A nők számára nemcsak a menstruációhoz társulhatnak tünetek, hanem a vérzést megelőző időszakban is tapasztalhatnak kellemetlen tüneteket.
A premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD) egy súlyos formája a premenstruációs szindrómának, amely szélsőséges hangulatingadozásokkal, emésztő szervrendszeri tünetekkel, bőrproblémákkal, neurológiai tünetekkel jár. E panaszok a női ciklus utolsó hetében jelentkeznek, és elmúlnak pár nappal a menstruáció kezdete után.
A PMDD tünetei
A PMDD tünetei között a legfontosabbak az ingerlékenység, idegesség, álmatlanság, koncentrálási zavarok, fáradtság- vagy levertség érzése, illetve a depresszió. Megváltozhat az étvágy (általában nő), csökkenhet a szexuális vágy, megjelenhetnek hőhullámok.
Kísérő tünet lehet pattanások megjelenése, bőrviszketés, hányinger, hányás, hasi görcsök, puffadás, illetve székrekedés. A hormonális változás miatt a folyadékvisszatartás tünetei is megjelenhetnek, azaz a boka, a kezek és a lábak duzzanata, valamint az emlők teltsége, fájdalma, időszakos súlygyarapodás alakulhat ki. Ez az időszakot kísérheti fejfájás és szédülés, vagy akár ájulás is. A lehangoltság miatt öngyilkossági gondolatok jelentkezhetnek, és a látás is megváltozhat.
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a fent említett tüneteket észleli, azaz menstruációs ciklussal összefüggően ingerlékeny, alvászavara, depressziója vagy egyéb fent említett tünete van, orvoshoz szükséges fordulni, aki egyénre szabottan speciális kezelést alkalmaz.
A megfelelő vizsgálatok elvégzése, és a kezelés megkezdése érdekében keresse fel nőgyógyászát vagy a területileg illetékes nőgyógyászati rendelőt.
A PMDD lehetséges okai
A PMDD kialakulásának pontos oka nem ismert. Ez a rendellenesség egy kóros reakció lehet az élettani hormonváltozásokra, amelyek minden menstruációs ciklus során előfordulhatnak.
A hormonális változások egyes személyekben szerotoninhiányt okozhatnak, mely a tünetek mögött állhat. Kockázati tényezője lehet a genetikai hajlam PMS/PMDD-re, krónikus stressz, családban előforduló depresszió vagy egyéb hangulati rendellenességek, illetve az alacsonyabb iskolai végzettség és a dohányzás.
A PMDD lehetséges szövődményei
A PMDD következménye lehet akár pánikroham, illetve öngyilkossági gondolatok is előfordulhatnak a súlyos alvás- és hangulatzavar miatt, ezért mindenképp kezelni szükséges a tüneteket.
Kezeletlen esetben akár alkoholfüggőség, gyógyszerfüggőség vagy drogfüggőség is kialakulhat.
A PMDD diagnosztizálása
A kórelőzmény (anamnézis) felvétele, a tünetek és a nőgyógyászati vizsgálat segítenek a diagnózis felállításában. Ezek áttekintését nagyban segítheti, ha a beteg a cikluskövetés mellett naplót vezet és leírja a tüneteket.
Amennyiben a fent felsorolt tünetek közül minimum 5 jelen van a menstruációt megelőzően (pl.: ingerlékenység, depresszió, alvászavar, hányinger, puffadás stb.), akkor nagyon valószínű a PMDD, ezért a tüneteket pontosan el kell mondani az orvosnak, aki a kezelési tervet felállítja, és vérvizsgálattal ellenőrzi a hormonszinteket is.
A PMDD kezelése
Fontos az életmód és az étrend megváltoztatása, azaz rendszeres testmozgás, koffeinbevitel csökkentése, dohányzás elhagyása, testsúly normalizálása. Amennyiben depresszió áll fenn, SSRI (szelektív szerotonin visszavétel gátló antidepresszáns) alkalmazása segíthet, valamint a fogamzásgátló tabletták is stabilizálhatják a hormoningadozásokat.
Lényeges a vitaminok, ásványi anyagok pótlása pl.: magnézium, kalcium, B-komplex, D‑vitamin, C-vitamin stb., esetleg enyhe vízhajtó hatású gyógynövények használata.
Mit tehet PMDD esetén?
Jótékony hatású, ha változtat az étrendjén, azaz kevesebb cukrot, sót, feldolgozott élelmiszert fogyaszt, csökkenti koffeinfogyasztást, nem fogyaszt alkoholt, és kb. 3 óránként eszik kisebb adagokat, mellyel normalizálja a vércukor szintet; lefekvés előtt már nem eszik és kerüli a glutént, tejet.
Érdemes emelni a rostfogyasztást, pl.: zöldség, gyümölcs, diófélék, teljes kiőrlésű termékek, lenmag stb. Omega-3 zsírsavak bevitelének emelése javasolt, pl.: lazac, hering, szardínia.
Napi 30-45 perc fizikai aktivitás, és csökkentett stresszterhelés jótékony hatású a hormonháztartás védelmében (lásd még: Testmozgás hatása a mentális egészségre).
A PMDD megelőzése
A stressz minimálisra csökkentése, a megfelelő minőségű étrend, a rendszeres testmozgás, kielégítő párkapcsolat és a fent említett praktikák mind a megelőzésben, mind a kezelésben jótékonyak lehetnek. Gyógynövények alkalmazása is segíthet a megelőzésben, ilyen pl.: a citromfű, gyermekláncfű, boróka, zöldfűszerek alkalmazása.
Lásd még: