egeszsegvonal logonnk logo szurkearnyalatos

1812 gomb

eeszt gomb

A hashártyában ritkán jelentkezik elsődleges (primer), vagyis onnan kiinduló daganat, jellemzően más szervekben kialakult daganatok adnak ide áttétet. Mivel a betegség korai stádiumban nem okoz tüneteket vagy a tünetek nem egyértelműek, gyakran csak előrehaladott stádiumban diagnosztizálják.

A hashártya vékony savós hártya, mely a hasüreget béleli. Egy zsigeri (szerveket borító) és egy hasi lemezből áll, melyek között vékony üreg található. A hashártya nemcsak a hasi, hanem a kismedencei szerveket (méh, húgyhólyag, végbél) is beborítja. A hashártya sejtjei olyan folyadékot termelnek, amely segíti a szervek zavartalan elcsúszását a hasüregben.

A hashártyadaganatok típusai

Az elsődleges hashártyadaganat a hasüreg hashártyájának rétegeiből kiinduló, ismeretlen eredetű (idiopátiás) rák. Egyik altípusa, a petefészken kívüli elsődleges peritoneális karcinóma (extraovarian primary peritoneal carcinoma, EOPPC), hasonlít a szerózus petefészekrákhoz, és kizárólag nőkben fordul elő; a betegek átlagéletkora 56-62 év. Okozhatja a BRCA 1 gén mutációja, amely az esetek 17,6%-ában fordul elő. Így minden családi halmozódást mutató emlőrákos betegnél ki kell zárni a hashártyadaganatot.

A malignus peritoneális mesothelioma szintén a hashártya sejtjeiből kialakuló elsődleges daganat, az esetek 33-50%-ában azbeszt expozíció okozza, és idősebb férfiaknál (60 év felett) fordul elő.

A hashártya ismeretlen eredetű daganata az úgynevezett disszeminált peritoneális leiomyomatosis, amely a posztmenopauzában lévő nőknél magas ösztrogénszinttel jár együtt.

A leiomioszarkóma a Li Fraumeni szindróma és a retinoblasztóma esetén előforduló másodlagos daganat.

A desmoplasztikus kerek kissejtes tumor főként serdülőkben és 85%-ban a kaukázusi populációban fordul elő.

A másodlagos peritoneális karcinomatózist általában a gyomor, a vastagbél, a hasnyálmirigy, az epehólyag, a vakbél, az emlő, a méh, a petefészek és a tüdő daganataiból származó rosszindulatú sejtek inváziója okozza. A vakbélrák hashártyaérintettségét pseudomyxoma peritoneinek nevezik, ez az állapot sikeresen kezelhető. A petefészek, a gyomor és a vastagbél rosszindulatú daganataiból származó áttétek viszont a kiújulás és a halálozás fokozott kockázatával járnak, és általában ezek a daganatok adnak a leggyakrabban áttétet a hashártyára.

A hashártyadaganat legfőbb tünetei

A legtöbb esetben a hashártyadaganat korai stádiumban nem okoz tüneteket vagy a tünetek nem egyértelműek.

Hashártyadaganatra utalhatnak a következő tünetek:

Ahogy a daganat fejlődik, folyadék halmozódhat fel a hasüregben és további tünetek jelennek meg:

  • kimerültség,
  • folyadékgyülem a hasban (ascites),
  • hányás, hányinger,
  • légszomj,
  • lábdagadás,
  • fájdalom a hát alsó részében.

Későbbi fázisban a következő tünetek is jelentkezhetnek:

  • vizelet- vagy székletürítési problémák,
  • gyomorfájdalom,
  • hányás,
  • ivási, evési képtelenség. 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a fenti tüneteket észleli, forduljon háziorvosához, aki szükség szerint a megfelelő szakorvoshoz irányítja.

A hashártyadaganat kiváltó okai

A daganat pontos kiváltó oka nem ismert. Ezen a területen kétféle daganat fordulhat elő, az egyik a hashártyából indul ki (primer), a másik típus pedig máshol létrejött daganat áttéte (szekunder).

A primer hashártyadaganat kifejezetten ritka, bár egyes feltételezések szerint a petefészekrákkal diagnosztizált nők egy részénél a hashártyából indult a betegség. A primer daganat szinte kizárólag nőknél fordul elő, és akkor is megjelenhet, ha a petefészkeket korábban eltávolították.

A daganat kialakulásának valószínűségét növelő tényezők az alábbiak:

A hashártyát érintő mesothelioma azbeszt expozíció hatására alakul ki.

A másodlagos hashártyadaganat valamilyen más hasi szervből indul, és egyforma valószínűséggel jelentkezik férfiaknál és nőknél.

A hashártyadaganat lehetséges szövődményei

Előrehaladott állapotban a daganat akadályozza az evést és ivást, hányingert és hányást okoz, illetve a vékonybél, vastagbél vagy húgyutak elzáródásához is vezethet. Ennek kezelésére sztóma kialakítására lehet szükség.

A daganatot gyakran késői stádiumban diagnosztizálják, ilyenkor a prognózis sem kedvező.

A hashártyadaganat diagnosztizálása

A tünetek kikérdezése és a fizikális vizsgálat után vérvizsgálatok (pl. tumormarkerek) és képalkotó vizsgálatok (ultrahang, CT, MR) szükségesek a diagnózis felállításához. Nőgyógyászati vizsgálatra is szükség lehet. Egyes esetekben laparoszkópiás műtétre is sor kerülhet, a műtét során szövettani mintavétel (biopszia) történhet. Ha hasi folyadékgyülem is jelentkezik, a folyadék leszívása (paracentézis) és annak patológus által történő vizsgálata is része lehet a diagnózis felállításának.

A diagnózis része annak eldöntése is, hogy primer vagy szekunder daganatról van-e szó.

A képalkotó eljárások daganatok felismerésében fontos szerepéről itt olvashat bővebben.

A hashártyadaganat kezelése

A hashártyadaganat kezelése a daganat méretétől és elhelyezkedésétől, a stádiumtól, az életkortól és az általános egészségi állapottól függ.

Műtét. Az úgynevezett citoreduktív műtét célja, hogy a rák minél nagyobb részét eltávolítsák. A műtét során a petevezetékeket és a petefészkeket, a méhet, a beleket körülvevő zsírszövetet, az úgynevezett omentumot (omentektómia) és az egyéb kóros szöveteket is eltávolíthatják.

A rákos sejtek a test más területeire való átterjedésének megakadályozására az alábbi kezelési módok is a terápia részét képezhetik.

Kemoterápia. A hashártyadaganat hagyományos kemoterápiáját vénákon keresztül (intravénásan) vagy közvetlenül a hasüregbe (intraperitoneálisan) adják. Bizonyos esetekben melegített kemoterápiás gyógyszereket alkalmazhatnak (hipertermikus intraperitoneális kemoterápia vagy HIPEC). A HIPEC-et közvetlenül a citoreduktív műtét után alkalmazzák, miközben a beteg még a műtőben van altatás alatt. Egyes rákbetegségek esetében a HIPEC hatékonyabb formája lehet a kemoterápia beadásának.

Célzott terápia. Egyes daganattípusok esetén speciális gyógyszerek segíthetnek a rákos sejtek elpusztításában anélkül, hogy a normál sejteket károsítaná.

Hormonális terápia. Előrehaladott esetekben néha hormonális terápiát kombinálnak kemoterápiával. Ez megakadályozza, hogy a szervezet természetes hormonjai elérjék a rákos sejteket, így gátolja a növekedésüket.

Sugárterápia. A sugárterápiát ritkán alkalmazzák a hashártyadaganat elsővonalbeli kezeléseként. Sugárkezelést ajánlhatnak a rák olyan kis területeinek megcélzására, amelyek a kezdeti kezelés után visszatértek.

Az onkológiai kezelésekről bővebben itt olvashat.

A hashártyadaganat megelőzése

A kialakulás valószínűségét csökkenti a szoptatás, a szülés, a hormonális fogamzásgátló szedése, a petefészek és petevezetők eltávolítása. A BRCA1 és BRCA2 mutáció által érintetteknél a petefészkek eltávolítása csökkenti a kockázatot, de nem szünteti meg teljesen.

A rákmegelőzésben szerepet játszó életmódbeli tényezőkről bővebben itt olvashat.

 

KULCSSZAVAK
hashártya  |   peritoneum  |   petefészekdaganat  |   BRCA mutáció  |   daganat  |   áttét  |   tumor
1812 nagy gomb

KOLLÉGÁINK SEGÍTENEK

Hívja az EGÉSZSÉGVONALAT!

EGYÜTTMŰKÖDŐ PARTNERÜNK

bm

  

sz2020 also infoblokk

Mentés
Sütik testreszabása
A többi weblaphoz hasonlóan mi is sütiket használunk a weblap teljesítményének fokozására, amennyiben ezeket visszautasítja az oldal működése bizonytalanná válhat!
Mindent elfogad
Mindent visszautasít
További információk
Analytics
Az adatok elemzésére használt eszközök egy webhely hatékonyságának mérésére és működésének megértésére.
Google Analytics
Elfogad
Visszautasít