd még: Perimenopauza).
Csökkent nemi vágy
A libidó (nemi vágy) csökkenése gyakori probléma, amely nőket és férfiakat egyaránt érinthet életük bizonyos szakaszain (lásd még: Férfilibidó). Gyakran kapcsolati problémákhoz, stresszhez vagy fáradtsághoz kapcsolódik, de egy mögöttes orvosi probléma, például a csökkent hormonszint jele is lehet.
Fontos kiemelni, hogy mindenkinek egyénenként eltérő a nemi vágya, nincs olyan, hogy „normál” libidó. A szexuális egészség fenntartása érdekében ezért fontos a partnerrel, párral történő őszinte, szégyentől mentes kommunikáció lehetőségének megteremtése.
A csökkent nemi vágy lehetséges okai
Leggyakrabban pszichés, érzelmi tényezők játszhatnak szerepet a libidó csökkenésében. A nemi vágyat jelentősen csökkenti a tartós stressz, fáradtság, kimerültség, az alacsony önbecsülés, a párkapcsolati élet minősége.
A rendszeres dohányzás, az alkoholfogyasztás, illetve a drogfogyasztás szintén igazoltan csökkentik a nemi vágyat. A tartósan nagyivó, illetve alkoholbeteg nők körében gyakori a szexuális zavarok megjelenése, így a libidó csökkenése is.
A libidót befolyásoló tényezők közé tartozik továbbá a nő életkora, életmódja, munkája, a mindennapi stressz szintje és a stressztűrő képesség, a családi élete, párkapcsolata és a párjával folytatott kommunikáció minősége is. Ezeken felül krónikus betegségek (pl. cukorbetegség, magas vérnyomás, alvási apnoe, autoimmun betegségek) vagy nagyobb műtét után szintén kialakulhat. Ilyen esetekben nagy szükség van a partner megértésére is, hiszen a betegség folytán is csökkenhet az önbecsülés, és támogatásra van szükség a gyógyuláshoz is.
Egyes betegségekre szedett gyógyszerek is hatással lehetnek a szexuális vágyra. Idetartoznak az antidepresszánsok, antipszichotikumok, magas vérnyomásra szedett gyógyszerek, hormonális fogamzásgátlók, antiepileptikumok.
A csökkent nemi vágy nem elkerülhetetlen része az öregedésnek, de sok férfi és nő megtapasztalja idősebb korában. Nők esetében a menopauza természetes velejárója, ennek oka a nemi hormonok (ösztrogén, progeszteron) csökkenő szintje.
A szex iránti érdeklődés elvesztése gyakori a terhesség alatt is, a szülés után és a szoptatás ideje alatt is, melynek oka szintén a hormonszintek változása, illetve a kimerültség és a megváltozott életkörülmények. Ezek a kérdések idővel maguktól rendeződnek.
Egyéb fizikai vagy pszichikai okok lehetnek még:
- hüvelyszárazság,
- fájdalmas szex,
- premenstruációs szindróma (PMS),
- szorongás és gyász,
- a partner szexuális zavarai,
- testképzavar,
- egyéb életesemények (pl. válás, nyugdíjazás).
Mikor forduljon orvoshoz?
Forduljon bátran szakemberhez, amennyiben úgy érzi, hogy jelentős változás történt a libidójában. Sok ember tapasztal problémát a nemi vágyával kapcsolatban, és az őszinte kommunikáció, nyíltság lehet az első lépés a probléma megoldása felé.
A háziorvos hasznos tanácsokkal láthatja el, és ha szükséges, szakemberhez (pszichoterapeutához, szexuálterapeutához vagy nőgyógyászhoz) irányítja.
A csökkent nemi vágy diagnosztikája
A csökkent nemi vágy kivizsgálása során átfogóan szükséges értékelni az összes biológiai és pszichés tényezőt. Ezért a diagnosztikus folyamat és a kezelési terv egyénre szabott, az orvos megvizsgál minden állapotot, betegségeket, a szedett gyógyszereket, amelyek befolyásolhatják a libidót. A kivizsgáláskor sor kerülhet laborvizsgálatokra (főként a hormonális eltérések, például az ösztrogénszint vizsgálata céljából) és képalkotó vizsgálatokra is.
A csökkent nemi vágy kezelése
A nemi vágyat sok esetben rendezi valamely életmódbeli változtatás, vagy olyan gyakorlat, amely segíthet a nemi vágy fokozásában. A rendszeres testmozgás, az egészséges alvási szokások, a megfelelő étrend, a túlzott alkoholfogyasztás kerülése, a dohányzásról való leszokás, a normál testsúly elérése sokat segíthet a nemi vágy fokozásában.
Depresszió, pszichés vagy párkapcsolati problémák kezelésében pszichiáter vagy pszichológus tud segítséget nyújtani. Emellett a szexuális egészség érdekében is ajánlott odafigyelni a munka és a magánélet egyensúlyának tudatos alakítására és a stressztűrő képesség fejlesztésére is.
Amennyiben a csökkent nemi vágy hátterében valamilyen krónikus betegség áll, annak kezelése szükséges. Ha hormonális, esetleg egyéb krónikus betegségben szenved, mindenképpen szakorvoshoz kell fordulni segítségért. Vannak hormonpótló kezelések a hormonszint növelésére, amennyiben az alacsony hormonszint problémákat okoz a menopauza alatt vagy után (lásd még: Posztmenopauza).
A nemi vágy csökkenésének megelőzése
A nemi vágy csökkenése leginkább egészséges életmóddal, rendszeres testmozgással, megfelelő mennyiségű alvással, stresszkezeléssel, a kiegyensúlyozott lelkiállapot megőrzésével előzhető meg.